REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny w pracy za oddanie krwi

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
Dzień wolny w pracy za oddanie krwi /fot. Fotolia
Dzień wolny w pracy za oddanie krwi /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy, którzy oddają krew w godzinach pracy mogą liczyć na cały dzień wolny bądź jego część w zależności od wydanego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Zwolnienie powinno określać czas zwolnienia od pracy.

Dopuszczalne są obydwa rozwiązania w zależności od zaświadczenia, jakie stacja krwiodawstwa wyda pracownikowi. Zaświadczenie to powinno określać czas zwolnienia od pracy w danym dniu. Może to być zwolnienie z całego dnia bądź z jego części.

REKLAMA

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Za czas takiego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy

REKLAMA

Natomiast koszty przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi pokrywa jednostka organizacyjna publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik domaga się dnia wolnego od pracy na czas badań lekarskich zaleconych przez stację krwiodawstwa. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika jedynie na czas przeprowadzenia tych badań oraz może żądać potwierdzenia, że nie mogą być one wykonane poza czasem pracy. Takie postępowanie pracodawcy będzie prawidłowe.

Fakt oddania krwi lub przeprowadzenia badań lekarskich pracownik powinien udokumentować, przedstawiając pracodawcy stosowne zaświadczenie wydane przez stację krwiodawstwa z określeniem czasu przysługującego zwolnienia. Aby pracodawca nie miał żadnych wątpliwości, w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy, zaświadczenie to powinno określać czas, na który stacja przyznała mu zwolnienie od pracy w związku z oddaniem krwi. W przypadku zwolnienia od pracy na oddanie krwi dopuszczalne jest wydanie przez stację zaświadczenia o zwolnieniu na cały dzień lub jego część, w zależności od jej uznania. Pracownik powinien również dochować należytej staranności i uprzedzić pracodawcę o przewidywanym czasie nieobecności w pracy.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.


REKLAMA

Po wstępnych badaniach okazało się, że stan zdrowia pracownika nie pozwala na oddanie krwi. Stacja krwiodawstwa powinna wystawić stosowny dokument potwierdzający spędzony w niej czas. Pracownikowi za ten okres przysługuje zwolnienie od pracy.

Nie istnieją ograniczenia dotyczące liczby dopuszczalnych zwolnień od pracy z tytułu honorowego oddawania krwi. Jednak nie powinno to mieć miejsca ze względów zdrowotnych częściej niż 6 razy w roku w przypadku mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku w przypadku kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. W przypadku częstszych zwolnień od pracy z tego powodu pracodawca może je zakwestionować.

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym!

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 297 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208),
  • art. 9 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 332),
  • § 12, 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1359),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292),
  • załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U. Nr 79, poz. 691; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 50).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA