reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak uzyskać dofinansowanie nowych miejsc pracy?

Jak uzyskać dofinansowanie nowych miejsc pracy?

Tworzenie nowych miejsc pracy jest bardzo dobrze oceniane społecznie, jednak wydaje się, że wymaga sporych nakładów ze strony nowego pracodawcy. Nie każdy wie, że na ten cel można uzyskać dotację i refundację.

Warunki dla dofinansowania

Podstawowym warunkiem uzyskania dodatkowych pieniędzy jest zatrudnienie osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Dofinansowanie dotyczy w takim przypadku kosztów wyposażenia nowego stanowiska pracy. Kwota nie może przekroczyć 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, jednak w dalszym ciągu może być to ponad 20 tysięcy złotych. Urząd przeanalizuje także sytuację i historię pracodawcy. Dla uzyskania dofinansowania koniecznym jest, by zatrudniający prowadził działalność gospodarczą przez ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a także by w tym terminie nie rozwiązał stosunku pracy z żadnym pracownikiem za wypowiedzeniem ze swojej inicjatywy, bądź za porozumieniem stron. Przedsiębiorca nie może się także znajdować w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdyż może istnieć zagrożenie, że zastrzyk gotówki wykorzysta na ratowanie firmy, a nie tworzenie nowych miejsc pracy. Niewypłacalność może być ponadto przeszkodą do zabezpieczenia ewentualnego zwrotu dofinansowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno- Pracowniczy - wersja internetowa

Procedura

Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Pracy i wypłacane jest na podstawie umowy między pracodawcą a starostą, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez nowo zatrudnionego bezrobotnego. Umowa musi zawierać takie elementy jak rodzaj pracy, wymagane do niej kwalifikacje, wykaz środków potrzebnych do uposażenia oraz proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu refundacji. Refundacja dokonywana jest po ostatecznym przedłożeniu przez przedsiębiorcę rozliczenia i udokumentowania poniesionych kosztów na stworzenie nowego stanowiska pracy.

Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Jednorazowy zwrot składek ZUS

Oprócz refundacji kosztów poniesionych w celu przystosowania nowego miejsca pracy do potrzeb zatrudnionego bezrobotnego, pracodawca może także jednorazowo ubiegać się o zwrot składek poniesionych z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca zatrudnił bezrobotnego będącego w bardzo trudnej sytuacji zawodowej w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 12 miesięcy, a także powyżej 12 miesięcy. Zwrot składek nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Nie tylko refundacje, także dotacje

Obok uzyskania refundacji istnieje również możliwość otrzymania dotacji na przyuczanie osób dorosłych do zawodu. Przedsiębiorca nie ponosi wówczas kosztów takiego szkolenia ani wynagrodzenia, gdyż osoby te utrzymują się ze stypendium wypłacanego przez starostę. Innym przykładem cedowania kosztów wynagrodzenia na starostę jest staż, który generalnie trwa do 6-ciu miesięcy, a w niektórych przypadkach (bezrobotni do 25 roku życia lub rok po ukończeniu szkoły wyższej) do 12-stu miesięcy.

12,4 tys. nowych miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestorom

Zwrot refundacji

Podpisując umowę ze starostą, pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej kolejne 24 miesiące. Jeśli w tym czasie stanowisko to nie zostanie utrzymane, pracodawca będzie zobowiązany zwrócić wprost proporcjonalną do pozostałego czasu zatrudnienia część refundacji. Zwrotu należy dokonać w ciągu 30 dni od wezwania starosty.

Jeśli pracodawca będzie musiał rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, starosta na jego miejsce pracy skieruje innego bezrobotnego i nie będzie konieczności zwracania refundacji.

Rząd wesprze inwestycje tworzące nowe miejsca pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama