REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Kuzub
Praca po studiach
Praca po studiach

REKLAMA

REKLAMA

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Czym kierujemy się wybierając studia? Większość z nas patrzy na swoje zainteresowania, marzenia.  Te ostatnie jednak nie zawsze mają odzwierciedlenie w potrzebach rynku pracy. A co z rankingami zawodów przyszłości? Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć trendów na rynku pracy za trzy lub pięć lat, kiedy będziemy odbierać świadectwa. Podejmując tę - jedną z najważniejszych decyzji w życiu - warto, oprócz wewnętrznych przesłanek, mieć również na uwadze to, co podpowiadają nam specjaliści.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Brak umiejętności praktycznych

REKLAMA

Wybór odpowiedniego kierunku to nie wszystko. Rodzaj uczelni też ma znaczenie. Powszechnie panująca opinia, że uczelnie publiczne szkolą lepiej, nie zawsze jest słuszna. Istnieje wiele uczelni prywatnych cechujących się wysokim poziomem kształcenia, które dodatkowo oferuję kierunki studiów adekwatne do potrzeb rynku pracy. Warto na wstępie zastanowić się, czy studia potrzebne nam są tylko dla samego dyplomu, czy przede wszystkim zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do pracy w danym zawodzie.

Pracodawcy zarzucają, iż programy studiów są nieadekwatne do praktyki zawodowej, a metody nauczania przestarzałe. W konsekwencji młody człowiek nie dość, że nie posiada praktyki, nie jest też odpowiednio przygotowany merytorycznie. Dlatego ważne, aby program nauczania był adekwatny do wymaganej wiedzy w danym zawodzie, a uczelnia była w stanie zapewnić, przynajmniej w minimalnym stopniu, oprócz informacji merytorycznych, także przygotowanie praktyczne. Nie oznacza to jednak, że na uczelnie można zrzucić całą odpowiedzialność za małą liczbę praktyk. Młody człowiek również powinien zadbać o tę kwestię. Jeśli nie jest w stanie podjąć zatrudnienia w tygodniu, to warto zdecydować się przynajmniej na krótką praktykę w czasie ferii lub wakacji, co w przyszłości zaowocuje szybszym znalezieniem zatrudnienia lub łatwiejszym startem w pracy. Często osoby, które w trakcie studiów nie starały się chociażby o praktyki lub wolontariat, są postrzegane przez zatrudniających jako mało zaradne i nieprzystosowane do potrzeb rynku pracy.

Zobacz: Większe poparcie dla staży i praktyk wśród pracodawców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak mobilności

Często absolwenci wiążą swoją przyszłość z miastem, w którym się uczą. Zaczynając studia z góry zakładają, iż to miejsce lub miasto, z którego pochodzą, będzie ich ośrodkiem życia. Nie zawsze chcą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia, podczas gdy to właśnie mobilność może być czynnikiem decydującym o znalezieniu zatrudnienia. Bywa, iż popyt na dane stanowisko jest większy w innym regionie. Czasem, jeśli nic nas nie trzyma, warto pomyśleć o przeprowadzce. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby młode mogą skorzystać z pomocy urzędu pracy, który oferuje bon na zasiedlenie.

Wygórowane oczekiwania

Coraz częściej zdarza się, iż młodzi ludzie mają wygórowane żądania. Nie chcą pracować na podrzędnych stanowiskach za minimalną pensję. O ile może to być uzasadnione u osób, które wcześnie rozpoczęły karierę i posiadają bogate doświadczenie zawodowe, to osoba rozpoczynająca pracę nie powinna przesadzać z oczekiwaniami. Nie oznacza to jednak, iż musi ona zgodzić się na nieadekwatne do wykonywanej pracy warunki, wynagrodzenie i umowę. Wiele osób zapomina o tym, że awans przychodzi z czasem i nikt nie zaczyna kariery zawodowej od stanowiska dyrektora.

Dokumenty aplikacyjne

Choć w raporcie Zielonej Linii ponad połowa ankietowanych stwierdziła, iż nie ma trudności w stworzeniu dobrego CV, rzeczywistość kreuje się inaczej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, jak wiele błędów popełniamy, tworząc życiorys. Często źle skonstruowane dokumenty zamykają drogę do dalszego udziału w rekrutacji. Przed wysłaniem dokumentów warto nad nimi popracować oraz upewnić się, czy aby na pewno spełniamy określone w ogłoszeniu warunki. Choć młodzi ludzie coraz lepiej piszą CV, chętnie korzystają z nowinek technicznych, co jest pozytywnie postrzegane przez pracodawców poszukujących kreatywnych pracowników, popełniają jednak równie często błędy. Do najliczniejszych należą: list motywacyjny nieskierowany bezpośrednio do danej firmy oraz zbyt dużo informacji w CV, które niekoniecznie są istotne przy każdym stanowisku, na które składana jest aplikacja. Przemyślane dokumenty aplikacyjne, to klucz do sukcesu.

Zobacz również: Z jakich bonów mogą skorzystać bezrobotni?

Odpowiednie studia nie zawsze kończą się wymarzonym etatem. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, warto zadbać o praktyki w czasie nauki, przyłożyć się przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i aktywnie szukać pracy. Czasem większe szanse na uzyskanie zatrudnienia daje osobista wizyta u pracodawcy. Szansą może być również staż z urzędu pracy. Osoba, która sprawdzi się na stażu, często może liczyć na późniejsze zatrudnienie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA