REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pora na NOWY START

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc kredyt hipoteczny, cieszymy się, że wreszcie spełnimy marzenie o własnym domu lub mieszkaniu. Zakładamy, że wszystko dobrze się ułoży – będzie nas stać na jego urządzenie, spłatę rat i stałe opłaty. Rzeczywistość bywa jednak inna. Jeśli nie regulujemy na czas rat kredytu, bank może przekazać naszą sprawę do firmy obsługującej zadłużenie. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować, bo wbrew pozorom to dobre rozwiązanie.

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko w moim życiu układało się tak, jak chciałem – wspomina pan Robert*. – Zaraz po studiach znalazłem dobrą pracę, ożeniłem się, kupiliśmy z żoną mieszkanie, urodziło się nam dziecko. Raty kredytu hipotecznego we frankach spłacało się lekko, było nas stać na różne rozrywki czy wakacje w Chorwacji. I nagle wszystko runęło jak domek z kart. Kurs franka poszedł w górę, więc nasza rata bardzo wzrosła. Ledwie wystarczyło nam pieniędzy do końca miesiąca. A potem jeszcze były redukcje i zostałem zwolniony z pracy. Zaczęliśmy się bać, że stracimy mieszkanie.

Jeśli unikamy kontaktu i nie spłacamy na czas rat, bank ma prawo wypowiedzieć umowę i przekazać naszą sprawę do sądu, a później do komornika. Doliczone mogą zostać też karne odsetki, przez co zadłużenie znacznie się powiększy. To najgorszy scenariusz, ale możemy go uniknąć. Przede wszystkim jak najszybciej zacznijmy działać. Sprawdźmy, ile dokładnie wynosi nasze zadłużenie, przeanalizujmy też domowy budżet i wszystkie wydatki. Skontaktujmy się z bankiem i dowiedzmy się, jakie są możliwości rozwiązania naszego problemu.

Brak pieniędzy doskwierał mi od dawna – mówi pani Irena*. – Przez kilka lat nie pracowałam, bo nie pozwalał mi na to zły stan zdrowia. Wtedy wydałam wszystkie oszczędności, a później zaczęłam brać kredyty – na leczenie i na nagłe wydatki. Na początku jakoś dawałam radę, ale z czasem było coraz gorzej. Zaczęłam spłacać stare pożyczki nowymi. W końcu nie miałam już skąd pożyczać. Pozostało mi tylko jedno rozwiązanie – wziąć kredyt konsolidacyjny i ustanowić zabezpieczenie na mieszkaniu, które odziedziczyłam kiedyś po babci. Na pewien czas był spokój, przestałam się przejmować pieniędzmi, wydawałam więcej niż powinnam. W końcu zabrakło mi na spłatę kolejnych rat. Uświadomiłam sobie wtedy, że jestem pod ścianą – mogę przecież stracić dach nad głową!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bank ma prawo przekazać niespłacany kredyt do firmy obsługującej zadłużenia. Wiele osób bardzo obawia się takiej sytuacji, jednak zupełnie niesłusznie. Sprzedaż wierzytelności to nowa szansa na rozwiązanie problemu zadłużenia. Dzięki porozumieniu wypracowanemu wspólnie z doradcą firmy obsługującej zadłużenie możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie jak finansowy nowy start. Skorzystanie z tej propozycji to najlepszy sposób na zastopowanie narastających odsetek oraz uniknięcie postępowania sądowego i egzekucji komorniczej. 

Przez wiele lat gnieździliśmy się z żoną i dziećmi w małym mieszkaniu – opowiada pan Andrzej*. – Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie dom. Dostaliśmy kredyt i ruszyliśmy z budową. Na początku wszystko szło gładko – dom rósł w oczach. Szybko jednak okazało się, że to prawdziwa skarbonka bez dna, a my mocno się przeliczyliśmy. Wielu kosztów nie przewidzieliśmy w naszym budżecie, kolejne pojawiały się znienacka. Pożyczaliśmy pieniądze gdzie się dało, ale i tak ciągle nie wystarczyło. Musieliśmy przerwać budowę – została nam ceglana bryła bez okien. Przeraża mnie wizja spłacania rat, na które mnie już nie stać. I to za dom, w którym nigdy nie zamieszkam. Czuję, że wyrzuciłem mnóstwo pieniędzy w błoto. Straciłem sporo zdrowia, więc teraz chciałbym ten dom już tylko sprzedać.

Warto spotkać się z doradcą firmy, do której trafiło nasze zadłużenie hipoteczne. Wspólnie przeanalizujemy wtedy sytuację i porozmawiamy o dostępnych rozwiązaniach, które są dopasowane do możliwości i potrzeb osoby zadłużonej. W grę wchodzą np. dogodne raty, pozwalające zatrzymać dom lub mieszkanie, rozliczenie długu poprzez nieruchomość czy pomoc w jej sprzedaży. Takie rozwiązania proponuje np. firma KRUK.

W każdej z przedstawionych historii możliwe jest szczęśliwe zakończenie – podpisanie umowy, która pozwoli zakończyć problemy związane z niespłacanym kredytem. To szansa na NOWY START, dzięki któremu odzyskamy spokój ducha i kontrolę nad swoimi finansami.

* Wszystkie imiona zostały zmienione.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA