REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla Młodych, czyli komu należy się dopłata?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Kredyt w programie MdM
Kredyt w programie MdM
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy, rządowy program MdM w założeniu ma stanowić wsparcie dla osób młodych, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Media coraz częściej ogłaszają potencjalny sukces programu. Jednak czy każdy może spełnić marzenie o własnym M? Jak się okazuje – nie koniecznie. Czy zatem Mieszkanie dla Młodych jest programem dla wybranych?

REKLAMA

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie z początkiem stycznia 2014 r. W założeniu ma stanowić wsparcie w postaci dofinansowania wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Wedle ustawy pomoc mogą otrzymać osoby do 35 roku życia, małżeństwa lub single, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Program przewiduje dopłatę 10% dla singli i 15% dla rodzin z dziećmi.

REKLAMA

Nie wystarczy jednak mieć mniej niż 35 lat i wynajmować mieszkanie aby otrzymać wsparcie w ramach programu. Tak naprawdę ograniczeń jest więcej. Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest zaciągnięcie na ten cel kredytu w instytucji kredytującej (kredyt na min. 15 lat, w walucie polskiej, przynajmniej na 50% wartości nieruchomości), która podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. No i tu zaczyna się pierwszy schodek, gdyż aby otrzymać kredyt należy posiadać zdolność kredytową. Faktem jest, że program przewiduje możliwość przystąpienia do kredytu najbliższej rodziny, jednak nie zawsze stanowi to gwarant jego otrzymania. Także, jeśli w tym momencie nie jest się w stanie uzyskać zdolności kredytowej – pomysł na zakup mieszkania lepiej odłożyć w czasie.

„Mieszkanie dla Młodych” - wybór najatrakcyjniejszego kredytu

Dopłata nie należy się również osobom, które są lub były właścicielami domu lub lokalu mieszkalnego, współwłaścicielami budynku jeśli po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny oraz osobom, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ograniczenia te dotyczą również nieruchomości otrzymanej w spadku.   

Kolejne warunki to możliwość zakupu mieszkania lub domu wyłącznie z rynku pierwotnego, od osoby, która wybudowała je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to spore ograniczenie zarówno dla osób mieszkających na wsi bądź w małych miastach, głównie z powodu ograniczonej dostępności na terenie gminy nowych mieszkań, jak też mieszkańców dużych miast – z powodu limitów cen za metr kwadratowy lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Ograniczeń jest sporo. Jednak jeśli ktoś spełnia wszystkie kryteria programu – jest o co powalczyć. Dopłata do wkładu własnego może sięgnąć nawet 26 675 zł, a dla rodzin z dziećmi może być jeszcze wyższa i wynieść 39 986 zł plus dodatkowe 13 328 zł, jeśli w przeciągu 5 lat od podpisania umowy przeniesienia własności domu lub mieszkania rodzinie urodzi się lub przysposobią 3 lub kolejne dziecko.

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA