REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

Maria Gałecka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

2 kwietnia upływa termin na przekazanie do ZUS informacji dotyczących zatrudnienia pracowników w szczególnych warunkach w 2011 r. W zgłoszeniu przekazywanym na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu płatnicy składek muszą podać okresy wykonywania przez pracowników takiej pracy, ze wskazaniem jej rodzaju oraz wymiaru zatrudnienia.

Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek przekazywania do ZUS corocznej informacji dotyczącej zatrudnienia tych pracowników. Na podstawie przekazywanych zgłoszeń ZUS zapisuje na kontach ubezpieczonych dane poszczególnych pracowników dotyczące okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które w przyszłości mogą posłużyć do przyznania im emerytury pomostowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wzór zgłoszenia/korekty danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nosi symbol ZUS ZSWA. Formularz ten można otrzymać w każdej placówce ZUS, a także pobrać ze strony internetowej ZUS (wchodząc w zakładkę „Formularze”).

Pierwsze zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pracodawcy zobowiązani byli przekazać do 31 marca 2011 r. za lata 2009 i 2010. Kolejnych zgłoszeń muszą dokonywać do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Ze względu na to, że w 2012 r. 31 marca wypada w sobotę, zgłoszenia danych za 2011 r. pracodawcy powinni dokonać najpóźniej pierwszego dnia roboczego przypadającego po tej dacie, tj. w poniedziałek 2 kwietnia br.

Kogo uwzględnić w zgłoszeniu

Pracodawcy mają obowiązek przekazywania zgłoszenia danych na formularzu ZUS ZSWA za wszystkich pracowników, za których muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP). Taki obowiązek mają więc w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy wykonywanie tej pracy będzie w przyszłości samoistnie uprawniało tych pracowników do uzyskania emerytury pomostowej. Oznacza to, że zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (tylko takie zatrudnienie ZUS zalicza przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej), ale i na część etatu. Przyjęcie takiego rozwiązania jest podyktowane m.in. tym, że ten sam rodzaj pracy mogą oni wykonywać na część etatu również u innego pracodawcy. W takim przypadku w wyniku przekazania zgłoszeń przez każdego pracodawcę, u którego są zatrudnieni na część etatu, może się okazać, że łącznie pracowali w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA