REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Joanna Kuzub
Praca po studiach
Praca po studiach

REKLAMA

REKLAMA

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Czym kierujemy się wybierając studia? Większość z nas patrzy na swoje zainteresowania, marzenia.  Te ostatnie jednak nie zawsze mają odzwierciedlenie w potrzebach rynku pracy. A co z rankingami zawodów przyszłości? Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć trendów na rynku pracy za trzy lub pięć lat, kiedy będziemy odbierać świadectwa. Podejmując tę - jedną z najważniejszych decyzji w życiu - warto, oprócz wewnętrznych przesłanek, mieć również na uwadze to, co podpowiadają nam specjaliści.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Brak umiejętności praktycznych

REKLAMA

Wybór odpowiedniego kierunku to nie wszystko. Rodzaj uczelni też ma znaczenie. Powszechnie panująca opinia, że uczelnie publiczne szkolą lepiej, nie zawsze jest słuszna. Istnieje wiele uczelni prywatnych cechujących się wysokim poziomem kształcenia, które dodatkowo oferuję kierunki studiów adekwatne do potrzeb rynku pracy. Warto na wstępie zastanowić się, czy studia potrzebne nam są tylko dla samego dyplomu, czy przede wszystkim zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do pracy w danym zawodzie.

Pracodawcy zarzucają, iż programy studiów są nieadekwatne do praktyki zawodowej, a metody nauczania przestarzałe. W konsekwencji młody człowiek nie dość, że nie posiada praktyki, nie jest też odpowiednio przygotowany merytorycznie. Dlatego ważne, aby program nauczania był adekwatny do wymaganej wiedzy w danym zawodzie, a uczelnia była w stanie zapewnić, przynajmniej w minimalnym stopniu, oprócz informacji merytorycznych, także przygotowanie praktyczne. Nie oznacza to jednak, że na uczelnie można zrzucić całą odpowiedzialność za małą liczbę praktyk. Młody człowiek również powinien zadbać o tę kwestię. Jeśli nie jest w stanie podjąć zatrudnienia w tygodniu, to warto zdecydować się przynajmniej na krótką praktykę w czasie ferii lub wakacji, co w przyszłości zaowocuje szybszym znalezieniem zatrudnienia lub łatwiejszym startem w pracy. Często osoby, które w trakcie studiów nie starały się chociażby o praktyki lub wolontariat, są postrzegane przez zatrudniających jako mało zaradne i nieprzystosowane do potrzeb rynku pracy.

Zobacz: Większe poparcie dla staży i praktyk wśród pracodawców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak mobilności

Często absolwenci wiążą swoją przyszłość z miastem, w którym się uczą. Zaczynając studia z góry zakładają, iż to miejsce lub miasto, z którego pochodzą, będzie ich ośrodkiem życia. Nie zawsze chcą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia, podczas gdy to właśnie mobilność może być czynnikiem decydującym o znalezieniu zatrudnienia. Bywa, iż popyt na dane stanowisko jest większy w innym regionie. Czasem, jeśli nic nas nie trzyma, warto pomyśleć o przeprowadzce. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby młode mogą skorzystać z pomocy urzędu pracy, który oferuje bon na zasiedlenie.

Wygórowane oczekiwania

Coraz częściej zdarza się, iż młodzi ludzie mają wygórowane żądania. Nie chcą pracować na podrzędnych stanowiskach za minimalną pensję. O ile może to być uzasadnione u osób, które wcześnie rozpoczęły karierę i posiadają bogate doświadczenie zawodowe, to osoba rozpoczynająca pracę nie powinna przesadzać z oczekiwaniami. Nie oznacza to jednak, iż musi ona zgodzić się na nieadekwatne do wykonywanej pracy warunki, wynagrodzenie i umowę. Wiele osób zapomina o tym, że awans przychodzi z czasem i nikt nie zaczyna kariery zawodowej od stanowiska dyrektora.

Dokumenty aplikacyjne

Choć w raporcie Zielonej Linii ponad połowa ankietowanych stwierdziła, iż nie ma trudności w stworzeniu dobrego CV, rzeczywistość kreuje się inaczej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, jak wiele błędów popełniamy, tworząc życiorys. Często źle skonstruowane dokumenty zamykają drogę do dalszego udziału w rekrutacji. Przed wysłaniem dokumentów warto nad nimi popracować oraz upewnić się, czy aby na pewno spełniamy określone w ogłoszeniu warunki. Choć młodzi ludzie coraz lepiej piszą CV, chętnie korzystają z nowinek technicznych, co jest pozytywnie postrzegane przez pracodawców poszukujących kreatywnych pracowników, popełniają jednak równie często błędy. Do najliczniejszych należą: list motywacyjny nieskierowany bezpośrednio do danej firmy oraz zbyt dużo informacji w CV, które niekoniecznie są istotne przy każdym stanowisku, na które składana jest aplikacja. Przemyślane dokumenty aplikacyjne, to klucz do sukcesu.

Zobacz również: Z jakich bonów mogą skorzystać bezrobotni?

Odpowiednie studia nie zawsze kończą się wymarzonym etatem. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, warto zadbać o praktyki w czasie nauki, przyłożyć się przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i aktywnie szukać pracy. Czasem większe szanse na uzyskanie zatrudnienia daje osobista wizyta u pracodawcy. Szansą może być również staż z urzędu pracy. Osoba, która sprawdzi się na stażu, często może liczyć na późniejsze zatrudnienie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA