REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak właściwie szukać pracy?

Jak właściwie szukać pracy? / fot. Fotolia
Jak właściwie szukać pracy? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proces szukania pracy jest często długotrwały i wyczerpujący dla poszukujących zatrudnienia. Składa się on z kilku etapów i często działa demotywująco. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy kandydat jest na tyle zrezygnowany, że podejmuje się zatrudnienia nie w swojej branży. Warto zatem, aby już na początku odpowiednio dobrać swoje kwalifikacje i umiejętności do proponowanych ofert pracy.

Etap 1: trafna diagnoza samego siebie

REKLAMA

Każde zadanie realizowane jest sprawniej, gdy poprzedza je dobrze sporządzony plan działania. Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania pracy. W tym wypadku dobry plan zaczyna się już na etapie sporządzania własnego CV. Należy podejść do niego analitycznie, a nie na zasadzie swobodnego strumienia świadomości. Warto poświęcić czas na to, by zastanowić się, jakie kompetencje, oprócz dyplomów i kursów, mogą okazać się atutem i naprawdę świadczą o charakterze kandydata. Wiele osób pomija umieszczanie w CV tzw. umiejętności miękkich, wynikających z cech charakteru i osobowości. Warto pamiętać, że mają one niebagatelne znaczenie i mówią o kandydacie więcej, niż rodzaj ukończonych studiów, czy poziom znajomości języka obcego - mówi Paweł Rusak z portalu MediaCV.

REKLAMA

Refleksja nad własnymi kompetencjami to szansa, by wstępnie określić korespondujący z nimi rodzaj pracy. Dla przykładu: osoba o cechach przywódczych i dominujących, raczej nie odnajdzie się jako szeregowy pracownik wykonujący zlecone zadania cząstkowe. Taki człowiek może jednak świetnie sprawdzić się jako kierownik zespołu, gdzie jego naturalne predyspozycje będą w pełni wykorzystywane, a on sam nie będzie męczył się na niewłaściwym  stanowisku. Wbrew pozorom, określenie swoich cech dominujących jest kluczowe podczas wybierania drogi zawodowej. Takie atuty jak: otwartość, entuzjazm i chęć podejmowania nowych wyzwań stawiają potencjalnego kandydata w korzystnym świetle. Dodatkowo, jeśli wykształcenie i doświadczenie takiej osoby budzą u pracodawcy niedosyt, to wykaz cech miękkich może znacznie poprawić jej wizerunek ukazany w nadesłanej aplikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Jakich błędów unikać przy poszukiwaniu pracy?

Etap 2: spojrzenie na oferty krytycznym okiem

REKLAMA

Po dopracowaniu CV przychodzi moment researchu ofert na rynku pracy i decyzji, na którą z nich odpowiedzieć.  To etap, na którym nie należy ulegać emocjom ani działać na zasadzie im więcej, tym lepiej. Warto pamiętać również, że największą skuteczność mają aplikacje napisane bezpośrednio pod konkretną ofertę. Bezrefleksyjna wysyłka CV oparta na zasadzie kopiuj - wklej nie jest skuteczna. W wypadku każdej oferty należy zastanowić się, jakie cechy i umiejętności są warte podkreślenia - podpowiada Paweł Rusek z MediaCV.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście, im dłużej trwa poszukiwanie pracy, tym bardziej kandydat jest gotowy odpowiedzieć na każde ogłoszenie, warto jednak robić to z głową. Sposób sformułowania oferty, to, jakie wrażenie wywiera pracodawca już w momencie pierwszego nieformalnego kontaktu, jest impulsem do oceny, jak może wyglądać przyszła współpraca. Ogłoszenia warto oceniać pod kilkoma względami: czy oferta jest napisana w sposób wyczerpujący, czy pracodawca określa w niej jasno swoje wymagania względem kandydata oraz na co może liczyć sam zainteresowany. Poprawnie stworzona oferta oszczędza czas i fatygę obu stronom, bo odpowiada na wstępne wątpliwości już na tym etapie - mówi specjalista z MediaCV. Podanie informacji, np. o sposobie wynagradzania, czasie pracy, możliwości awansu, szkoleniach, czy pakiecie socjalnym, to korzystne posunięcie pracodawcy. Jego ogłoszenie łatwiej przyciągnie uwagę, a dla potencjalnego pracownika stanowi ono jasny sygnał o tym, czego może oczekiwać  w nowym miejscu pracy.

Etap 3: rozpoznanie środowiska

Na zadowolenie z pracy wpływ ma wiele czynników. Nawet, gdy sama posada jest atrakcyjna, a zarobki korzystne, wszystko to może stać się mało istotne w obliczu przeszkód, które można napotkać. Mogą to być nieprzychylni koledzy, irytujący szef, kłopotliwa lokalizacja. Nie wszystko można przewidzieć, ale nad pewnymi rzeczami można pracować. Jeśli udało się znaleźć pracę, która spełnia oczekiwania, nie warto z niej rezygnować z powodu niedogodności,  ale nie warto ich ignorować. -Zamykanie się w sobie i nie podejmowanie prób poprawy sytuacji sprawi, że praca okaże się przykrym obowiązkiem, a sam pracownik - sfrustrowanym trybikiem. To niestety nie wróży dobrze jego zaangażowaniu i wydajności - ocenia Rusek.

Zobacz również: Czy Twój szef wie, że szukasz pracy?

Co można zrobić? Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli problemem jest utworzenie pozytywnych więzi z ludźmi z pracy - może warto wykonać miły gest w tym kierunku. Nowy pracownik na pewno zyska w oczach kolegów, jeśli pojawi się w pracy z naręczem ciasteczek albo zostawi najbliższym współpracownikom karteczkę na biurku z miłą adnotacją. To próba, która nie wymaga dużego wysiłku, a może pozytywnie wpłynąć na dalsze losy w firmie. Są oczywiście sytuacje, których nie naprawi urok osobisty i dobre chęci. Podstawową zasadą, jaką należy się kierować, jest wiara we własny wpływ na zmianę sytuacji: zawsze można coś zrobić: porozmawiać z przełożonym, albo poruszyć temat w grupie. Nie ma problemów nie do rozwiązania, są tylko takie, nad którymi nikt się nie pochylił.

Etap 4: Odwaga do zmian

To kolejna, istotna rzecz z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nawet mając pracę, ale zauważając u siebie chroniczne zmęczenie, stres i złe samopoczucie, warto pomyśleć o jej zmianie. Nie warto kurczowo trzymać się posady, jeśli ma ona być udręką. Zawsze warto wierzyć we własne możliwości i mieć odwagę, by dążyć do zmiany na lepsze. Koniec końców żałuje się tylko tego, czego się w życiu nie zrobiło.

Zobacz: Szukasz pracy? - unikaj takich błędów

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA