REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca może odzyskać prawo do opłacania preferencyjnych składek

Joanna Stolarska

REKLAMA

Przedsiębiorcy tracą prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko w okresach, w których w ramach prowadzonej działalności wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy. Po zakończeniu wykonywania takiej pracy przedsiębiorca może wrócić do preferencyjnych zasad opłacania składek. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej nową wykładnię przepisów w tym zakresie.

Osoba prowadząca własną działalność podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe dla osoby prowadzącej działalność jest dobrowolne. Faktyczna wysokość należności na rzecz ZUS jest uzależniona od wysokości podstawy wymiaru, od której zostaną obliczone składki na poszczególne ubezpieczenia. W zakresie ustalania podstawy wymiaru składek przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują szczególne, preferencyjne zasady dla osób, które po raz pierwszy (lub po długiej przerwie) rozpoczynają własną działalność. Warunkiem jest jednak, aby była to działalność gospodarcza.

REKLAMA

Preferencje tylko dla przedsiębiorców

REKLAMA

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są odrębną podgrupą, wydzieloną do celów ubezpieczeń społecznych, z większej grupy osób objętych obowiązkiem ubezpieczeniowym - czyli osób prowadzących działalność pozarolniczą. Przepisy ubezpieczeniowe do przedsiębiorców zaliczają również przedstawicieli tzw. wolnych zawodów (np. lekarzy, adwokatów) - jeżeli działalność zawodową wykonują na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a także wspólników spółek cywilnych. Przedsiębiorcami, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., a także wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich (chociaż wszyscy są zaliczani do szerszego kręgu, tj. do osób prowadzących działalność pozarolniczą).

Zatem z tzw. preferencyjnych zasad opłacania składek na podstawie art. 18a ustawy systemowej mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Prawo to nie przysługuje osobom, które prowadzą działalność pozarolniczą, ale nie są przedsiębiorcami.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2011 r. Dariusz T. i Adam S. ukończyli aplikację radcowską, zdali egzamin radcowski, złożyli ślubowanie i zostali wpisani na listę radców prawnych. Obaj radcowie podjęli wykonywanie zawodu w ramach działalności pozarolniczej. Dariusz T. otworzył własną kancelarię radcowską. Działalność prowadzi na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Natomiast Adam S., wraz z trzema innymi radcami, założył spółkę partnerską. Z tytułu prowadzonej działalności obaj radcowie muszą opłacać składki do ZUS. Jednak z preferencyjnych zasad opłacania składek może skorzystać tylko Dariusz T., ponieważ na podstawie przepisów ubezpieczeniowych prowadzi działalność gospodarczą. Adam S., jako wspólnik spółki partnerskiej, nie jest przedsiębiorcą i nie może skorzystać z obniżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące swojej działalności zawodowej.

Podstawa wymiaru składek

Co do zasady, minimalną podstawą, od której muszą być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne za osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jest kwota równa 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, określonego w ustawie budżetowej na dany rok. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2012 r. wynosi 3526 zł. Zatem minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność pozarolniczą wynosi 2115,60 zł (60% z 3526 zł). W przypadku tzw. preferencyjnych warunków, określonych w art. 18a ustawy systemowej, minimalną podstawą wymiaru składek jest kwota równa 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2012 r. - 450 zł (30% z 1500 zł).

 Więcej w czasopiśmie Sposób napłace - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA