REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy program e-Podatki od 2015 r.

Nowy program e-Podatki od 2015 r. / fot. Fotolia
Nowy program e-Podatki od 2015 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy program e-Podatki, zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2015 r. Możliwe opóźnienia w jego wprowadzeniu są związane z ulepszeniami, które zapewnią wyższy standard produktu.

REKLAMA

Biuro prasowe MF podało w piątek, że konta na Portalu Podatkowym będzie można zakładać na przełomie marca i kwietnia 2015 r., choć początkowo planowano, że przez portal będzie można rozliczać się z fiskusem od sierpnia br. Według MF w związku z koniecznością renegocjacji kontraktu z firmą Sygnity termin produkcyjnego uruchomienia Portalu Podatkowego musiał zostać przesunięty na marzec 2015 roku. "To opóźnienie wynikło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który nie dostarczył na czas zamówionych produktów informatycznych" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Miesiąc temu ministerstwu udało się jedynie udostępnić ogólnodostępną część portalu - witrynę, na której nie można się zalogować. Docelowo Portal Podatkowy ma się składać z witryny ogólnodostępnej oraz dostępnej tylko dla podatników zalogowanych. Korzystając z tej drugiej części, będzie można dokonywać rozliczeń podatkowych czy prowadzić korespondencję z fiskusem.

W reakcji na informacje MF spółka Sygnity poinformowała PAP w komunikacie, że Program e-Podatki jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem i uzgodnieniami z zamawiającym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak sporządzić wniosek o umorzenie podatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Informacje, że opóźnienia są winą Generalnego Wykonawcy, nie odpowiadają rzeczywistej sytuacji i nie są wynikiem niedostarczenia produktów technologicznych, a skutkiem uzgodnionej z Zamawiającym zmiany w architekturze projektu, której celem jest zapewnienie jeszcze wyższego standardu finalnego produktu, jaki otrzyma Podatnik" - podała firma. W komunikacie zaznaczono, że spółka jest zaskoczona komentarzem MF, tym bardziej, że - jak wskazano - jeszcze w sierpniu ministerstwo zapewniało, iż jego priorytetem jest niezawodność systemu, w związku z tym przedsięwzięcie trzeba należycie dopracować, a to będzie wymagało czasu.

Wyjaśniono, że przyjęta pierwotnie architektura e-Podatków w toku prac uległa znaczącym zmianom. Doszły nowe elementy i funkcjonalności, które w trakcie realizacji projektu wskazali pracownicy administracji podatkowej. "Dlatego też wspólnie z Zamawiającym podjęliśmy niełatwą decyzję o przebudowie architektury i harmonogramu prac. Stąd konieczność podpisania aneksu" - wyjaśniono.

"Program e-Podatki to jeden z ważniejszych projektów aktualnie realizowanych w sferze administracji publicznej. To projekt o wysokiej wrażliwości z wielu względów, jednak najważniejszym jest fakt, że dotyczy finansów państwa i portfela każdego z nas. Dlatego też obu stronom, zarówno Ministerstwu, jak i Sygnity, niezmiernie zależy, aby dostarczony system nie tylko spełniał oczekiwania związane z datą jego oddania, ale także był rozwojowy i gotowy na ewentualne zmiany oraz rozbudowy w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba" - napisano w stanowisku Sygnity.

Spółka zaznaczyła, że budując system, musi przewidywać i brać pod uwagę takie aspekty jak: zmieniające się prawo podatkowe, nowy sposób rozliczeń, interpretacje czy nowy wzór dokumentów. "Każdy element ma znaczenie i musi zostać dokładnie zweryfikowany" - podkreślono.

Zgodnie z informacją Sygnity bazą dla projektu jest Gen-Tax, produkt amerykańskiego podwykonawcy Sygnity Projektu e-Podatki, firmy Fast Enterprises. Według spółki podwykonawca ten może się pochwalić historią wielu wdrożeń, zawsze zakończonych sukcesem.

Jak niedawno informował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica, pełne rozliczenie podatków PIT w ramach systemu e-podatki powinno być możliwe w 2015 r. W 2016 r. dołączy do niego obsługa podatku CIT, a w roku 2017 r. - obsługa podatku VAT. "W ten sposób prace nad systemem zostaną sfinalizowane w 2018 r." - mówił.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw podatkowych, która ma umożliwić od przyszłego roku wstępne wypełnianie za podatników deklaracji PIT. Chodzi o zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Komu opłaca się podatek liniowy?

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA