REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie sektor pracy tymczasowej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Liczba pracowników tymczasowych, licząc w pełnych etatach, wzrośnie w tym roku o ok. 15 proc. - ocenia Agnieszka Bulik, wiceprezes w Polskim Forum HR. Jej zdaniem, ogólna liczba osób pracujących tymczasowo wzrośnie w 2012 roku o ok. 10 proc.

W 2011 roku w agencjach zrzeszonych przez Polskie Forum HR pracę świadczyło 199 tys. osób, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowało w opublikowanym w środę raporcie Polskie Forum HR, członek Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

REKLAMA

Ponieważ pracownicy tymczasowi często zatrudniani są w niepełnym wymiarze czasu pracy, aby móc porównywać dotyczące ich dane z liczbą pracowników zatrudnionych na stałe, przelicza się je na tzw. Full Time Equivalent (FTE) - czyli liczbę pełnych etatów.

REKLAMA

Jak wynika z szacunków Forum, w Polsce w 2011 roku zatrudnionych na umowach tymczasowych było 524 tys. osób, ale pełnych etatów liczonych metodą FTE było tylko 134 tysiące. W przypadku firm zrzeszonych w Forum liczba pełnych etatów w 2011 r. roku wyniosła 44,8 tys. (dla 199 tys. pracowników) i w porównaniu do roku 2010 wzrosła o 17 proc.

Według raportu "Agencje zatrudnienia 2010 r." - taki raport corocznie publikowany jest przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - w 2010 r. funkcjonowało w Polsce 2998 agencji zatrudnienia. Według resortu, na dzień 1 stycznia 2012 r. było ich już 3537. W 2011 r. powstało w Polsce 1022 agencji, ale 480 wykreślono z rejestru.

REKLAMA

"Sytuacja na rynku pracy po niepełnych trzech miesiącach roku jest podobna do zeszłorocznej. Wydaje się, że cały rok będzie lepszy niż zeszły. Jeśli chodzi o wskaźnik FTE to spodziewam się, że on wzrośnie w tym roku o ok. 15 proc." - powiedziała w środę PAP Agnieszka Bulik, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR. "Nieco mniejszą dynamikę wzrostu w tym roku - na poziomie ok. 10 proc. - będziemy mieli w ogólnej liczbie pracowników tymczasowych" - powiedziała Bulik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z raportu Forum "Rynek agencji zatrudnienie w 2011 roku" wynika, że w 2011 r. w porównaniu do 2010 roku o 39 proc. wzrosła liczba korzystających z nich pracodawców. Świadczy to o tym, że coraz więcej firm sięga po rozwiązanie, jakim jest praca tymczasowa. W 2011 roku agencje zrzeszone w Polskim Forum HR współpracowały z 4716 klientami zaś liczba pracowników tymczasowych sięgnęła 524 tys. Obroty z zakresu pracy tymczasowej, czyli wartość usług kontraktowanych przez agencje dla przedsiębiorców wzrosły w 2011 r. o 16,6 proc., do 1 mld 757 mln zł.

Jakie są obowiązki pracodawcy zwalniającego pracownika >>

Największe zatrudnienie pracowników tymczasowych, wyliczane na podstawie wartości umów pośredników z firmami danej branży występuje w sektorze motoryzacyjnym, na który przypada 23 proc. obrotów. Ponad 13 proc. obrotów generuje przemysł maszynowy, elektryczny i paliwowy; branża spożywcza to ponad 10 proc. wszystkich zamówień na "czasowników". W przemyśle lekkim zatrudnionych jest ich 8 proc., przy produkcji sprzętu domowego - 7 proc. Zlecenia na prace tymczasową w firmach telekomunikacyjnych i transportowych stanowią około 6 proc. wartości wszystkich zleceń - wyliczają eksperci PKPP Lewiatan.

"Jesteśmy ostrożnymi optymistami uważamy, że na rynku pracy tymczasowej trend wzrostowy się utrzyma, ale nie będzie to spektakularne przyspieszenie" - powiedział Artur Ragan z Agencji Pracy Tymczasowej WorkExpress z Katowic. W jego ocenie wartość rynku tych usług w Polsce w br. powinna wzrosnąć o 17 proc. do 3,5 miliarda złotych. "Liczba pracowników tymczasowych też wzrośnie o 17 proc. Zatem rok 2012 zamknie się liczbą powyżej 600 tysięcy osób zatrudnionych czasowo, zajmujących 150 tys. pełnych etatów, liczonych ekwiwalentem FTE" - dodał Ragan.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA