reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Mieszkanie dla Młodych, czyli komu należy się dopłata?

Mieszkanie dla Młodych, czyli komu należy się dopłata?

Nowy, rządowy program MdM w założeniu ma stanowić wsparcie dla osób młodych, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Media coraz częściej ogłaszają potencjalny sukces programu. Jednak czy każdy może spełnić marzenie o własnym M? Jak się okazuje – nie koniecznie. Czy zatem Mieszkanie dla Młodych jest programem dla wybranych?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie z początkiem stycznia 2014 r. W założeniu ma stanowić wsparcie w postaci dofinansowania wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Wedle ustawy pomoc mogą otrzymać osoby do 35 roku życia, małżeństwa lub single, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Program przewiduje dopłatę 10% dla singli i 15% dla rodzin z dziećmi.

Nie wystarczy jednak mieć mniej niż 35 lat i wynajmować mieszkanie aby otrzymać wsparcie w ramach programu. Tak naprawdę ograniczeń jest więcej. Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest zaciągnięcie na ten cel kredytu w instytucji kredytującej (kredyt na min. 15 lat, w walucie polskiej, przynajmniej na 50% wartości nieruchomości), która podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. No i tu zaczyna się pierwszy schodek, gdyż aby otrzymać kredyt należy posiadać zdolność kredytową. Faktem jest, że program przewiduje możliwość przystąpienia do kredytu najbliższej rodziny, jednak nie zawsze stanowi to gwarant jego otrzymania. Także, jeśli w tym momencie nie jest się w stanie uzyskać zdolności kredytowej – pomysł na zakup mieszkania lepiej odłożyć w czasie.

„Mieszkanie dla Młodych” - wybór najatrakcyjniejszego kredytu

Dopłata nie należy się również osobom, które są lub były właścicielami domu lub lokalu mieszkalnego, współwłaścicielami budynku jeśli po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny oraz osobom, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ograniczenia te dotyczą również nieruchomości otrzymanej w spadku.   

Kolejne warunki to możliwość zakupu mieszkania lub domu wyłącznie z rynku pierwotnego, od osoby, która wybudowała je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to spore ograniczenie zarówno dla osób mieszkających na wsi bądź w małych miastach, głównie z powodu ograniczonej dostępności na terenie gminy nowych mieszkań, jak też mieszkańców dużych miast – z powodu limitów cen za metr kwadratowy lokalu.

Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Ograniczeń jest sporo. Jednak jeśli ktoś spełnia wszystkie kryteria programu – jest o co powalczyć. Dopłata do wkładu własnego może sięgnąć nawet 26 675 zł, a dla rodzin z dziećmi może być jeszcze wyższa i wynieść 39 986 zł plus dodatkowe 13 328 zł, jeśli w przeciągu 5 lat od podpisania umowy przeniesienia własności domu lub mieszkania rodzinie urodzi się lub przysposobią 3 lub kolejne dziecko.

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama