REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dofinansowanie nowych miejsc pracy?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
pracownik magazynu fot. fotolia
pracownik magazynu fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tworzenie nowych miejsc pracy jest bardzo dobrze oceniane społecznie, jednak wydaje się, że wymaga sporych nakładów ze strony nowego pracodawcy. Nie każdy wie, że na ten cel można uzyskać dotację i refundację.

Warunki dla dofinansowania

Podstawowym warunkiem uzyskania dodatkowych pieniędzy jest zatrudnienie osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Dofinansowanie dotyczy w takim przypadku kosztów wyposażenia nowego stanowiska pracy. Kwota nie może przekroczyć 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, jednak w dalszym ciągu może być to ponad 20 tysięcy złotych. Urząd przeanalizuje także sytuację i historię pracodawcy. Dla uzyskania dofinansowania koniecznym jest, by zatrudniający prowadził działalność gospodarczą przez ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a także by w tym terminie nie rozwiązał stosunku pracy z żadnym pracownikiem za wypowiedzeniem ze swojej inicjatywy, bądź za porozumieniem stron. Przedsiębiorca nie może się także znajdować w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdyż może istnieć zagrożenie, że zastrzyk gotówki wykorzysta na ratowanie firmy, a nie tworzenie nowych miejsc pracy. Niewypłacalność może być ponadto przeszkodą do zabezpieczenia ewentualnego zwrotu dofinansowania.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno- Pracowniczy - wersja internetowa

Procedura

Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Pracy i wypłacane jest na podstawie umowy między pracodawcą a starostą, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez nowo zatrudnionego bezrobotnego. Umowa musi zawierać takie elementy jak rodzaj pracy, wymagane do niej kwalifikacje, wykaz środków potrzebnych do uposażenia oraz proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu refundacji. Refundacja dokonywana jest po ostatecznym przedłożeniu przez przedsiębiorcę rozliczenia i udokumentowania poniesionych kosztów na stworzenie nowego stanowiska pracy.

Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednorazowy zwrot składek ZUS

Oprócz refundacji kosztów poniesionych w celu przystosowania nowego miejsca pracy do potrzeb zatrudnionego bezrobotnego, pracodawca może także jednorazowo ubiegać się o zwrot składek poniesionych z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca zatrudnił bezrobotnego będącego w bardzo trudnej sytuacji zawodowej w pełnym wymiarze czasu pracy na okres 12 miesięcy, a także powyżej 12 miesięcy. Zwrot składek nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Nie tylko refundacje, także dotacje

Obok uzyskania refundacji istnieje również możliwość otrzymania dotacji na przyuczanie osób dorosłych do zawodu. Przedsiębiorca nie ponosi wówczas kosztów takiego szkolenia ani wynagrodzenia, gdyż osoby te utrzymują się ze stypendium wypłacanego przez starostę. Innym przykładem cedowania kosztów wynagrodzenia na starostę jest staż, który generalnie trwa do 6-ciu miesięcy, a w niektórych przypadkach (bezrobotni do 25 roku życia lub rok po ukończeniu szkoły wyższej) do 12-stu miesięcy.

12,4 tys. nowych miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestorom

Zwrot refundacji

REKLAMA

Podpisując umowę ze starostą, pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej kolejne 24 miesiące. Jeśli w tym czasie stanowisko to nie zostanie utrzymane, pracodawca będzie zobowiązany zwrócić wprost proporcjonalną do pozostałego czasu zatrudnienia część refundacji. Zwrotu należy dokonać w ciągu 30 dni od wezwania starosty.

Jeśli pracodawca będzie musiał rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, starosta na jego miejsce pracy skieruje innego bezrobotnego i nie będzie konieczności zwracania refundacji.

Rząd wesprze inwestycje tworzące nowe miejsca pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA