REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?

Joanna Kuzub
rozmowa kwalifikacyjna, kandydat do pracy / Fot. Fotolia
rozmowa kwalifikacyjna, kandydat do pracy / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynik rozmowy kwalifikacyjnej zależy od odpowiednio udzielonych odpowiedzi oraz prawidłowo zadawanych pytań. Kwestia określenia wynagrodzenia stanowi najtrudniejszy etap całej procedury. Co zrobić, gdy pracodawca nie określił kwoty wynagrodzenia? Czy można ją negocjować?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najtrudniejszych etapów w  procesie poszukiwania pracy. O ile przedstawienie doświadczenia zawodowego czy też posiadanych umiejętności nie sprawia dużego problemu, to już pytanie dotyczące oczekiwanego wynagrodzenia może wpłynąć na nasz, zwykle pozorny, spokój ducha. Aby  w takim momencie czuć się pewnie, warto wcześniej przygotować się do tego pytania.

REKLAMA

Mały wywiad przed rozmową

Internet w obecnych czasach stanowi niezastąpione źródło wiedzy, można tu znaleźć odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań. Możemy odnaleźć w nim raporty, badania, statystyki na temat płac w poszczególnych zawodach. Warto przed rozmową sprawdzić, ile zarabiają ludzie na podobnych stanowiskach.

Pomoc w tej kwestii może okazać również doradca zawodowy w urzędzie pracy lub firmy rekrutacyjne.  Poza tym warto także zasięgnąć informacji wśród znajomych.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasze minimum

REKLAMA

Ważnym elementem przy negocjowaniu wynagrodzenia jest ustalenie swojego minimum, czyli minimalnej kwoty, za którą jesteśmy zdolni pracować. Kiedy już wiemy, ile można zarobić na określonym stanowisku, możemy ocenić swoje umiejętności i przeanalizować potrzeby. Na przykład osoby mieszkające w małych miasteczkach powinny wziąć pod uwagę mniejsze oczekiwania, ze względu na niższy koszt utrzymania. Należy pamiętać również o doświadczeniu zawodowym, kandydaci po studiach powinni mieć na uwadze, iż ich doświadczenie często jest niewielkie lub w ogóle go nie posiadają, co powinno mieć przełożenie na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia.

Liczba kandydatów na wolne stanowisko również powinna mieć wpływ na proponowane przez nas wynagrodzenie. Jeśli jesteśmy jednym z wielu kandydatów o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach, to nie możemy zaproponować zbyt wygórowanego wynagrodzenia. W takiej sytuacji może to zaważyć na naszej porażce, gdyż oczekiwania płacowe kandydata często są czynnikiem ważącym na decyzji pracodawcy. Będąc zaś w sytuacji odwrotnej, kiedy jesteśmy jedynym kandydatem spełniającym warunki określone w ofercie, mamy możliwość negocjacji wyższego wynagrodzenia.

Zasada negocjacji – ukrywanie rzeczywistych oczekiwań

Aby negocjacja mogła być skuteczna, kwota, o której poinformujemy przyszłego pracodawcę, powinna być większa o kilkaset złotych od naszego, ustalonego wcześniej, minimum. Pozwoli to w finale uzyskać takie wynagrodzenie, które stanowi wspomniane wcześniej minimum.

Negocjując, pamiętajmy o tym, iż dobre negocjacje to te, które satysfakcjonują zarówno nas jak i pracodawcę.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wynegocjować satysfakcjonującego nas wynagrodzenia, nie warto od razu rezygnować. Coraz częściej firmy oprócz podstawowego wynagrodzenia proponują comiesięczne premie lub świadczenia pozapłacowe. Takim bonusem może być służbowy samochód, laptop lub komórka, prywatna opieka medyczna, karnet na basen albo siłownię. Korzystnym może być również finansowanie przez pracodawcę szkoleń lub studiów podnoszących nasze kwalifikacje.

Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA