reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

ZUS daje możliwość ubiegania się o środki pomocowe na inwestycje związane z poprawą BHP w firmach. Dla przedsiębiorców, wciąż czekających na uruchomienie dotacji unijnych z nowego budżetu na lata 2014-2020, może to być ostatnia okazja na zdobycie wsparcia finansowego swoich inwestycji jeszcze w tym roku. Wnioski można już składać - w puli czekają ponad 32 mln złotych. A ZUS obiecuje, że dla nikogo ich nie zabraknie.

Tylko w pierwszym kwartale 2014 roku wypadkom przy pracy w Polsce uległo 18 250 osób, a poszkodowani w nim pracownicy przez średnio 26 dni pozostawali niezdolni do wykonywania swojego zajęcia. Każdy wypadek generuje ogromne straty dla firmy, dziwi więc, do tej pory niewielkie, zainteresowanie przedsiębiorców dotacjami z ZUS na zakup produktów i usług związanych z ochroną zdrowia. O dofinansowanie działalności prewencyjnej ze środków krajowych ubiegać się mogą wszakże zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa z całego kraju. Warunkiem przystąpienia do programu jest opłacanie składek na ubezpieczenie wypadkowe oraz uregulowanie należności wobec ZUS-u. Przedsiębiorcy mogą otrzymać pieniądze na projekty zarówno o charakterze doradczym, inwestycyjnym, jak i doradczo-inwestycyjnym, służące poprawie bezpieczeństwa pracy. Preferowane będą jednak zgłoszenia dotyczące branż należących, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do wyższych kategorii ryzyka (6 lub więcej). – Sposób przeprowadzania konkursu i zasady otrzymania dotacji są bardzo korzystne dla beneficjenta. ZUS nie wyznaczył końcowego terminu składania wniosków - w założeniu budżet ma pokryć wszystkie projekty, które zostaną rozpatrzone pozytywnie. Ponadto po zakwalifikowaniu pomysłu do dotacji, aż połowę zaplanowanych środków otrzymamy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, a druga połowa trafi do nas nie później niż w miesiąc od ukończenia i odbioru projektu.mówi Maciej Giebień, Konsultant ds. Funduszy UE z ECDF.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

ZUS odda nawet 90% wydatków

Ostateczna wysokość dofinansowania zależeć będzie od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju projektu, który chce ono zrealizować. Najwięcej zyskać mogą firmy, zatrudniające mniej niż  10 pracowników. Maksymalna wysokość dotacji wypłacanej przez ZUS w przypadku projektów doradczo-inwestycyjnych dla tych przedsiębiorstw to 100 tys. zł, co stanowi aż 90% wydatków kwalifikowanych projektu. Wraz ze wzrostem liczby pracowników wzrasta maksymalna kwota dofinansowania, ale także obowiązkowy do wniesienia wkład własny firmy. Małe przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości do 150 tys. zł przy dofinansowaniu na poziomie 80%. Natomiast duże firmy dostaną nawet 400 tys. zł, o ile nie przekroczy to 20% budżetu projektu podlegającego dofinansowaniu.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

W ramach projektów doradczych firmy mogą otrzymać wsparcie finansowe m.in. na przeprowadzenie identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy i ocenę ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami, wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn i instalacji technicznych czy przeprowadzenie analizy i oceny ergonomiczności miejsc pracy. Do projektów inwestycyjnych zaliczamy zakup i instalację już konkretnych urządzeń i rozwiązań, bezpośrednio wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracownika. Może to być na przykład centrala wentylacyjna wraz z kanałami wentylacyjnymi oraz kurtyny powietrzne, wyciągnik elektryczny służący ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych czy bramki świetlne zabezpieczające maszynę CNC.

Zobacz: Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Biurokratyczne zawiłości

Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem dotacji muszą pamiętać o rzetelnym przygotowaniu wniosku o dofinansowanie. Niestety, część podań zostaje przez ZUS odrzucona ze względu na niespełnione wymogi formalne. – Musimy pamiętać, że eksperci ZUS dokonują oceny na podstawie przesłanego wniosku wraz z załącznikami. – mówi Maciej Giebień z ECDF. – Wnioskodawca musi udokumentować koszty projektu poprzez przesłanie ofert od potencjalnych wykonawców, specyfikacji technicznej urządzeń, które planuje zakupić, oraz kosztorysu montażu. Przy projektach inwestycyjnych należy przedstawić dokumenty poświadczające aktualny stan bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach, które zostaną objęte projektem. Najważniejsze jest jednak określenie konkretnych działań, które mogą otrzymać dotację w ramach projektu. To, czy poszczególne wydatki kwalifikują się do dofinansowania, warto ustalić chociażby podczas rozmowy telefonicznej z pracownikami ZUS, którzy udzielają porad odnośnie wniosków poprzez dedykowaną infolinię. Dobrze przygotowana dokumentacja pozwoli wszakże zrealizować ze środków krajowych inwestycję w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników – wartości w firmie bezcenne.

Zobacz: Dotacje unijne 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama