REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Małgorzata Kozłowska
Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich. / Fot. Fotolia
Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich. / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek od wszystkich świadczeń przysługujących pracownikowi dodatkowo do wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik korzysta z uprawnień rodzicielskich, czyli np. urlopu rodzicielskiego to dodatkowe świadczenia nie będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat.

REKLAMA

Elementy podstawy wymiaru składek

W podstawie wymiaru składek należy uwzględnić:

 • wynagrodzenia zasadnicze,
 • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
 • różnego rodzaju dodatki, nagrody,
 • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
 • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
 • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, że abonament medyczny sfinansowany przez pracodawcę, jak i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane przez pracowników stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.

Za okres urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), a także urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru składek stanowi kwota zasiłku, z wyjątkiem przychodów ze stosunku pracy należnych za wcześniejszy okres świadczenia pracy, a wypłaconych w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skorzystaj: Kalkulator składek ZUS

A zatem w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownik podlega wyłącznie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (nie podlega ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu) z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Niektóre rodzaje przychodów są wyłączone z podstawy wymiaru składek (określone w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe).

Podstawy wymiaru składek nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania:

 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
 • zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
 • świadczenia rehabilitacyjnego,

zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego).

REKLAMA

Korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, także nie podlegają oskładkowaniu.

W związku z tym wartość pakietów medycznych czy innych świadczeń sfinansowanych przez pracodawcę, przysługujących pracownikowi za okres przebywania na urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim nie stanowi podstawy wymiaru składek.

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Świadczenia w naturze przyznawane pracownikowi podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS.

ZUS stoi na stanowisku, że nieodpłatne świadczenia przyznane pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będą podlegać oskładkowaniu, jeżeli prawo do tych świadczeń wynika wprost z przepisów regulaminu pracy czy z przepisów o wynagradzaniu.

Jeśli pakiety medyczne oraz inne nieodpłatne świadczenia zgodnie z przepisami płacowymi przysługują pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, to wartość tych świadczeń przypadająca na okres pobierania zasiłku nie będzie oskładkowana.

Stanowisko ZUS w zakresie oskładkowania dodatkowych świadczeń za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego

Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługuje abonament medyczny o wartości 50 zł miesięcznie. Od kwoty 50 zł nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.

Spółka finansuje pracownikom pakiety medyczne. Wartość abonamentu medycznego przypadająca na jednego pracownika jest ustalona na kwotę 40 zł i jest doliczana do przychodu pracownika. Przepisy płacowe obowiązujące w spółce nie zawierają regulacji dotyczących prawa do tych świadczeń w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym przypadku świadczenia te będą podlegały oskładkowaniu.

Świadczenia należne po wypadku w drodze do pracy

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 4, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1161),
 • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1188),
 • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915),
 • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA