| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak mam się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jak mam się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Rekrutacja dla wielu z nas jest jednym z bardziej stresujących momentów w życiu. Poznaj najważniejsze elementy, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę w trakcie spotkań.

Żyjemy w takich czasach, które wymuszają na nas ciągłe podnoszenie kwalifikacji a nieustanny rozwój nowoczesnych technologii nakazuje nam bycie na bieżąco - w przeciwnym razie grozi nam wypadnięcie z obiegu. Czego, oprócz kwalifikacji zawodowych, oczekuje od nas potencjalny pracodawca? Na przestrzeni lat wymagania pracodawców ewoluowały i dopasowywały się do panujących realiów i nieustannych zmian otoczenia. A zatem jedną z najbardziej pożądanych cech w chwili obecnej jest umiejętność odnajdywania się w różnorodnych sytuacjach życiowych i radzenia sobie z wieloma zagadnieniami jednocześnie. Idealny kandydat musi posiadać podzielną uwagę i zdolność koncentrowania się w równie wysokim stopniu na kilku problemach w tym samym czasie, co zwiększa jego efektywność. Tego wymaga od pracodawców rynek a oni oczekują tego samego od kandydatów – koło się zamyka. Multikompetencyjność, wielozadaniowość, wielokulturowość, co najmniej dwujęzyczność, elastyczność, lojalność, znajomość zasad biznesu – oto współczesne cechy idealnych kandydatów. 

Jak w krótkim czasie rozmowy kwalifikacyjnej przekonać pracodawcę, że posiadasz pożądane kompetencje?

Dobrze się przygotuj

Aby wypaść najlepiej na tle innych kandydatów powinieneś (o czym już wielokrotnie wspominałam) gruntownie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Należy odrobić zadanie domowe i zapoznać się z działalnością, strukturą, produktami i/lub usługami oraz historią firmy, w której ubiegasz się o pracę (na pewno padnie pytanie: „Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?”). Poza tym koniecznie porównaj oczekiwania pracodawcy ze swoimi umiejętnościami, przygotuj listę tych, które utrafiają w profil. Poznaj swoje mocne strony. 

Pamiętaj, że w trakcie spotkania rekruter będzie chciał dokonać weryfikacji informacji, jakie zawarłeś w swoich dokumentach aplikacyjnych – jeśli nie będziesz pamiętał faktów ze swojego życiorysu, możesz pogrzebać swoje szanse na zdobycie upragnionej pracy. Dlatego, zanim wybierzesz się na spotkanie rekrutacyjne, przeczytaj swoje CV kilka razy dla utrwalenia. Przeanalizuj swoją ścieżkę zawodową i edukacyjną – dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na pytania dotyczące Twojej zawodowej kariery. Pamiętając daty i kolejność zatrudnienia wraz z obowiązkami, jakie wykonywałeś w poszczególnych miejscach pracy, dasz wyraz temu, że jesteś osobą wiarygodną. Każda pomyłka może zniechęcić rekrutera do Ciebie albo, co jeszcze gorsze, wywołać w nim poczucie tego, że spotkał się z osobą, która mogła zafałszować informacje w swoim CV (a kłamstwo raczej nikomu nie będzie kojarzyło się pozytywnie).

Polecamy: Na czym polega drugi i trzeci etap rekrutacji?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »