REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto odbywać praktyki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524

REKLAMA

W obecnych czasach absolwenci uczelni wyższych mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia. Niedoceniane przez uczniów, studentów i pracodawców praktyki są często najskuteczniejszym sposobem pozyskania dobrych pracowników.

Są one popularne wśród uczniów i studentów, którzy najczęściej biorą w nich udział ze względu na skierowanie ze szkoły lub uczelni. Świadomość roli praktyk wzrasta wśród wielu pracodawców, nadal są jednak i tacy, którzy w praktykantach widzą osoby przydatne do nadrobienia zaległości w archiwach lub zaparzenia kawy.

REKLAMA

Praktyka a doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Wielu absolwentów po ukończeniu szkoły styka się z trudną sytuacją na rynku pracy. Nawet jeśli dana osoba ma gruntowne wykształcenie, jest absolwentem dobrej uczelni, nie mając doświadczenia zawodowego, może mieć spory problem ze znalezieniem zatrudnienia. W związku z tym, aby zapobiec takiej sytuacji, warto postarać się o zdobycie praktyki jeszcze w trakcie nauki. Najlepiej jest samodzielnie wyszukać firmy, które mogłyby być potencjalnymi pracodawcami w przyszłości. Warto wybrać te, na których najbardziej nam zależy, a  następnie zgłosić się do nich z CV na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy zazwyczaj chętnie podchodzą do tematu przyjęcia osób na praktyki. Świadomie lub nie, zyskują  w ten sposób pomoc w wykonywaniu obowiązków przez etatowych pracowników.

Młodzi ludzie, którzy odbywają dodatkowe, dobrowolne praktyki, nie tylko uczą się jak zastosować nabytą wiedzę w praktyce, ale przede wszystkim zyskują także swego rodzaju obycie z miejscem pracy. Zazwyczaj bowiem życie pracownika wygląda inaczej niż np. studenta. W trakcie praktyk, osoby, które w nich uczestniczą, uczą się regularnego trybu wykonywania obowiązków służbowych, nabywają dodatkowe umiejętności współpracy w zespole, zyskują świadomość jak wygląda praca w poszczególnych firmach. Takie doświadczenia są bardzo pomocne przy poszukiwaniu wymarzonej pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Korzyści dla firmy

Pracodawcy, którzy chętnie poszukują praktykantów do swoich firm, zwykle są świadomi olbrzymiej roli, jaką mogą oni odegrać. Przede wszystkim młodzi ludzie wnoszą do organizacji wiele nowych, świeżych pomysłów. Zazwyczaj są twórczy, otwarci na nowe propozycje, potrafią przełamać stereotypy i mają odwagę wskazywać niekonwencjonalne ścieżki np. promocji firmy. Ich potencjał jest więc olbrzymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto bardzo często reprezentują grupę docelową wielu produktów, w związku z czym ich zdanie może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi np. o strategie promocyjne.

REKLAMA

Praktykanci, którym zostają powierzone, w miarę możliwości, poważne zadania, czuje się odpowiedzialni za to, co robię. Wpływa to znacząco na ich poziom motywacji, a tym samym na jakość ich pracy. Innowacyjne lub po prostu odrębne podejście do tematu, którym dotychczas zajmowali się etatowi pracownicy, może przynieść wymierne korzyści firmie.

Warto dodać, że praktyki to doskonały sposób na rekrutację nowych pracowników. Istnieją firmy, które od lat wspomagają się procesem praktyk, wyszukując najlepszych pracowników. Zjawisko to ma miejsce zarówno w przypadku absolwentów prestiżowych uczelni jak również w sytuacji szkół zawodowych, z którymi współpracują konkretni pracodawcy, „wyłapując” najlepiej zapowiadających się absolwentów, których umiejętności poznali już wcześniej.

Dzięki praktykom pracodawca ma czas na to, aby sprawdzić konkretną osobę. Kilka miesięcy wspólnej pracy pozwala ocenić nie tylko umiejętności zawodowe, ale również społeczne, takie jak chociażby umiejętność pracy w zespole. Ta metoda jest znacznie tańsza i skuteczniejsza niż nawet najlepiej przeprowadzona rekrutacja. HR-owcy bardzo sobie cenią rolę praktyk i to oni właśnie najczęściej wspominają o ich bezcennej roli.

Kreowanie wizerunku pracodawcy

Praktykanci, którzy przychodzą do firm, mają szansę poznać od wewnątrz pracę w danej organizacji. Pozwala to im skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością. Z drugiej struny ich opinia może wpłynąć znacząco na pozycję pracodawcy na rynku pracy. Z czego to wynika? W dobie Internetu młodzi ludzie wymieniają się opiniami na temat pracodawców na różnych forach branżowych, w serwisach społecznościowych. Jeżeli więc uważają, że dana firma jest warta uwagi, mogą się tym podzielić z innymi. Z drugiej strony, w sytuacji, gdy zauważyli nieprawidłowości w organizacjach, chętnie podzielą się tą wiedzą z innymi. Firmie, która została negatywnie oceniona, z pewnością trudniej będzie znaleźć nowych pracowników, jeżeli zależy jej np. na ściśle określonym gronie specjalistów, którzy kończą określoną uczelnię.

Rola praktyk z pewnością jest nie do przecenienia. Warto mieć to na uwadze, niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy przyszłym pracownikiem.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA