REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc kredyt hipoteczny, cieszymy się, że wreszcie spełnimy marzenie o własnym domu lub mieszkaniu. Zakładamy, że wszystko dobrze się ułoży – będzie nas stać na jego urządzenie, spłatę rat i stałe opłaty. Rzeczywistość bywa jednak inna. Jeśli nie regulujemy na czas rat kredytu, bank może przekazać naszą sprawę do firmy obsługującej zadłużenie. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować, bo wbrew pozorom to dobre rozwiązanie.

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko w moim życiu układało się tak, jak chciałem – wspomina pan Robert*. – Zaraz po studiach znalazłem dobrą pracę, ożeniłem się, kupiliśmy z żoną mieszkanie, urodziło się nam dziecko. Raty kredytu hipotecznego we frankach spłacało się lekko, było nas stać na różne rozrywki czy wakacje w Chorwacji. I nagle wszystko runęło jak domek z kart. Kurs franka poszedł w górę, więc nasza rata bardzo wzrosła. Ledwie wystarczyło nam pieniędzy do końca miesiąca. A potem jeszcze były redukcje i zostałem zwolniony z pracy. Zaczęliśmy się bać, że stracimy mieszkanie.

Jeśli unikamy kontaktu i nie spłacamy na czas rat, bank ma prawo wypowiedzieć umowę i przekazać naszą sprawę do sądu, a później do komornika. Doliczone mogą zostać też karne odsetki, przez co zadłużenie znacznie się powiększy. To najgorszy scenariusz, ale możemy go uniknąć. Przede wszystkim jak najszybciej zacznijmy działać. Sprawdźmy, ile dokładnie wynosi nasze zadłużenie, przeanalizujmy też domowy budżet i wszystkie wydatki. Skontaktujmy się z bankiem i dowiedzmy się, jakie są możliwości rozwiązania naszego problemu.

Brak pieniędzy doskwierał mi od dawna – mówi pani Irena*. – Przez kilka lat nie pracowałam, bo nie pozwalał mi na to zły stan zdrowia. Wtedy wydałam wszystkie oszczędności, a później zaczęłam brać kredyty – na leczenie i na nagłe wydatki. Na początku jakoś dawałam radę, ale z czasem było coraz gorzej. Zaczęłam spłacać stare pożyczki nowymi. W końcu nie miałam już skąd pożyczać. Pozostało mi tylko jedno rozwiązanie – wziąć kredyt konsolidacyjny i ustanowić zabezpieczenie na mieszkaniu, które odziedziczyłam kiedyś po babci. Na pewien czas był spokój, przestałam się przejmować pieniędzmi, wydawałam więcej niż powinnam. W końcu zabrakło mi na spłatę kolejnych rat. Uświadomiłam sobie wtedy, że jestem pod ścianą – mogę przecież stracić dach nad głową!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bank ma prawo przekazać niespłacany kredyt do firmy obsługującej zadłużenia. Wiele osób bardzo obawia się takiej sytuacji, jednak zupełnie niesłusznie. Sprzedaż wierzytelności to nowa szansa na rozwiązanie problemu zadłużenia. Dzięki porozumieniu wypracowanemu wspólnie z doradcą firmy obsługującej zadłużenie możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie jak finansowy nowy start. Skorzystanie z tej propozycji to najlepszy sposób na zastopowanie narastających odsetek oraz uniknięcie postępowania sądowego i egzekucji komorniczej. 

Przez wiele lat gnieździliśmy się z żoną i dziećmi w małym mieszkaniu – opowiada pan Andrzej*. – Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie dom. Dostaliśmy kredyt i ruszyliśmy z budową. Na początku wszystko szło gładko – dom rósł w oczach. Szybko jednak okazało się, że to prawdziwa skarbonka bez dna, a my mocno się przeliczyliśmy. Wielu kosztów nie przewidzieliśmy w naszym budżecie, kolejne pojawiały się znienacka. Pożyczaliśmy pieniądze gdzie się dało, ale i tak ciągle nie wystarczyło. Musieliśmy przerwać budowę – została nam ceglana bryła bez okien. Przeraża mnie wizja spłacania rat, na które mnie już nie stać. I to za dom, w którym nigdy nie zamieszkam. Czuję, że wyrzuciłem mnóstwo pieniędzy w błoto. Straciłem sporo zdrowia, więc teraz chciałbym ten dom już tylko sprzedać.

Warto spotkać się z doradcą firmy, do której trafiło nasze zadłużenie hipoteczne. Wspólnie przeanalizujemy wtedy sytuację i porozmawiamy o dostępnych rozwiązaniach, które są dopasowane do możliwości i potrzeb osoby zadłużonej. W grę wchodzą np. dogodne raty, pozwalające zatrzymać dom lub mieszkanie, rozliczenie długu poprzez nieruchomość czy pomoc w jej sprzedaży. Takie rozwiązania proponuje np. firma KRUK.

W każdej z przedstawionych historii możliwe jest szczęśliwe zakończenie – podpisanie umowy, która pozwoli zakończyć problemy związane z niespłacanym kredytem. To szansa na NOWY START, dzięki któremu odzyskamy spokój ducha i kontrolę nad swoimi finansami.

* Wszystkie imiona zostały zmienione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA