REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
praca, kobieta
praca, kobieta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej pracodawcy w ramach szkolenia swoich pracowników decydują się na wykorzystanie formy gier. Jedną z popularniejszych, a jednocześnie najbardziej rozwijających praktyk jest gra negocjacyjna. Uczestniczenie w niej przydaje się przede wszystkim w przygotowaniu i doskonaleniu w zawodach prawniczych, biznesowych, a także w sprzedaży i marketingu.

Podnoszenie kwalifikacji negocjacyjnych może przynieść przedsiębiorcy same korzyści. Wypracowane umiejętności pomagają zarówno eksponować swoje potrzeby, jak i umiejętnie dążyć do osiągnięcia kompromisu przy spornych interesach. Prawidłowo wyszkolony pracownik wie, że najważniejszy w negocjacjach nie jest cel i uzyskanie jak najwięcej dla siebie, lecz również wrażenie które się po sobie pozostawia. W biznesie coraz częściej położony jest nacisk na długotrwałe relacje partnerskie, oparte zwykle na zaufaniu. Negocjując metodą win-lose (dążenie do uzyskania maksymalnej korzyści bez względu na sytuację drugiej strony) można spodziewać się takich konsekwencji jak utrata partnera w interesach, lub być może jego nielojalność wobec nas w przyszłości. Z tego powodu zazwyczaj popularnym nurtem szkoleniowym są negocjacje win-win (dążenie do mądrego i wyważonego kompromisu interesów). Podejście to nie tylko wzmacnia pozycję pracownika w negocjacjach zewnętrznych, lecz również wzbogaca jego umiejętności w życiu codziennym i kontaktach ze współpracownikami.

REKLAMA

Czy czas szkolenia trzeba odpracować

Jak napisać grę?

Na rynku coraz więcej firm szkoleniowych oferuje pisanie gier negocjacyjnych na konkursy, wyjazdy integracyjne czy konferencje. W mniej formalnych okolicznościach i dla mniejszej grupy pracowników można jednak stworzyć taką grę samemu, dopasowując ją do możliwości oraz specyfiki przedsiębiorstwa. Najważniejsze o czym należy pamiętać podczas pisania takiej gry to:

REKLAMA

- równowaga stron – scenariusz nie może zakładać oczywiście słabszej pozycji negocjacyjnej jednego z partnerów, gdyż straci wówczas zupełnie aspekt szkoleniowy, a ponadto pracownicy poczują się zniechęceni do uczestniczenia w takim zadaniu. Warto mieć świadomość istnienia zrównoważonej BATNY, czyli najlepszej alternatywy dla negocjowanego porozumienia. Dobra gra negocjacyjna nie zakłada korzyści z odstąpienia od negocjacji tylko dla jednej strony konfliktu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ciekawy, lecz niezbyt precyzyjny scenariusz – szczegółowe scenariusze nadają się na turnieje negocjacyjne, gdzie nie powinno być miejsca na domysły i dużą inwencję własną uczestników. W przypadku szkolenia warto zostawić pracownikom pole do poszukiwania własnych rozwiązań, wyznaczając im jedynie granice, w których powinny się poruszać negocjując konkretne interesy. Taka forma rozwija jednocześnie szybkość reagowania i kreatywność u osób szkolonych.

  - punkty i priorytety – jedną z metod pisania gry jest przyznawanie określonej ilości punktów za każde uzyskane rozwiązanie. To popularna i mało skomplikowana droga, lecz niosąca za sobą pewne niebezpieczeństwo skupiania się wyłącznie na punktach, a nie na relacjach w negocjacji. Ciekawą alternatywą jest wyznaczenie priorytetów z określoną wartością znaną pracownikowi, a wybór dotyczący przebiegu negocjacji zostanie pozostawiony wyłącznie stronom.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Doświadczenie pokazuje, że pracownicy chętnie angażują się w tego typu projekty, będące dużo bardziej efektywną formą prowadzenia szkolenia, niż tradycyjne wykłady czy prelekcje. Uczestnictwo w grze pomaga również nawiązywać relacje między pracownikami i jest dobrym elementem integrującym firmę.

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA