REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Z raportów firm HR wynika, że realnym problemem staje się rotacja pracowników w firmie. Coraz częściej pracownicy decydują się na rezygnację z pracy i rozważają konkurencyjne oferty. Firmy powinny zatem już dziś zastanowić się nad strategiami budującymi lojalność pracowników. W jaki sposób zatrzymać pracownika w firmie?

Ulga podatkowa wzrośnie na trzecie i kolejne dziecko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt podwyższający o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Oprócz zwiększenia odpisu zmiany pozwolą wykorzystać pełną kwotę ulgi osobom najmniej zarabiającym. Rozliczanie ulgi na dziecko na nowych zasadach będzie możliwe już w zeznaniach podatkowych za 2014 r.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Nowy program e-Podatki od 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy program e-Podatki, zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2015 r. Możliwe opóźnienia w jego wprowadzeniu są związane z ulepszeniami, które zapewnią wyższy standard produktu.

REKLAMA

Zmiany w pracy tymczasowej

Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy, wspólnie z Konfederacją Lewiatan chcą wprowadzenia zmian w pracy tymczasowej poprzez wprowadzenie gwarancji finansowych oraz obowiązku przedkładania informacji corocznie o niezaleganiu ze składkami ZUS.

Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek od wszystkich świadczeń przysługujących pracownikowi dodatkowo do wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik korzysta z uprawnień rodzicielskich, czyli np. urlopu rodzicielskiego to dodatkowe świadczenia nie będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i nagrody przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracodawca nie wypłacił premii, ponieważ pracownik nie nabył do niej prawa to za poprzedni okres nie wyłącza się jej z podstawy wymiaru zasiłku.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do niego nabywa przez cały rok kalendarzowy. Nie zawsze jednak pracownik chce skorzystać z urlopu. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

REKLAMA

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to oświadczenie złożone przez jedną ze stron stosunku pracy celem rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy.

Specyfika zamówień dodatkowych na roboty budowlane

Przy zamówieniu na roboty budowlane może zaistnieć potrzeba udzielenia dodatkowych zamówień. Jakie przesłanki muszą być spełnione, żeby zamawiający mógł udzielić dodatkowych zamówień na roboty budowlane?

Ograniczenia w stosowaniu ceny, jako jedynego kryterium po zmianach

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych wprowadza zasadę, zgodnie z którą zamawiający może stosować cenę, jako jedyne kryterium oceny ofert, wyłącznie w sytuacji, gdy przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępnym o ustalonych standardach jakościowych, natomiast jednostki sektora finansów publicznych, a także państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż jednostki sektora finansów publicznych, jeżeli dodatkowo wykażą w załączniku do protokołu postępowania, w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty ponoszone w całym okresie korzystania z przedmiotu zamówienia. Wyjątkiem jest tryb licytacji elektronicznej, w którym zamawiający dopuszcza do udziału w licytacji elektronicznej i zaprasza do składania ofert wszystkich wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu, określając w zaproszeniu termin związania ofertą wykonawcy, który zaoferuje najniższą cenę.

Odstąpienie od umowy na podstawie art. 145 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych

Przy realizacji zamówień publicznych uprawnienie zamawiającego do odstąpienia od umowy zawiera art. 145 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym w razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. Odstąpieniem od umowy na podstawie art. 145 ust. 1 Pzp jest skuteczne w chwili złożenia jednostronnego oświadczenia.

VI Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego – INSO 2014 4 listopada 2014 r., Warszawa, hotel Polonia Palace

Zapraszamy do udziału w VI Polskim Kongresie Prawa Upadłościowego i Naprawczego – INSO 2014, który odbędzie się 4 listopada 2014 r. w Warszawie, w hotelu Polonia Palace. Organizatorem jest Instytut Allerhanda.

Jak osiągnąć sukces start-upu?

Start - up to dobry pomysł na rozpoczęcie własnej działalności. Najważniejszy jednak jest pomysł na biznes, który stanowi pierwszy krok do sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone cele należy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Firmy działają bez długotrwałej strategii

Polskie firmy są bardziej elastyczne niż czeskie i niemieckie, ale gorzej radzą sobie na stabilnych, dojrzałych rynkach. To dlatego, że kreatywności menadżerów rzadko towarzyszy długoterminowa strategia oraz wizja – ocenia Tomasz Czechowicz z MCI Management. Dla coraz większej rzeszy przedsiębiorców krajowy rynek jest już zbyt mały, dlatego narodowe czempiony będą walczyły o pozycję europejskich czempionów.

Problemy firm z odzyskiwaniem należności z zagranicy

Wraz z rosnącą wymianą handlową z zagranicą polskie przedsiębiorstwa zgłaszają coraz więcej problemów z zaległymi płatnościami. Terminy spłat się wydłużają, a samodzielne odzyskiwanie należności – przez znaczną odległość, barierę językową czy kulturową – jest dla polskich firm dużym wyzwaniem.

Zbliżą się II Kongres Profesjonalistów IT

Zaledwie kilka dni dzieli nas od ogólnopolskiego spotkania branży ICT, czyli II Kongresu Profesjonalistów IT. Już 2 października w Rzeszowie zgromadzą się eksperci tworzący nowoczesne technologie oraz osoby, dla których systemy informatyczne są fundamentem prowadzenia własnego biznesu. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele firm i instytucji oraz agencji interaktywnych, a także twórcy aplikacji czy startupów. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Kiepska organizacja pracy – jak temu zaradzić?

W ciągu roku w pracy spędzamy takie wiele chwil, że warto zrobić wszystko, by czas ten spędzić jak najbardziej efektywnie. Problem w tym, iż w wielu firmach istnieje szereg elementów uniemożliwiających płynne i produktywne wykonywanie obowiązków. Zamiast jednak narzekać na swoją codzienność warto na chwilę przystanąć i spojrzeć na wszystko z dystansu, po czym wprowadzić kilka drobnych usprawnień organizacyjnych.

Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Dostarczając towar kupującemu za pośrednictwem firmy kurierskiej, jest zobowiązana jako datę dokonania dostawy na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi, w tym samym momencie spółka rozpozna obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Loteria fantowa również dla organizacji pożytku publicznego

Organizacje pożytku publicznego będą mogły łatwiej urządzać loterie fantowe i gry bingo fantowe - taki ma być efekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, którą uchwalił w piątek Sejm.

Nowoczesne technologie szansą dla polskich firm

- Start-upy tworzą nie tylko miejsca pracy, lecz również oferują rynkowi nowy standard usług oraz innowacyjne rozwiązania - powiedziała podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Polish Tech Boom: the 1st ever Polish start-up Demo Day in NYC. Spotkanie odbyło się 24 września 2014 r. w Nowym Jorku.

Zapraszamy na warsztaty „Delegacje pracowników oraz osób wykonujących umowy zlecenia i o dzieło” – 21 listopada 2014 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Delegacje pracowników oraz osób wykonujących umowy zlecenia i o dzieło”, które odbędą się 21 listopada 2014 roku w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Zapraszamy na warsztaty „Zasady naliczania i rozliczania wynagrodzeń pracowniczych” – 20 listopada 2014 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Zasady naliczania i rozliczania wynagrodzeń pracowniczych”, które odbędą się 20 listopada 2014 roku w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Zapraszamy na warsztaty „Wystawianie i rozliczanie faktur VAT” – 16 października 2014 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Wystawianie i rozliczanie faktur VAT”, które odbędą się 16 października 2014 roku w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Zapraszamy na warsztaty „Samochód i telefon w firmie” – 15 października 2014 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Samochód i telefon w firmie”, które odbędą się 15 października 2014 roku w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Wykaz podatników, którzy nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Którzy podatnicy nie muszą składać VAT-R?

E-zwrot podatku VAT - TAX FREE

W 2013 roku podróżni zgłosili ponad 219 tysięcy dokumentów TAX FREE poprzez „Moduł sprzedaży towarów". W tym samym czasie sprzedawcy zgłosili ponad 290 tysięcy dokumentów. Zainteresowanie tą usługą wciąż rośnie. Zgłoszenia elektroniczne w TAX FREE obecnie są dobrowolne, jednak Służba Celna zachęca do korzystania z tego ułatwienia.

Mniejsze formalności z archiwizacją dokumentów przez pracodawców

Trwają prace nad ograniczeniem obowiązków archiwizacyjnych pracodawców oraz likwidacją obowiązku przechowywania dokumentów przez 50 lat. Tylko niektóre z nich będą musiały być nadal przechowywane przez tak długi czas w wersji papierowej.

Odpowiedzialność operatora za jakość transferu internetowego

Twoje łącze internetowe działa wolno? Transfer danych jest znacznie wolniejszy, niż wynikałoby z wybranego planu taryfowego? Takie sytuacje się zdarzają i nie są wcale wyjątkowe. Koniecznie przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, co możesz z tym zrobić.

Projekt oskładkowania zleceń w sejmowej podkomisji

Projekt zakładający oskładkowanie umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych trafi jeszcze raz do sejmowej podkomisji - zdecydowała w środę Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie chcą, by podkomisja przyjrzała się zapisom przejściowym.

Opłacanie składek ZUS przez wspólnika spółki z o.o. przed TK

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. ponownie stanie się przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się rozpatrzeniem skargi dotyczącej rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Zróżnicowany charakter znaku towarowego

Znaki towarowe realizują określone funkcje w obrocie gospodarczym. Klasyfikacja znaków towarowych w oparciu o poszczególne kategorie prawne pozwala na spełnianie tych funkcji. Każdy znak towarowy posiada cechy wspólne, które pozwalają na stwierdzenie, że jest on dobrem niematerialnym. Wśród znaków towarowych widoczne jest duże zróżnicowanie. Pozwala to na właściwe dopasowanie decyzji związanych z używaniem znaku towarowego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Skarga na przewlekłość postępowania

Z pewnością każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której odniósł wrażenie, że postępowanie przygotowawcze, sądowe lub egzekucyjne, które zostało przez nas zainicjowane lub toczy się z naszym udziałem, z niewyjaśnionych przyczyn toczy się zbyt długo. Zaistnienie stanu przewlekłości może uprawniać nas do wystąpienia ze skargą na przewlekłość postępowania przygotowawczego, sądowego lub egzekucyjnego. W przypadku uwzględnienia skargi, sąd na żądanie skarżącego może przyznać sumę pieniężną w wysokości od 2.000 zł do 20.000 zł.

Kontrola stanu trzeźwości pracowników

Zdarza się, iż zachowanie pracownika, który stawił się danego dnia do pracy wzbudza uzasadnione podejrzenie, iż znajduje się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Owo podejrzenie może być spowodowane np. wyraźnie wyczuwalną wonią alkoholu, chwiejnym krokiem, czy bełkotliwą mową pracownika. Czy pracodawca, który kwestionuje zdolność pracownika do podjęcia pracy, z uwagi na podejrzenie spożycia przez niego alkoholu, może nie dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków pracowniczych i zmusić go do przeprowadzenia badań na obecność alkoholu?

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika - projekt

Trwają prace nad zmianami w postępowaniu egzekucyjnym. Zgodnie z nimi komornik będzie miał możliwość w formie elektronicznej zająć rachunek bankowy dłużnika. Jakie jeszcze zmiany są szykowane?

Ubój rytualny – zakazany czy dozwolony?

Zapewne wielu z nas pamięta poruszany w ostatnim czasie temat dokonywania uboju rytualnego zwierząt… Dyskusja nad brzmieniem art.34 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz.U.2013, poz. 856 ze zm.) dotyczącego ustawowego zakazu dokonywania wspomnianego uboju była niezwykle gorąca. Liczni przedstawiciele środowisk pro zwierzęcych, naukowcy, politycy czy artyści opowiedzieli się za potrzebą dokonania takiej zmiany, ścierając się ze zwolennikami uboju argumentującymi potrzebę jego zachowania ze względów religijnych czy gospodarczych.

Wiarygodność kredytową sprawdzisz na poczcie

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Mikrofirmy chętne do ekspansji na nowe rynki

Jedna czwarta polskich mikrofirm rozszerzyła w ciągu ostatnich dwóch lat działalność na inne regiony zarówno w kraju, jak i poza nim. To dla nich szansa na większe zarobki pomimo dużej konkurencji. Jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, mikroprzedsiębiorcy są zadowoleni z decyzji o ekspansji.

Warsztaty Mój Start Up – Import z Chin, 18 października 2014, Wrocław

Warsztaty „Import z Chin” są wyjątkową okazją do uzyskania informacji nt. specyfiki biznesu importowego. W ciągu jednego dnia uzyskasz pigułkę wiedzy, która jest wynikiem ogromnego, ponad 20-letniego doświadczenia Trenera. Możesz nastawić się na rzetelne i przede wszystkim prawdziwe informacje. Zapewniamy wysoki poziom wiedzy, dedykowane materiały szkoleniowe, dogodną lokalizację w centrum Wrocławia, stałą przerwę kawową oraz lunch.

Jak ograniczyć koszty w firmie?

Niezależnie od branży w której działasz, prowadzenie własnego biznesu generuje koszty. Nie można ich wyeliminować, bez obniżenia jakości oferowanych produktów czy usług. Niestety, gwałtowanie wzrastające wydatki to bariera spowalniająca rozwój, zwłaszcza młodych przedsiębiorstw. Jakie zatem rozwiązania pozwolą na oszczędności w firmach? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w tym artykule.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Od 2015 roku, obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmie jeszcze większą grupę przedsiębiorców. Według nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które będzie obowiązywać w latach 2015-2016, ilość podmiotów objętych zwolnieniem z obowiązku stosowania kas będzie zmniejszona.

Jak założyć własny sklep internetowy? - 5 kroków

Założenie własnej firmy jest sposobem na poradzenie sobie na trudnym rynku pracy. Dobrym pomysłem na biznes jest sklep internetowy. Jak założyć własny sklep internetowy?

Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej podpisane przez Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę o upadłości konsumenckiej - podała jego kancelaria. Ustawa łagodzi obowiązujące rygory dla konsumentów, którzy chcą ogłosić niewypłacalność. Zdaniem autorów zmiany jest ona potrzebna, bo dotychczasowe prawo jest martwe.

2/3 nowych firm upada w pierwszych latach działalności

Tylko 1/3 firm na polskim rynku istnieje dłużej niż pięć lat. To oznacza, że w pierwszych latach swojej działalności bankrutuje aż 2/3 przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów związane jest to przede wszystkim z brakiem odpowiedniego finansowania ich rozwoju. Według różnych raportów ogólna sytuacja firm w Polsce jednak systematycznie się poprawia.

#DlaWiększejIdei – nowa kampania Idea Expert

#DlaWiększejIdei – to hasło najnowszej kampanii Idea Expert, której głównym celem jest zachęcenie Polaków do realizowania marzeń poprzez zmianę codziennych nawyków.

Pierwsze kroki w biznesie? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Polacy, pod względem liczby funkcjonujących przedsiębiorstw – 3,8 mln w sektorze MSP – należą do najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Biorąc pod uwagę te statystyki, można by dojść do wniosku, że założenie firmy, która z powodzeniem rozwinie swoją działalność to nic trudnego. Ale czy faktycznie tak jest? Z jakimi wyzwaniami muszą poradzić sobie „młodzi przedsiębiorcy”, aby firma faktycznie okazała się sukcesem?

Szkolenie "Nowe prawo konsumenckie - konsekwencje prawne nowej ustawy o prawach konsumenta" - 25 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Nowe prawo konsumenckie - konsekwencje prawne nowej ustawy o prawach konsumenta", które odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawie.

Zmiany w emeryturach częściowych

We wtorek senacka komisja ustawodawcza zajmie się projektem zmian dotyczącym emerytur częściowych. Zmiany mają na celu realizację majowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował stały charakter wprowadzonego sposobu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Warsztaty Mój Start Up – Restauracja 25 października 2014

Zapraszamy do udziału w warsztatach Mój Start Up – Restauracja. W ciągu jednego dnia posiądą Państwo praktyczną wiedzę w zakresie zakładania oraz efektywnego prowadzenia biznesu w danej branży, ucząc się od najlepszych!

Nowe przepisy spadkowe pomogą uniknąć dziedziczenia długów

Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi dziedziczenia. Nowe prawo będzie w większym stopniu chroniło spadkobierców przed przejęciem wszystkich długów zmarłego. Wprowadzona zostanie zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z dobrodziejstwem inwentarza, w miejsce dotychczas obowiązującej odpowiedzialności nieograniczonej. Projekt zawiera też instytucję prywatnego wykazu inwentarza, co ma chronić interesy wierzycieli zmarłego.

REKLAMA