| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy alarmują: podniesienie wieku emerytalnego uderzy w najsłabszych

Przedsiębiorcy alarmują: podniesienie wieku emerytalnego uderzy w najsłabszych

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, 53 proc. przedsiębiorców przewiduje, że wydłużenie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym. Najnowsze plany rządu pogorszą również sytuację absolwentów – tak uważa prawie połowa ankietowanych. O pozytywnych skutkach reformy przekonanych jest niespełna 10 proc. przedsiębiorców.

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w programie Rzetelna Firma podniesienie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu bezrobocia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych - zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców (53 proc.) reforma prawa pracy zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia pracowników w wieku przedemerytalnym. Prawie co trzeci pracodawca nie widzi szans na poprawę ich sytuacji, uważając, że rządowe propozycje nic nie zmienią. Korzystne zmiany dla pracowników przewiduje zaledwie 7 proc. przedsiębiorców.

 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”


„Samo wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu wysokiego bezrobocia wśród ludzi starszych, zwłaszcza kobiet. Wręcz przeciwnie - pogłębi je. Rząd powinien zatem pomyśleć o pakiecie dodatkowych rozwiązań mających na celu aktywizację zawodową, doszkalanie i stworzenie możliwości przekwalifikowania się dla osób w wieku przedemerytalnym. Inaczej zostaną pozostawione samie sobie.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. „Ta reforma powinna być także przygotowana z myślą o przedsiębiorcach. Trzeba dać im szansę najlepszego wykorzystania możliwości doświadczonego pracownika.”¬ - dodaje Waldemar Sokołowski.

Jakie są obowiązki pracodawcy zwalniającego pracownika >>


Jak wynika z badania Rzetelnej Firmy, sytuacja osób wchodzących na rynek pracy także nie ulegnie poprawie. Zdaniem prawie połowy ankietowanych (48 proc.) podniesienie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudniania absolwentów. Z kolei 35 proc. badanych uważa, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie przełoży się na tworzenie miejsc pracy dla osób rozpoczynających swoja karierę zawodową.  

 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”


„Badanie pokazuje, że przedsiębiorcy postrzegają reformę jako rozwiązanie które uderzy w osoby mające najtrudniejszą sytuację na rynku pracy - zarówno osoby wchodzące na rynek, jak i te w wieku przedemerytalnym.” - komentuje Waldemar Sokołowski. „Opinie przedsiębiorców to sygnał dla rządzących, że biznes oczekuje kompleksowych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na warunki rzetelnego prowadzenia działalności gospodarczej. To również pytanie o kształt reformy - czy rzeczywiście może stanowić zachętę do tworzenia nowych miejsc pracy, czy będzie tylko sztucznym nakazem utrzymywania lub tworzenia ich na papierze?” - dodaje Waldemar Sokołowski.


Z badania „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” wynika, że:

-    aż 53 proc. ankietowanych jest zdania, że proponowane zmiany w polskim prawie pracy zmniejszą gotowość firm także do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym;

-    tylko 6 proc. przedsiębiorców uważa,  że proponowane zmiany wpłyną korzystnie na sytuację starszych pracowników;

-    48 proc. pracodawców przewiduje, że reforma negatywnie odbije się również na położeniu absolwentów dopiero wchodzących na rynek pracy.

Badanie „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” zostało przeprowadzone w marcu 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »