Kategorie

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
firma, ludzie, konkurencja, praca
Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Uprawnienia pracownika, który podnosi swoje kwalifikacje, są różne w zależności od tego, czy pracodawca wyraża na to zgodę i sam inicjuje rozwój pracownika, czy po prostu zezwala na pewne dodatkowe aktywności pracownika. Pracodawca może bowiem zarówno sam finansować pewne szkolenia, tworzyć pracownikowi możliwości do udziału w kursach, lecz także po prostu dostosować czas pracy pracownika do jego nowych zajęć, ewentualnie tymczasowo zwalniać lub usprawiedliwiać nieobecności w pracy, spowodowane podnoszeniem kwalifikacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urlopy szkoleniowe

Reklama

Najbardziej widoczną różnicą w tych dwóch postawach jest prawo pracownika do wynagrodzenia. Gdy podnoszenie kwalifikacji odbywa się z aprobatą pracodawcy, urlop udzielony pracownikowi na przystąpienie do poszczególnych egzaminów (maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, obrona dyplomowa) jest płatny. Jednak jeśli pracodawca nie podejmuje inicjatywy w zakresie podnoszenia szkoleń pracownika, urlop udzielany jest bezpłatnie.

Urlopy tego typu nie podlegają tym samym regulacjom, co urlop wypoczynkowy. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop szkoleniowy, a niewykorzystany nie przechodzi na następny rok. Jedynie wynagrodzenie przysługujące za dni urlopu szkoleniowego oblicza się analogicznie dla urlopu wypoczynkowego.

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Warunki na piśmie

W celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, szczegółowe warunki, na jakich odbywa się kształcenie pracownika, powinny być zawarte w dodatkowej umowie, sporządzonej na piśmie. Taka forma jest istotna zwłaszcza, jeśli pracodawca zamierza pokryć wydatki na szkolenie pracownika, gdyż stanowi to pewne odzwierciedlenie sumy i ułatwia ewentualne rozliczenie z pracownikiem.

Wyjątkowo nie trzeba sporządzać pisemnej umowy w sytuacji, gdy pracownik od końca okresu szkoleniowego będzie pracował u danego pracodawcy krócej niż 3 lata.

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Składki i podatki

Jeśli pracownik kształci się za zgodą i z inicjatywy pracodawcy, a inicjatywa ta wyraża się w formie dodatkowego dofinansowania, zwiększa się wówczas przychód ze stosunku pracy. Suma ta jest jednak zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego, nie wpływa także na wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenie. Zwolnienie to jednak nie przysługuje, gdy pracownik podnosi swoje kwalifikacje bez inicjatywy pracodawcy i zdobywa pieniądze z niezależnych źródeł.

Rozliczenie z pracownikiem

Nie zawsze wydatki poniesione przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji będą dane na zawsze. Prawo przewiduje sytuacje, gdy pracownik może być zobowiązany do zwrotu tej sumy. Dzieje się to, gdy:

- pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie ich podnoszenie,

- pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub za wypowiedzeniem w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji,

- pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia ze względu na orzeczenie lekarskie o szkodliwości wykonywanej pracy, a pracodawca w określonym czasie nie przeniesie pracownika do innej pracy; rozwiązanie umowy musi nastąpić w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika

Zakaz dyskryminacji

Pracodawca ma zakaz dyskryminacji pracowników w zakresie udzielania swojej zgody i aprobaty na podnoszenie ich kwalifikacji. Stosując dobór pracowników wysyłanych na szkolenia, powinien opierać się na jawnych, obiektywnych i merytorycznych kryteriach. Stosunki osobiste między pracownikiem i pracodawcą nie powinny mieć żadnego wpływu na kształt personalny zespołu udającego się na dodatkowe kursy. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy szkolenie jest formą nagrody lub trzeba wykazać się specjalistycznymi umiejętnościami, by zostać jego słuchaczem.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.