reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak właściwie szukać pracy?

Jak właściwie szukać pracy?

Proces szukania pracy jest często długotrwały i wyczerpujący dla poszukujących zatrudnienia. Składa się on z kilku etapów i często działa demotywująco. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy kandydat jest na tyle zrezygnowany, że podejmuje się zatrudnienia nie w swojej branży. Warto zatem, aby już na początku odpowiednio dobrać swoje kwalifikacje i umiejętności do proponowanych ofert pracy.

Etap 1: trafna diagnoza samego siebie

Każde zadanie realizowane jest sprawniej, gdy poprzedza je dobrze sporządzony plan działania. Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania pracy. W tym wypadku dobry plan zaczyna się już na etapie sporządzania własnego CV. Należy podejść do niego analitycznie, a nie na zasadzie swobodnego strumienia świadomości. Warto poświęcić czas na to, by zastanowić się, jakie kompetencje, oprócz dyplomów i kursów, mogą okazać się atutem i naprawdę świadczą o charakterze kandydata. Wiele osób pomija umieszczanie w CV tzw. umiejętności miękkich, wynikających z cech charakteru i osobowości. Warto pamiętać, że mają one niebagatelne znaczenie i mówią o kandydacie więcej, niż rodzaj ukończonych studiów, czy poziom znajomości języka obcego - mówi Paweł Rusak z portalu MediaCV.

Refleksja nad własnymi kompetencjami to szansa, by wstępnie określić korespondujący z nimi rodzaj pracy. Dla przykładu: osoba o cechach przywódczych i dominujących, raczej nie odnajdzie się jako szeregowy pracownik wykonujący zlecone zadania cząstkowe. Taki człowiek może jednak świetnie sprawdzić się jako kierownik zespołu, gdzie jego naturalne predyspozycje będą w pełni wykorzystywane, a on sam nie będzie męczył się na niewłaściwym  stanowisku. Wbrew pozorom, określenie swoich cech dominujących jest kluczowe podczas wybierania drogi zawodowej. Takie atuty jak: otwartość, entuzjazm i chęć podejmowania nowych wyzwań stawiają potencjalnego kandydata w korzystnym świetle. Dodatkowo, jeśli wykształcenie i doświadczenie takiej osoby budzą u pracodawcy niedosyt, to wykaz cech miękkich może znacznie poprawić jej wizerunek ukazany w nadesłanej aplikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Jakich błędów unikać przy poszukiwaniu pracy?

Etap 2: spojrzenie na oferty krytycznym okiem

Po dopracowaniu CV przychodzi moment researchu ofert na rynku pracy i decyzji, na którą z nich odpowiedzieć.  To etap, na którym nie należy ulegać emocjom ani działać na zasadzie im więcej, tym lepiej. Warto pamiętać również, że największą skuteczność mają aplikacje napisane bezpośrednio pod konkretną ofertę. Bezrefleksyjna wysyłka CV oparta na zasadzie kopiuj - wklej nie jest skuteczna. W wypadku każdej oferty należy zastanowić się, jakie cechy i umiejętności są warte podkreślenia - podpowiada Paweł Rusek z MediaCV.

Oczywiście, im dłużej trwa poszukiwanie pracy, tym bardziej kandydat jest gotowy odpowiedzieć na każde ogłoszenie, warto jednak robić to z głową. Sposób sformułowania oferty, to, jakie wrażenie wywiera pracodawca już w momencie pierwszego nieformalnego kontaktu, jest impulsem do oceny, jak może wyglądać przyszła współpraca. Ogłoszenia warto oceniać pod kilkoma względami: czy oferta jest napisana w sposób wyczerpujący, czy pracodawca określa w niej jasno swoje wymagania względem kandydata oraz na co może liczyć sam zainteresowany. Poprawnie stworzona oferta oszczędza czas i fatygę obu stronom, bo odpowiada na wstępne wątpliwości już na tym etapie - mówi specjalista z MediaCV. Podanie informacji, np. o sposobie wynagradzania, czasie pracy, możliwości awansu, szkoleniach, czy pakiecie socjalnym, to korzystne posunięcie pracodawcy. Jego ogłoszenie łatwiej przyciągnie uwagę, a dla potencjalnego pracownika stanowi ono jasny sygnał o tym, czego może oczekiwać  w nowym miejscu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama