REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
polityka kredytowania
polityka kredytowania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

REKLAMA

W okresie 2010-2011 banki częściej udzielały kredytów dużym przedsiębiorstwom, szczególnie krótkoterminowych (wzrost o 8,5% rocznie). Okres 2011-2013 był okresem spadku ilości udzielanych kredytów, średnio o 21,3% na rok.  Trudne warunki utrzymywały się dla sektora MSP.

REKLAMA

W ostatnich latach znacznie spadła marża dla kredytów o wysokim ryzyku, ograniczono wartość wymaganych zabezpieczeń. Wzrosły poza odsetkowe koszty kredytów oraz maksymalna kwota udzielanych kredytów.  Wzrosła marża dla kredytów oraz maksymalny okres  i okresy kredytowania. Trudny okres dla banków i firm – znacznych zmian polityki kredytowej skończył się w 2013. Kolejne lata ocenia się na ograniczenie zmian i stabilizacje. Lata 2010-2012 był okresem rozwoju i wzrostu rynku kredytowego dla firm. Po recesji z 2009-2010 firmy szeroko wprowadzały zmiany w zakresie technologii, IT, innowacji oraz produktów, marketingu i handlu. Znaczne zaangażowanie banków wywołało spadki na rynku kredytowym w 2013 oraz stabilizacje zainteresowania w 2014.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Dla sektora bankowego najważniejszymi czynnikami zmian  i wprowadzania nowej polityki jest sytuacja kapitałowa banków oraz ryzyko branży. W ostatnich latach czynniki te obniżyły zaangażowanie banków w akcje kredytowe, średnio o 17,4% rocznie. Lata 2009-2010 były okresem recesji wynikającym z wysokiego ryzyka sektora bankowego. Okres 2011-2013 to czas wzrostu wynikający z nowej polityki banków – zmian w zakresie ryzyka, ilości udzielanych kredytów oraz marży i kosztów.

Dla wielu banków ważnym czynnikiem dla budowy działalności kredytowej jest ryzyko oraz warunki gospodarcze, warunki gospodarowania. W Polsce niezbędna jest również ocena rynku konkurencji oraz presja konkurencyjna. Jako ważne czynniki zmian wymienia się również: warunki popytowe, ilość kredytów zagrożonych, sytuacja najważniejszych kredytobiorców. Wzrasta znaczenie polityki oraz decyzji NBP w zakresie polityki kredytowania, finansów banków i polityki zabezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników

Zmiany kredytowe wynikają ze zmian popytowych. W ostatnich latach przedsiębiorstwa najczęściej szukają kredytów na inwestycje i środki trwałe oraz kapitał obrotowy. Firmy szukają środków na fuzje i przejęcia dla rozbudowy, zmian działalności, zakresu działania, rynku odbiorców.  Wiele firm poszukuje środków finansowych, szczególnie kredytów dla ograniczenia, rozliczenia i restrukturyzacji długu. 

Szacunki i prognozy dla rynku kredytowego wskazują na wzrost zainteresowania kredytami. Zmiany dotyczą kredytów długookresowych dla dużych przedsiębiorstw oraz krótkoterminowych dla MSP. Znaczne spadki ocenia się dla MSP (długoterminowe kredyty). Na niskim poziomie szacuje się kredytowanie krótkoterminowe dużych przedsiębiorstw.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA