REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się wybór której formy prawnej będzie bardziej odpowiedni? W poniższym artykule dowiesz jakie są różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak zarejestrować firmę online?

Chcesz szybko i sprawnie założyć firmę? Teraz możesz zrobić to bez wychodzenia z domu. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak można właściwie złożyć wniosek o rejestrację firmy przez Internet.

Zgromadzenie obligatariuszy - nowości w obligacjach

Do sejmu trafił projekt nowej ustawy o obligacjach. Projekt jest już po pierwszym czytaniu i został skierowany do opinii organizacji samorządowych. Nowa ustawa jest o wiele bardziej rozbudowana od poprzedniej. Projekt ustawy z jednej strony dostosowuje istniejące już rozwiązania do praktyki rynku, z drugiej wprowadza instytucje nie występujące dotychczas na gruncie polskiego prawa obligacji. Największą zmianą jest uregulowanie zasad zmiany warunków emisji oraz umożliwienie powoływania zgromadzenia obligatariuszy.

Bezpłatne szkolenie „Traceability - śledzenie ruchu i pochodzenia artykułów w przedsiębiorstwie” – 29 października 2014 r.

Serwis decyzje- IT.pl zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line „Traceability - śledzenie ruchu i pochodzenia artykułów w przedsiębiorstwie”, które odbędzie się 29 października 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

REKLAMA

Mediacja i arbitraż jako metoda rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami

Upowszechnienie mediacji i arbitrażu jako metod rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami to główny cel nowych przepisów przygotowywanych przez resort gospodarki. Skutkiem proponowanych zmian ma być m.in. przyspieszenie postępowań przed sądami polubownymi.

Dzięki funduszom unijnym w Polsce nie było kryzysu gospodarczego

Zdaniem Pracodawców RP, fundusze unijne uchroniły Polskę od kryzysu gospodarczego. Już wkrótce do Polski popłynie kolejny strumień unijnych pieniędzy. Z nowej perspektywy do kraju trafi 85,5 mld euro. Dużą rolę podczas aplikowania o środki unijne przez małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Bezpłatne szkolenie on-line „Redukcja kosztów magazynowania - narzędzia i metody” – 26 listopada 2014 r.

Serwis decyzje-IT.pl zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line „Redukcja kosztów magazynowania - narzędzia i metody”, które odbędzie się 26 listopada 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Rażąco niska cena po nowemu

Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (ustawa musi jeszcze przejść przez Senat, a następnie zostać przyjęta ponownie przez Sejm), art. 90 ustawy uzyska brzmienie: „Jeżeli cena oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do wartości przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego, co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny (…)”. Powstaje jednak pytanie o zgodność powyższego rozwiązania z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”).

REKLAMA

Zmiana umowy spółki jawnej

Według Głównego Urzędu Statystycznego spółka jawna stanowi jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a pośród spółek handlowych plasuje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca jedynie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z koniecznością dostosowywania przedsiębiorstwa do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niejednokrotnie niezbędna okazuje się zmiana umowy spółki jawnej, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób takich zmian dokonać.

Pora na NOWY START

Biorąc kredyt hipoteczny, cieszymy się, że wreszcie spełnimy marzenie o własnym domu lub mieszkaniu. Zakładamy, że wszystko dobrze się ułoży – będzie nas stać na jego urządzenie, spłatę rat i stałe opłaty. Rzeczywistość bywa jednak inna. Jeśli nie regulujemy na czas rat kredytu, bank może przekazać naszą sprawę do firmy obsługującej zadłużenie. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować, bo wbrew pozorom to dobre rozwiązanie.

Radar dla firm – kto płaci, kto nie płaci

Prowadzenie firmy przypomina działanie naczyń połączonych. Kłopoty finansowe partnerów biznesowych mogą skutkować utratą własnej płynności. Dlatego należy sprawdzać sytuację finansową kontrahentów, by w razie pojawienia się problemów z płatnościami, być na nie przygotowanym. Takie możliwości daje usługa „Sprawdź Otoczenie Gospodarcze”, oferowana bezpłatnie przez Krajowy Rejestr Długów, która pozwala zorientować się, jak wielu dłużników dana firma ma wokół siebie.

Nie tylko długi można sprzedać

Sprzedaż wierzytelności wymagalnych jest sposobem na szybki zastrzyk gotówki . Kiedy firma, z powodu nieterminowego regulowania należności ze strony odbiorców, traci płynność finansową sprzedaż długu jest chyba najskuteczniejszym i najbardziej błyskawicznym sposobem podreperowania firmowych finansów. Sprzedaż długu to metoda na bezwarunkowe pozbycie się problemu – staje się on zmartwieniem tego, kto go kupił. Problem polega na tym, że cena długu nie wynika tylko z kwoty, na jaką on opiewa. Ważne jest także to, kiedy firma decyduje się go sprzedać.

Kontrahent czy oszust – kto szuka informacji o Twojej firmie

Jeśli wiarygodność firmy jest sprawdzana w Krajowym Rejestrze Długów, to oznacza to, że albo ktoś chce zawrzeć z nią umowę, albo że jakiś oszust próbuje na jej konto wyłudzić kredyt lub leasing. Warto o tym wiedzieć od razu, aby przygotować się na pozyskanie nowego kontrahenta lub uniknięcie problemów. Zwłaszcza, że usługa automonitoringu własnego przedsiębiorstwa w KRD jest bezpłatna.

Nota ratingowa „A” dla EOS po raz dziesiąty

Hamburg, 11 sierpnia 2014 - Już po raz dziesiąty z kolei, agencja ratingowa Euler Hermes przyznała EOS Holding GmbH notę ratingową "A" a tym samym potwierdziła doskonałą zdolność kredytową Grupy oraz jej perspektywy.

Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Ze względu na zawiłości prawne i skomplikowane wyliczenia, oferta firm windykacyjnych i giełd wierzytelności często budzi konsternacje. Przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, czym właściwie różni się windykacja na zlecenie od sprzedaży długu, z jakimi kosztami powinni się liczyć, a także która z opcji będzie dla nich korzystniejsza finansowo. Eksperci z Grupy Kapitałowej Pragma Inkaso SA podpowiadają, jakie rozwiązanie dla jakiej wierzytelności wybrać, aby nie być stratnym.

Bezpłatne szkolenie „IFS Applications dla firm serwisowych” - 10 października 2014 r.

Serwis decyzje- IT.pl zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line „IFS Applications dla firm serwisowych”, które odbędzie się 10 października 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Nadzwyczajny wzrost: grupa EOS osiągnęła rekordowy wynik

» Obrót grupy EOS wzrósł o 17,9 % | » wzrost wyniku przed opodatkowaniem (EBT) o 30,3 % do 146,7 milionów euro | » Niemcy z udziałem w obrotach 48,2 % wciąż najważniejszym rynkiem

Bezpłatne szkolenie „Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej” – 8 października 2014 r.

Serwis decyzje- IT.pl zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line „Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej”, które odbędzie się 8 października 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Znaczenie listu zgody w postępowaniu o rejestrację znaku

W obrocie gospodarczym dochodzi bardzo często do zawierania pomiędzy przedsiębiorcami listów zgody, których przedmiotem jest udzielenie przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego zgody na rejestrację znaku późniejszego. Problematyczne jest jednak znaczenie listu zgody w postępowaniu o rejestrację znaku. Na gruncie prawa polskiego tego rodzaju listy zgody nie mają wpływu na wynik postępowania o udzielenie prawa ochronnego do znaku późniejszego.

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020 r.

Budżet do rozdysponowania w ramach nowej Perspektywy Finansowej UE to 82,5 mld EUR. Programy, w ramach których będzie można ubiegać się o fundusze unijne dla przedsiębiorstw, często stanowią kontynuację programów z poprzedniej perspektywy, tj. 2007-2013, tym niemniej spodziewać się należy szeregu nowości, zwłaszcza w odniesieniu do reguł ubiegania się o dofinansowanie.

Unia dopłaci do zakupu firmowego samochodu

Na dopłatę unijną w wysokości 9 proc. kredytu mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy kupujący nowe toyoty i lexusy. Aby skorzystać z dofinansowania, nowe auto musi emitować o co najmniej 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż dotychczasowy pojazd użytkowany przez firmę. Program uruchomiła Toyota we współpracy z Deutsche Bankiem. Do wydania ze środków unijnych jest 40 mln euro. Może to wystarczyć na zakup nawet 2 tysięcy nowych pojazdów.

Bezpłatna Konferencja DATA CENTER TRENDS już 30 października 2014 w Warszawie!

Data Center jest kojarzone z bezpieczeństwem danych, stabilnością oraz niezawodnością systemów. Na poziom oraz funkcjonalność tych systemów, jak również wysoką dostępność baz danych wpływa jednak wybór odpowiednich rozwiązań, narzędzi oraz zasobów infrastrukturalnych. Ważnym punktem jest też zakres funkcjonalności pamięci masowych oraz ustanowienie solidnej polityki bezpieczeństwa. Spełnienie wszystkich zależności, pozwala uniknąć wysokich strat.

Ministerstwo Finansów chce zreformować prawo podatkowe

Ministerstwo Finansów chce uprościć przepisy podatkowe. Przygotowaniem reformy zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Resort skierował do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania komisji.

Zawieszenie działalności – poradnik krok po kroku

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla firm borykających się z przejściowymi kłopotami finansowymi lub podmiotów zajmujących się działalnością sezonową. Przedstawiamy poradnik, który zawiera najważniejsze informacje o zawieszeniu działalności oraz krok po kroku przedstawi jak zawiesić działalność firmy.

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Podatnik instalujący kasę fiskalną ma możliwość odliczenia ulgi od jej zakupu. Czy zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrócenia ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Reklamacja rachunku telefonicznego – płacić czy nie?

Gdy rachunek telefoniczny okazuje się wyższy niż sądziliśmy, mamy możliwość reklamacji. Czy w trakcie postępowania reklamacyjnego należy opłacić kwestionowany rachunek?

Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

ZUS daje możliwość ubiegania się o środki pomocowe na inwestycje związane z poprawą BHP w firmach. Dla przedsiębiorców, wciąż czekających na uruchomienie dotacji unijnych z nowego budżetu na lata 2014-2020, może to być ostatnia okazja na zdobycie wsparcia finansowego swoich inwestycji jeszcze w tym roku. Wnioski można już składać - w puli czekają ponad 32 mln złotych. A ZUS obiecuje, że dla nikogo ich nie zabraknie.

Mieszkania dla Młodych 2015 r. - proponowane zmiany programu

Proponowane zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych wynikają z dotychczasowych doświadczeń w realizacji programu i powinny wpłynąć na wzrost liczby beneficjentów programu, co może z kolei korzystnie oddziaływać na branżę budowlaną. Poważnym mankamentem są jednak zapowiedzi projektodawców, iż pomimo spodziewanego wzrostu liczby beneficjentów programu „MdM”, nie zostaną przekazane dodatkowe środki na jego realizację.

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

Coraz więcej nowych firm to franczyzy

Co roku przybywa zarówno systemów franczyzowych, jak i otwieranych placówek. W 2013 roku ponad 40 proc. firm zanotowało wzrost liczby placówek. Szacuje się, że w tym roku liczba firm działających na licencji znanych marek przekroczy 60 tys. Eksperci podkreślają, że popularność franczyzy wynika z siły marki, oferowanego wsparcia i pomocy w marketingu.

Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników

W opinii Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), projekt oskładkowania cywilnych umów o pracę w Polsce może spowodować wzrost ponoszonych przez pracodawców kosztów. Pozbawi także Polskę atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Ministerstwo Finansów przedstawiło w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej nową wersję klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. W przedstawionej wersji znalazły się nowe definicje dotyczące kwestii niezapłaconego podatku.

Oskładkowanie umów zleceń od 2016 r.

Rząd proponował, aby projekt zmian dotyczący oskładkowania umów zleceń uzgodniony w Komisji Trójstronnej wszedł w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia. Z pomysłem nie zgadza się sejmowa podkomisja stała ds. prawa pracy i proponuje, aby oskładkowanie zleceń zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR

Skuteczne udzielenie prokury wymaga przede wszystkim złożenia oświadczenia woli mocodawcy o stosownej treści i w wymaganej do tego formie. Ponadto istnieje także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od udzielenia prokury. O tym jak prawidłowo wypełnić druk prokury traktuje poniższy artykuł.

Zastosowanie faksymile w działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców oraz członków zarządu wykonując swoje obowiązki wykorzystuje narzędzie jakim jest faksymile, czyli pieczęć zastępująca odręczny podpis. Faksymile używana osobiście lub powierzona zaufanemu pracownikowi, służy zazwyczaj do „podpisywania” pism o mniejszym znaczeniu, korespondencji seryjnej, ale niekiedy również umów cywilnoprawnych, czy też innych dokumentów urzędowych.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Parlament pracuje nad informatyzacją postępowania cywilnego

Usprawnienie i większą informatyzację postępowań cywilnych, m.in. przez zmiany w definicji dokumentu, by obejmowała także pisma elektroniczne, przewiduje projekt nowelizacji kodeksów cywilnego i postępowania cywilnego, którym w środę po raz pierwszy zajęli się posłowie.

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

IV edycja Szkoły Liderek

Zapraszamy na IV edycję Szkoły Liderek. Już tylko 4 miejsca czekają na najbardziej zmotywowane osoby, które czują się gotowe, aby przygotować i przetestować na rynku swój własny pomysł na biznes.

Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

W razie niewypłacalności i niemożności spłaty długów, firmy podejmują decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Upadłość oznacza niemożność wykonania swoich zobowiązań pieniężnych. Kiedy przedsiębiorcy zobowiązani są „ogłosić upadłość”?

Czy warto pracować na studiach?

Choć może się wydawać, że pogodzenie pracy z nauką jest bardzo trudne, coraz większa liczba studentów zarówno kierunków dziennych, jak i zaocznych podejmuje to wyzwanie i zaskakująco wiele zyskuje. Nadchodzące tygodnie to najlepszy czas dla studentów, by rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Czy warto jest pracować na studiach?

Adres do korespondencji prowadzącego działalność w domu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną na adres domowy otrzymuje dużą ilość listów poleconych dotyczących jego firmy. Czy taki przedsiębiorca mógłby uniknąć niedogodności przyjmowania korespondencji firmowej i podać inny adres do odbioru pism urzędowych?

Przedawnienie roszczeń z faktur VAT

Na podstawie faktury VAT można stwierdzić sprzedaż bądź wykonanie określonej usługi. Faktura nie będzie jednak stanowić podstawy roszczenia. W zależności od rodzaju umowy przepisy prawa przewidują różne terminy przedawnienia roszczeń z faktur.

Znalezienie inwestora dla start-upu

Znalezienie inwestora to jeden z najczęściej wskazywanych celów strategicznych start-upów. Inwestycja w przedsiębiorstwo może dać olbrzymi zastrzyk gotówki, który pozwoli na rozwój produktu oraz jego wdrożenie na szerszym rynku. Z drugiej strony wejście inwestora wiąże się z istotnymi zmianami pod względem księgowym i prawnym, które znacząco zmieniają sposób funkcjonowania start-upu.

Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Moment, kiedy należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, należy w porę zauważyć, gdyż w takiej sytuacji dłużnik ma dwa tygodnie na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

REKLAMA