REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co stanowi chorobę zawodową?

Chorobą zawodową jest choroba wywołana działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników, występujących w pracy bądź jest to choroba, która powstała w związku z wykonywaniem pracy. W jaki sposób pracodawca powinien przeciwdziałać występowaniu chorób zawodowych?

Jak uzyskać dotację na utworzenie nowych miejsc pracy?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przez co najmniej sześć miesięcy mogą starać się o uzyskanie dotacji na utworzenie nowych miejsc pracy z urzędu pracy. Jakie warunki muszą spełnić?

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych za pomocą agencji pracy tymczasowej. Większe zainteresowanie taką formą zatrudnienia wiąże się z jej specyfiką. O czym powinni wiedzieć pracodawcy zatrudniając pracowników tymczasowych?

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, który nie osiągnął w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonania wpłat na PFRON i składania miesięcznych deklaracji. Do 20 stycznia 2014 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać roczną informację (INF-2) lub deklarację (DEK-R) do funduszu.

REKLAMA

Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości?

Często młode osoby dokonują wyboru ścieżki kształcenia pod względem przyszłego zatrudnienia, niekoniecznie związanego z zainteresowaniem. Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości? Jakie wykształcenie będzie najbardziej cenione przez pracodawców?

Czy znajomość języków obcych ma wpływ na zatrudnienie?

Powszechnie wiadomo, że znajomość języków obcych pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Coraz więcej firm od swoich kandydatów do pracy wymaga znajomości chociaż jednego języka obcego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma to również wpływ na wysokość wynagrodzenia i dochody przedsiębiorstwa.

Czym się charakteryzuje umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo uregulowana jest w kodeksie pracy. Dla pracodawcy stanowi korzystniejszy wariant zatrudnienia pracowników, bowiem jest to umowa krótkotrwała. Jakie korzyści niesie umowa na zastępstwo dla pracowników?

Charakterystyka urlopu bezpłatnego

Pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika na dowolnie wybrany cel. Może być to zarówno wypoczynek, jak i opieka nad dzieckiem. Na jak długo można udzielić bezpłatnego urlopu? Jakie uprawnienia ma pracownik w trakcie urlopu?

REKLAMA

Wypłacanie świadczeń chorobowych na przełomie roku

Pracownik, któremu przysługuje zasiłek do końca roku, będzie miał prawo do zasiłku również na początku 2014 r. za cały okres niezdolności do pracy. W jaki sposób obliczać i wypłacać wynagrodzenia chorobowe? Czy pracownik zawsze będzie miał prawo do zasiłku chorobowego?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop pracownika określa się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Jaka będzie wysokość tego współczynnika w 2014 r.?

Czy warto odbywać praktyki?

W obecnych czasach absolwenci uczelni wyższych mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia. Niedoceniane przez uczniów, studentów i pracodawców praktyki są często najskuteczniejszym sposobem pozyskania dobrych pracowników.

Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Pracodawcy, zatrudniający młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w takim samym wymiarze jak dla pozostałych pracowników. Co stanowi podstawę wymiaru składek? Jak je obliczać?

Networking – czy warto skorzystać przy poszukiwaniu pracy?

Obecnie najbardziej popularne jest poszukiwanie pracy za pomocą Internetu. Osoby bezrobotne najczęściej wybierają oferty zamieszczane przez pracodawców w sieci. Jest to najprostszy sposób na znalezienie odpowiedniej oferty. Czym jest zatem networking?

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Wynagrodzenie za pracę zmarłego pracownika wypłacane jest po jego śmierci małżonkowi oraz uprawnionym z tego tytułu osobom. Wówczas wynagrodzenie jest prawem majątkowym, od którego nie są opłacane składki do ZUS.

Tajemnica wynagrodzenia w firmie

W większości firm pracodawcy upominają pracowników o konieczności przestrzegania zasady tajemnicy wynagrodzenia. Czy jest to słuszna zasada?

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Płatnik zasiłków ustalany jest w danym roku kalendarzowym, do 30 listopada każdego roku należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych. W 2014 r. płatnik będzie zobowiązany do ustalenia wskazanej liczby do 30 listopada 2013 r.

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Pracownik z oznaczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Czy to uprawnienie przysługuje również osobom z lekkim stopniem i kiedy można je uzyskać?

Spory wynikające ze stosunku pracy

Pracownik może dochodzić roszczeń na drodze sądowej wynikających ze stosunku pracy w przypadku, gdy został potraktowany przez pracodawcę w sposób niezgodny z przepisami kodeksu pracy.

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.

Odpis na ZFŚS nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym roku kalendarzowym. Na jednego zatrudnionego wysokość odpisu wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego. Jaka będzie jego wysokość w 2014 r.?

Dofinansowanie z PFRON w 2014 / 2015 r.

Pracodawcom przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, jeżeli pracownik został wpisany do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Jaka będzie kwota dofinansowania w 2014 r.?

Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Każda osoba podejmująca się zatrudnienia powinna przestrzegać zasad organizacji i porządku pracy w danym zakładzie. W przypadku niedostosowania się do obowiązujących reguł pracodawca może zastosować wobec pracownika kary. Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Urlop na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Najczęściej jest to umowa zawierana na czas określony lub też nieokreślony. Oczywiście czas jej trwania nie jest jedynym elementem rozróżniającym je. Istotne znaczenie mają okresy wypowiedzenia oraz kwestia jego uzasadnienia. Warto podkreślić, iż w umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca rozwiązujący umowę o pracę z zachowaniem okresy wypowiedzenia, zobowiązany jest podać rzeczywistą i konkretną przyczynę, a niekiedy przeprowadzić także konsultacje z odpowiednimi organizacjami związkowymi.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

W przypadku śmierci pracodawcy, wszystkie umowy o pracę z pracownikami wygasają. Okoliczność ta następuje w dniu zgonu, gdy pracodawca zatrudniał podwładnych bezpośrednio, oraz gdy zakład pracy nie podlega przejęciu przez innego pracodawcę.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej jest uprawniony do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Czas pracy bezrobotnego stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatrudnienie w wymiarze przekraczającym 5 dni w tygodniu może stanowić naruszenie przepisów prawa.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy pracownikowi przysługuje dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w jego dyspozycji poza normalnymi godzinami pracy. Czas dyżuru nie jest jednakże wliczany do czasu pracy. Czy pracownik otrzymuje z tego tytułu dodatkowe świadczenia pracownicze?

Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

Stosowanie elastycznych form zatrudnienia w odniesieniu do starszych pracowników jest możliwe zarówno w dużej, jak i bardzo małej organizacji. Wiele opisanych powyżej zaleceń eksponuje jednak wykorzystanie tych form w sposób charakterystyczny dla większych firm. Firmy te dysponują osobnymi działami HR, zatrudniającymi specjalistów, którzy świadomie kształtują politykę zatrudnienia i wynagradzania kadr.

W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

Pracownik, który posiada zobowiązanie alimentacyjne korzystniej jest zatrudnić na podstawie umowy o pracę, bowiem wtedy potrącenia komorniczego dokonuje się z części wynagrodzenia. W przypadku umów cywilnoprawnych, zajęciu może ulec całe wynagrodzenie.

Kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na FP zleceniobiorcy?

Wobec zleceniobiorcy, który podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dobrowolnie pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Pracy. Takie obowiązek nie istnieje również w stosunku do zleceniobiorców, którzy ukończyli odpowiedni wiek. Przy obliczaniu składek na FP należy prawidłowo określić wysokość wynagrodzenia.

Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie firmowego sprzętu

Pracownik, który korzysta z firmowego sprzętu zobowiązany jest do szanowania go i wykorzystywania zgodne z przeznaczeniem w należyty sposób. W przypadku jego uszkodzenia, pracownik ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie z tego tytułu nie może jednak przewyższać wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

W niektórych sytuacjach po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do dwóch lub trzech dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

Wymiar urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni w skali roku określony w kodeksie pracy to ustawowe minimum. Prawo nie zabrania ustalenia w umowie o pracę lub zakładowym układzie zbiorowym wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

E - zwolnienia od 2014 r.

Rządowy projekt zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wprowadzi elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zamiast zwolnień L-4 wprowadzone zostaną e-zwolnienia dostarczane do ZUS. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jakie są przesłanki mobbingu?

Mobbing polega m.in. na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Jakie są przesłanki mobbingu?

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

Stosunek pracy kobiety w ciąży jest chroniony z mocy prawa i nie podlega rozwiązaniu, a umowa na czas określony ulega przedłużeniu. Jednakże nie przedłuża się umowy, jeżeli umowa o pracę ulega rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży pracownicy.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać zjawisku mobbingu, który wynika bezpośrednio z nawiązania stosunku pracy z pracownikiem. Za niedopełnienie obowiązku pracodawca może liczyć się z koniecznością przekazania pracownikowi odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.

Czy możliwe jest świadczenie pracy w kilku państwach?

Miejsce pracy pracownika może być zaznaczone w umowie dowolnie z zastrzeżeniem, że powinno być zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym z zastosowaniem kryteriów geograficznych. Jeżeli pracownik będzie wykonywał co najmniej 25% pracy w Polsce, wówczas podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń.

Konsekwencje podatkowe firmy za działania pracowników

Przedsiębiorstwo odpowiada za wystawione przez pracowników faktury czy nieodebranie korespondencji z urzędu przez sekretariat. Pracodawca może wówczas wstąpić na drogę cywilną w celu uzyskania odszkodowania.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r., zgodnie z treścią Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. ustala się w wysokości 1.680 zł.

Premiowanie i nagradzanie pracowników

Przyznanie pracownikowi premii bądź nagrody uzależnione jest od wysokości wynagrodzenia, gdyż stanowią one zmienne składniki wynagrodzenia. Czym różni się premia od nagrody i w jaki sposób świadczenia te są wypłacane?

Kiedy pracodawca powinien założyć akta osobowe?

Do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Jednakże z przepisów prawa nie wynika jednoznacznie w jakim terminie powinien założyć pracownikowi akta osobowe.

Urlop okolicznościowy nie dla stażysty

Urlop okolicznościowy, podobnie jak urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem ściśle związanym ze stosunkiem pracy. Skoro stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy nie przysługuje mu uprawnienie do urlopu okolicznościowego.

Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Elastyczny czas pracy wszedł w życie 23 sierpnia. Co oznacza to dla pracowników i pracodawców? Obalamy główne mity, które narosły wokół uelastycznienia czasu pracy. Co warto wiedzieć o elastycznym czasie pracy?

Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Pracodawca ma prawo żądać ujawnienia określonych przepisami prawa danych osobowych pracownika związanych z jego zatrudnieniem. Ujawnienie danych nie należy jednak do obowiązków po stronie pracownika. Jakiego rodzaju danych może żądać pracodawca?

REKLAMA