REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
praca, kobieta
praca, kobieta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej pracodawcy w ramach szkolenia swoich pracowników decydują się na wykorzystanie formy gier. Jedną z popularniejszych, a jednocześnie najbardziej rozwijających praktyk jest gra negocjacyjna. Uczestniczenie w niej przydaje się przede wszystkim w przygotowaniu i doskonaleniu w zawodach prawniczych, biznesowych, a także w sprzedaży i marketingu.

Podnoszenie kwalifikacji negocjacyjnych może przynieść przedsiębiorcy same korzyści. Wypracowane umiejętności pomagają zarówno eksponować swoje potrzeby, jak i umiejętnie dążyć do osiągnięcia kompromisu przy spornych interesach. Prawidłowo wyszkolony pracownik wie, że najważniejszy w negocjacjach nie jest cel i uzyskanie jak najwięcej dla siebie, lecz również wrażenie które się po sobie pozostawia. W biznesie coraz częściej położony jest nacisk na długotrwałe relacje partnerskie, oparte zwykle na zaufaniu. Negocjując metodą win-lose (dążenie do uzyskania maksymalnej korzyści bez względu na sytuację drugiej strony) można spodziewać się takich konsekwencji jak utrata partnera w interesach, lub być może jego nielojalność wobec nas w przyszłości. Z tego powodu zazwyczaj popularnym nurtem szkoleniowym są negocjacje win-win (dążenie do mądrego i wyważonego kompromisu interesów). Podejście to nie tylko wzmacnia pozycję pracownika w negocjacjach zewnętrznych, lecz również wzbogaca jego umiejętności w życiu codziennym i kontaktach ze współpracownikami.

REKLAMA

Czy czas szkolenia trzeba odpracować

Jak napisać grę?

Na rynku coraz więcej firm szkoleniowych oferuje pisanie gier negocjacyjnych na konkursy, wyjazdy integracyjne czy konferencje. W mniej formalnych okolicznościach i dla mniejszej grupy pracowników można jednak stworzyć taką grę samemu, dopasowując ją do możliwości oraz specyfiki przedsiębiorstwa. Najważniejsze o czym należy pamiętać podczas pisania takiej gry to:

REKLAMA

- równowaga stron – scenariusz nie może zakładać oczywiście słabszej pozycji negocjacyjnej jednego z partnerów, gdyż straci wówczas zupełnie aspekt szkoleniowy, a ponadto pracownicy poczują się zniechęceni do uczestniczenia w takim zadaniu. Warto mieć świadomość istnienia zrównoważonej BATNY, czyli najlepszej alternatywy dla negocjowanego porozumienia. Dobra gra negocjacyjna nie zakłada korzyści z odstąpienia od negocjacji tylko dla jednej strony konfliktu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ciekawy, lecz niezbyt precyzyjny scenariusz – szczegółowe scenariusze nadają się na turnieje negocjacyjne, gdzie nie powinno być miejsca na domysły i dużą inwencję własną uczestników. W przypadku szkolenia warto zostawić pracownikom pole do poszukiwania własnych rozwiązań, wyznaczając im jedynie granice, w których powinny się poruszać negocjując konkretne interesy. Taka forma rozwija jednocześnie szybkość reagowania i kreatywność u osób szkolonych.

  - punkty i priorytety – jedną z metod pisania gry jest przyznawanie określonej ilości punktów za każde uzyskane rozwiązanie. To popularna i mało skomplikowana droga, lecz niosąca za sobą pewne niebezpieczeństwo skupiania się wyłącznie na punktach, a nie na relacjach w negocjacji. Ciekawą alternatywą jest wyznaczenie priorytetów z określoną wartością znaną pracownikowi, a wybór dotyczący przebiegu negocjacji zostanie pozostawiony wyłącznie stronom.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Doświadczenie pokazuje, że pracownicy chętnie angażują się w tego typu projekty, będące dużo bardziej efektywną formą prowadzenia szkolenia, niż tradycyjne wykłady czy prelekcje. Uczestnictwo w grze pomaga również nawiązywać relacje między pracownikami i jest dobrym elementem integrującym firmę.

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA