REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania dla Młodych 2015 r. - proponowane zmiany programu

MdM 2015
MdM 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proponowane zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych wynikają z dotychczasowych doświadczeń w realizacji programu i powinny wpłynąć na wzrost liczby beneficjentów programu, co może z kolei korzystnie oddziaływać na branżę budowlaną. Poważnym mankamentem są jednak zapowiedzi projektodawców, iż pomimo spodziewanego wzrostu liczby beneficjentów programu „MdM”, nie zostaną przekazane dodatkowe środki na jego realizację.

Przede wszystkim, projektodawcy uznali, że należy zwiększyć prorodzinny charakter programu. W celu osiągnięcia tego zamierzenia przedstawiono następujące propozycje:

REKLAMA

  • W przypadku gdy o wsparcie o dofinansowanie wkładu własnego będzie  ubiegało się gospodarstwo domowe, posiadające conajmniej 3 dzieci zostanie powiększony powierzchniowy parametr podstawy naliczania wsparcia z 50 m² do 65 m². Dodatkowe 15 m² odpowiada wielkości jednego pokoju, co może znacząco wpłynąć na warunki lokalowe rodzin korzystających z programu.
  • W ramach zróżnicowania wysokości finansowego wsparcia proponuje się, aby wysokość dofinansowania wkładu własnego wynosiła 20% wartości odtworzeniowej mieszkania w przypadku beneficjentów z 2 dzieci (oznacza to podwyższenie dofinansowania o 5 punktów procentowych z obecnych 15%) oraz 25% wartości odtworzeniowej mieszkania w przypadku beneficjentów z conajmniej 3 dzieci (obecnie wskaźnik dofinansowania dla tych beneficjentów wynosi 15 %).

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Należy zauważyć, że obecne rozwiązania premiują raczej osoby samotne lub wychowujące jedno dziecko. Propozycje zmian mają natomiast przede wszystkim na uwadze potrzeby lokalowe rodzin wielodzietnych, co należy uznać za słuszne zamierzenie. W ocenie BCC, interes społeczny i kryzys demograficzny wymaga podjęcia przez państwo pewnych działań ukierunkowanych na wspieranie rodzin.

Kolejną, ważną zmianą jest objęcie programem Mieszkanie dla Młodych członków spółdzielni mieszkaniowych, podpisujących ze spółdzielnią umowę na budowę lokalu. W obecnym stanie prawnym, spółdzielnie działające jak deweloperzy mogą uczestniczyć w programie MdM, ale nie w przypadku wnoszenia wkładów budowlanych przez jej członków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem ustawy, finansowe wsparcie przysługuje nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkaniowych nieruchomości realizowane na zasadach deweloperskich oraz nieruchomości budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona, co oznacza, że znana jest ostateczna cena inwestycji. W przypadku natomiast podpisania ze spółdzielnią umowy o budowę lokalu, znana jest jedynie przewidywalna cena. Był to powód do wykluczenia wsparcia tego typu inwestycji spółdzielczych z programu Mieszkanie dla Młodych.

Jakie są składniki kredytu hipotecznego?

REKLAMA

Zdaniem BCC, brak możliwości wsparcia inwestycji realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków stanowi dyskryminację tej formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Wobec tego, za słuszne należy uznać wprowadzenie takich zmian, by członkowie spółdzielni mieszkaniowej, podpisujący z nią umowę na budowę lokalu, mieli możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych".

Kolejną kwestią, której  dotyka projekt jest kredytowanie wkładu własnego. Obecnie ustawa określa zamknięty krąg osób, które mogą przystąpić do kredytu jako „dodatkowy kredytobiorca”. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych w art. 6 ust. 3 wymienia członków rodziny i powinowatych, którzy mogą przystąpić do kredytu i w ten sposób pomóc przyszłym beneficjentom programu w jego uzyskaniu. Proponowane zmiany wprowadzają zniesienie ograniczenia zamkniętego kręgu osób mogących przystąpić do umowy kredytu w charakterze dodatkowego kredytobiorcy.

Mieszkanie dla Młodych, czyli komu należy się dopłata?

W opinii BCC, powyższe zamierzenia projektodawców są słuszne. Projekt stanowi odpowiedź na pewne niedociągnięcia i luki, jakie można zaobserwować w funkcjonowaniu programu Mieszkanie dla Młodych. Wprowadzenie w życie opisywanych zmian wpłynie na zwiększenie liczby beneficjentów programu, co może korzystnie oddziaływać na branżę budowlaną. Szczególnie liczba inwestycji realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe powinna wzrosnąć.

Pomimo zasadniczo dobrej oceny proponowanych zmian, niepokojące są zapowiedzi projektodawców, iż pomimo spodziewanego wzrostu liczby beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych, nie zostaną przekazane dodatkowe środki na jego realizację.

Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Autor: Łukasz Bernatowicz, ekspert ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA