REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca może odzyskać prawo do opłacania preferencyjnych składek

Joanna Stolarska

REKLAMA

Przedsiębiorcy tracą prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko w okresach, w których w ramach prowadzonej działalności wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy. Po zakończeniu wykonywania takiej pracy przedsiębiorca może wrócić do preferencyjnych zasad opłacania składek. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej nową wykładnię przepisów w tym zakresie.

Osoba prowadząca własną działalność podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe dla osoby prowadzącej działalność jest dobrowolne. Faktyczna wysokość należności na rzecz ZUS jest uzależniona od wysokości podstawy wymiaru, od której zostaną obliczone składki na poszczególne ubezpieczenia. W zakresie ustalania podstawy wymiaru składek przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują szczególne, preferencyjne zasady dla osób, które po raz pierwszy (lub po długiej przerwie) rozpoczynają własną działalność. Warunkiem jest jednak, aby była to działalność gospodarcza.

REKLAMA

Preferencje tylko dla przedsiębiorców

REKLAMA

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są odrębną podgrupą, wydzieloną do celów ubezpieczeń społecznych, z większej grupy osób objętych obowiązkiem ubezpieczeniowym - czyli osób prowadzących działalność pozarolniczą. Przepisy ubezpieczeniowe do przedsiębiorców zaliczają również przedstawicieli tzw. wolnych zawodów (np. lekarzy, adwokatów) - jeżeli działalność zawodową wykonują na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a także wspólników spółek cywilnych. Przedsiębiorcami, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., a także wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich (chociaż wszyscy są zaliczani do szerszego kręgu, tj. do osób prowadzących działalność pozarolniczą).

Zatem z tzw. preferencyjnych zasad opłacania składek na podstawie art. 18a ustawy systemowej mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Prawo to nie przysługuje osobom, które prowadzą działalność pozarolniczą, ale nie są przedsiębiorcami.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2011 r. Dariusz T. i Adam S. ukończyli aplikację radcowską, zdali egzamin radcowski, złożyli ślubowanie i zostali wpisani na listę radców prawnych. Obaj radcowie podjęli wykonywanie zawodu w ramach działalności pozarolniczej. Dariusz T. otworzył własną kancelarię radcowską. Działalność prowadzi na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Natomiast Adam S., wraz z trzema innymi radcami, założył spółkę partnerską. Z tytułu prowadzonej działalności obaj radcowie muszą opłacać składki do ZUS. Jednak z preferencyjnych zasad opłacania składek może skorzystać tylko Dariusz T., ponieważ na podstawie przepisów ubezpieczeniowych prowadzi działalność gospodarczą. Adam S., jako wspólnik spółki partnerskiej, nie jest przedsiębiorcą i nie może skorzystać z obniżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące swojej działalności zawodowej.

Podstawa wymiaru składek

Co do zasady, minimalną podstawą, od której muszą być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne za osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jest kwota równa 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, określonego w ustawie budżetowej na dany rok. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2012 r. wynosi 3526 zł. Zatem minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność pozarolniczą wynosi 2115,60 zł (60% z 3526 zł). W przypadku tzw. preferencyjnych warunków, określonych w art. 18a ustawy systemowej, minimalną podstawą wymiaru składek jest kwota równa 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2012 r. - 450 zł (30% z 1500 zł).

 Więcej w czasopiśmie Sposób napłace - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA