REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dofinansowanie nowych miejsc pracy?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
pracownik magazynu fot. fotolia
pracownik magazynu fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tworzenie nowych miejsc pracy jest bardzo dobrze oceniane społecznie, jednak wydaje się, że wymaga sporych nakładów ze strony nowego pracodawcy. Nie każdy wie, że na ten cel można uzyskać dotację i refundację.

Warunki dla dofinansowania

Podstawowym warunkiem uzyskania dodatkowych pieniędzy jest zatrudnienie osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Dofinansowanie dotyczy w takim przypadku kosztów wyposażenia nowego stanowiska pracy. Kwota nie może przekroczyć 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, jednak w dalszym ciągu może być to ponad 20 tysięcy złotych. Urząd przeanalizuje także sytuację i historię pracodawcy. Dla uzyskania dofinansowania koniecznym jest, by zatrudniający prowadził działalność gospodarczą przez ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a także by w tym terminie nie rozwiązał stosunku pracy z żadnym pracownikiem za wypowiedzeniem ze swojej inicjatywy, bądź za porozumieniem stron. Przedsiębiorca nie może się także znajdować w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdyż może istnieć zagrożenie, że zastrzyk gotówki wykorzysta na ratowanie firmy, a nie tworzenie nowych miejsc pracy. Niewypłacalność może być ponadto przeszkodą do zabezpieczenia ewentualnego zwrotu dofinansowania.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno- Pracowniczy - wersja internetowa

Procedura

Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Pracy i wypłacane jest na podstawie umowy między pracodawcą a starostą, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez nowo zatrudnionego bezrobotnego. Umowa musi zawierać takie elementy jak rodzaj pracy, wymagane do niej kwalifikacje, wykaz środków potrzebnych do uposażenia oraz proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu refundacji. Refundacja dokonywana jest po ostatecznym przedłożeniu przez przedsiębiorcę rozliczenia i udokumentowania poniesionych kosztów na stworzenie nowego stanowiska pracy.

Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednorazowy zwrot składek ZUS

Oprócz refundacji kosztów poniesionych w celu przystosowania nowego miejsca pracy do potrzeb zatrudnionego bezrobotnego, pracodawca może także jednorazowo ubiegać się o zwrot składek poniesionych z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca zatrudnił bezrobotnego będącego w bardzo trudnej sytuacji zawodowej w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 12 miesięcy, a także powyżej 12 miesięcy. Zwrot składek nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Nie tylko refundacje, także dotacje

Obok uzyskania refundacji istnieje również możliwość otrzymania dotacji na przyuczanie osób dorosłych do zawodu. Przedsiębiorca nie ponosi wówczas kosztów takiego szkolenia ani wynagrodzenia, gdyż osoby te utrzymują się ze stypendium wypłacanego przez starostę. Innym przykładem cedowania kosztów wynagrodzenia na starostę jest staż, który generalnie trwa do 6-ciu miesięcy, a w niektórych przypadkach (bezrobotni do 25 roku życia lub rok po ukończeniu szkoły wyższej) do 12-stu miesięcy.

12,4 tys. nowych miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestorom

Zwrot refundacji

REKLAMA

Podpisując umowę ze starostą, pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej kolejne 24 miesiące. Jeśli w tym czasie stanowisko to nie zostanie utrzymane, pracodawca będzie zobowiązany zwrócić wprost proporcjonalną do pozostałego czasu zatrudnienia część refundacji. Zwrotu należy dokonać w ciągu 30 dni od wezwania starosty.

Jeśli pracodawca będzie musiał rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, starosta na jego miejsce pracy skieruje innego bezrobotnego i nie będzie konieczności zwracania refundacji.

Rząd wesprze inwestycje tworzące nowe miejsca pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA