| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Uprawnienia pracownika, który podnosi swoje kwalifikacje, są różne w zależności od tego, czy pracodawca wyraża na to zgodę i sam inicjuje rozwój pracownika, czy po prostu zezwala na pewne dodatkowe aktywności pracownika. Pracodawca może bowiem zarówno sam finansować pewne szkolenia, tworzyć pracownikowi możliwości do udziału w kursach, lecz także po prostu dostosować czas pracy pracownika do jego nowych zajęć, ewentualnie tymczasowo zwalniać lub usprawiedliwiać nieobecności w pracy, spowodowane podnoszeniem kwalifikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urlopy szkoleniowe

Najbardziej widoczną różnicą w tych dwóch postawach jest prawo pracownika do wynagrodzenia. Gdy podnoszenie kwalifikacji odbywa się z aprobatą pracodawcy, urlop udzielony pracownikowi na przystąpienie do poszczególnych egzaminów (maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, obrona dyplomowa) jest płatny. Jednak jeśli pracodawca nie podejmuje inicjatywy w zakresie podnoszenia szkoleń pracownika, urlop udzielany jest bezpłatnie.

Urlopy tego typu nie podlegają tym samym regulacjom, co urlop wypoczynkowy. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop szkoleniowy, a niewykorzystany nie przechodzi na następny rok. Jedynie wynagrodzenie przysługujące za dni urlopu szkoleniowego oblicza się analogicznie dla urlopu wypoczynkowego.

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Warunki na piśmie

W celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, szczegółowe warunki, na jakich odbywa się kształcenie pracownika, powinny być zawarte w dodatkowej umowie, sporządzonej na piśmie. Taka forma jest istotna zwłaszcza, jeśli pracodawca zamierza pokryć wydatki na szkolenie pracownika, gdyż stanowi to pewne odzwierciedlenie sumy i ułatwia ewentualne rozliczenie z pracownikiem.

Wyjątkowo nie trzeba sporządzać pisemnej umowy w sytuacji, gdy pracownik od końca okresu szkoleniowego będzie pracował u danego pracodawcy krócej niż 3 lata.

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Składki i podatki

Jeśli pracownik kształci się za zgodą i z inicjatywy pracodawcy, a inicjatywa ta wyraża się w formie dodatkowego dofinansowania, zwiększa się wówczas przychód ze stosunku pracy. Suma ta jest jednak zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego, nie wpływa także na wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenie. Zwolnienie to jednak nie przysługuje, gdy pracownik podnosi swoje kwalifikacje bez inicjatywy pracodawcy i zdobywa pieniądze z niezależnych źródeł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »