W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najtrudniejszych etapów w procesie poszukiwania pracy. O ile przedstawienie doświadczenia zawodowego czy też posiadanych umiejętności nie sprawia dużego problemu, to już pytanie dotyczące oczekiwanego wynagrodzenia może wpłynąć na nasz, zwykle pozorny, spokój ducha. Aby w takim momencie czuć się pewnie, warto wcześniej przygotować się do tego pytania.
REKLAMA
Mały wywiad przed rozmową
Internet w obecnych czasach stanowi niezastąpione źródło wiedzy, można tu znaleźć odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań. Możemy odnaleźć w nim raporty, badania, statystyki na temat płac w poszczególnych zawodach. Warto przed rozmową sprawdzić, ile zarabiają ludzie na podobnych stanowiskach.
Pomoc w tej kwestii może okazać również doradca zawodowy w urzędzie pracy lub firmy rekrutacyjne. Poza tym warto także zasięgnąć informacji wśród znajomych.
O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Nasze minimum
REKLAMA
Ważnym elementem przy negocjowaniu wynagrodzenia jest ustalenie swojego minimum, czyli minimalnej kwoty, za którą jesteśmy zdolni pracować. Kiedy już wiemy, ile można zarobić na określonym stanowisku, możemy ocenić swoje umiejętności i przeanalizować potrzeby. Na przykład osoby mieszkające w małych miasteczkach powinny wziąć pod uwagę mniejsze oczekiwania, ze względu na niższy koszt utrzymania. Należy pamiętać również o doświadczeniu zawodowym, kandydaci po studiach powinni mieć na uwadze, iż ich doświadczenie często jest niewielkie lub w ogóle go nie posiadają, co powinno mieć przełożenie na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia.
Liczba kandydatów na wolne stanowisko również powinna mieć wpływ na proponowane przez nas wynagrodzenie. Jeśli jesteśmy jednym z wielu kandydatów o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach, to nie możemy zaproponować zbyt wygórowanego wynagrodzenia. W takiej sytuacji może to zaważyć na naszej porażce, gdyż oczekiwania płacowe kandydata często są czynnikiem ważącym na decyzji pracodawcy. Będąc zaś w sytuacji odwrotnej, kiedy jesteśmy jedynym kandydatem spełniającym warunki określone w ofercie, mamy możliwość negocjacji wyższego wynagrodzenia.
Zasada negocjacji – ukrywanie rzeczywistych oczekiwań
Aby negocjacja mogła być skuteczna, kwota, o której poinformujemy przyszłego pracodawcę, powinna być większa o kilkaset złotych od naszego, ustalonego wcześniej, minimum. Pozwoli to w finale uzyskać takie wynagrodzenie, które stanowi wspomniane wcześniej minimum.
Negocjując, pamiętajmy o tym, iż dobre negocjacje to te, które satysfakcjonują zarówno nas jak i pracodawcę.
Jeśli nie jesteśmy w stanie wynegocjować satysfakcjonującego nas wynagrodzenia, nie warto od razu rezygnować. Coraz częściej firmy oprócz podstawowego wynagrodzenia proponują comiesięczne premie lub świadczenia pozapłacowe. Takim bonusem może być służbowy samochód, laptop lub komórka, prywatna opieka medyczna, karnet na basen albo siłownię. Korzystnym może być również finansowanie przez pracodawcę szkoleń lub studiów podnoszących nasze kwalifikacje.
REKLAMA
REKLAMA