| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Reklamacja rachunku telefonicznego – płacić czy nie?

Reklamacja rachunku telefonicznego – płacić czy nie?

Gdy rachunek telefoniczny okazuje się wyższy niż sądziliśmy, mamy możliwość reklamacji. Czy w trakcie postępowania reklamacyjnego należy opłacić kwestionowany rachunek?

Podstawowa zasada - do czasu zakończenia postępowania reklamacyjnego zobowiązani jesteśmy do opłacenia faktury w wysokości niespornej.

Co to oznacza w praktyce? Kiedy dostajemy fakturę za usługi telekomunikacyjne i budzi ona nasze wątpliwości, powinniśmy złożyć reklamację. Żeby była ona skuteczna, powinna zawierać nasze dane: imię, nazwisko, numer telefonu lub numer ewidencyjny, ale także dokładne określenie przedmiotu reklamacji, okresu którego dotyczy faktura i żądania wobec operatora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Reklamację można złożyć telefonicznie, osobiście do protokołu w placówce operatora, żądając potwierdzenia na kopii, lub pisemnie (pamiętamy o podpisie), a nawet mailem. W reklamacji powinniśmy dokładnie określić, czego oczekujemy. Jeśli żądamy korekty faktury i obniżenia jej wysokości, powinniśmy policzyć, jaką kwotę reklamujemy. Pozostała kwota, nieobjęta reklamacją, jest wymagalna niezależnie od toczącego się postępowania reklamacyjnego i należy ją zapłacić w terminie, wpisując w tytule „niesporna część faktury nr…”. Jeśli wyliczenie kwoty spornej jest niemożliwe, dobrym rozwiązaniem jest zapłacenie abonamentu przewidzianego umową, o ile ta pozycja jest zafakturowana prawidłowo.

Zobacz: Rozwiązanie umowy z operatorem telefonicznym - kruczki w umowach

Złożenie reklamacji rozpoczyna postępowanie reklamacyjne. Od tego dnia wymagalność spornej kwoty jest zawieszona, a operator nie ma prawa naliczać od niej odsetek ani wyłączyć nam telefonu w trybie windykacyjnym. Zawieszenie takie trwa aż do rozpatrzenia reklamacji. Jeśli operator mimo złożonej reklamacji, przed jej rozpatrzeniem, wyłączy nam usługi, choćby tylko połączenia wychodzące, będzie nam przysługiwać odszkodowanie za przerwę w świadczeniu usług.

Przypomnieć należy, że brak odpowiedzi od operatora w terminie 30 dni od złożenia reklamacji oznacza uznanie roszczeń klienta przez operatora. Dlatego m.in. warto precyzyjnie określić wysokość reklamowanej kwoty.

Zobacz: Zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »