REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto odbywać praktyki?

Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524

REKLAMA

W obecnych czasach absolwenci uczelni wyższych mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia. Niedoceniane przez uczniów, studentów i pracodawców praktyki są często najskuteczniejszym sposobem pozyskania dobrych pracowników.

Są one popularne wśród uczniów i studentów, którzy najczęściej biorą w nich udział ze względu na skierowanie ze szkoły lub uczelni. Świadomość roli praktyk wzrasta wśród wielu pracodawców, nadal są jednak i tacy, którzy w praktykantach widzą osoby przydatne do nadrobienia zaległości w archiwach lub zaparzenia kawy.

REKLAMA

Praktyka a doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Wielu absolwentów po ukończeniu szkoły styka się z trudną sytuacją na rynku pracy. Nawet jeśli dana osoba ma gruntowne wykształcenie, jest absolwentem dobrej uczelni, nie mając doświadczenia zawodowego, może mieć spory problem ze znalezieniem zatrudnienia. W związku z tym, aby zapobiec takiej sytuacji, warto postarać się o zdobycie praktyki jeszcze w trakcie nauki. Najlepiej jest samodzielnie wyszukać firmy, które mogłyby być potencjalnymi pracodawcami w przyszłości. Warto wybrać te, na których najbardziej nam zależy, a  następnie zgłosić się do nich z CV na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy zazwyczaj chętnie podchodzą do tematu przyjęcia osób na praktyki. Świadomie lub nie, zyskują  w ten sposób pomoc w wykonywaniu obowiązków przez etatowych pracowników.

Młodzi ludzie, którzy odbywają dodatkowe, dobrowolne praktyki, nie tylko uczą się jak zastosować nabytą wiedzę w praktyce, ale przede wszystkim zyskują także swego rodzaju obycie z miejscem pracy. Zazwyczaj bowiem życie pracownika wygląda inaczej niż np. studenta. W trakcie praktyk, osoby, które w nich uczestniczą, uczą się regularnego trybu wykonywania obowiązków służbowych, nabywają dodatkowe umiejętności współpracy w zespole, zyskują świadomość jak wygląda praca w poszczególnych firmach. Takie doświadczenia są bardzo pomocne przy poszukiwaniu wymarzonej pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Korzyści dla firmy

Pracodawcy, którzy chętnie poszukują praktykantów do swoich firm, zwykle są świadomi olbrzymiej roli, jaką mogą oni odegrać. Przede wszystkim młodzi ludzie wnoszą do organizacji wiele nowych, świeżych pomysłów. Zazwyczaj są twórczy, otwarci na nowe propozycje, potrafią przełamać stereotypy i mają odwagę wskazywać niekonwencjonalne ścieżki np. promocji firmy. Ich potencjał jest więc olbrzymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto bardzo często reprezentują grupę docelową wielu produktów, w związku z czym ich zdanie może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi np. o strategie promocyjne.

REKLAMA

Praktykanci, którym zostają powierzone, w miarę możliwości, poważne zadania, czuje się odpowiedzialni za to, co robię. Wpływa to znacząco na ich poziom motywacji, a tym samym na jakość ich pracy. Innowacyjne lub po prostu odrębne podejście do tematu, którym dotychczas zajmowali się etatowi pracownicy, może przynieść wymierne korzyści firmie.

Warto dodać, że praktyki to doskonały sposób na rekrutację nowych pracowników. Istnieją firmy, które od lat wspomagają się procesem praktyk, wyszukując najlepszych pracowników. Zjawisko to ma miejsce zarówno w przypadku absolwentów prestiżowych uczelni jak również w sytuacji szkół zawodowych, z którymi współpracują konkretni pracodawcy, „wyłapując” najlepiej zapowiadających się absolwentów, których umiejętności poznali już wcześniej.

Dzięki praktykom pracodawca ma czas na to, aby sprawdzić konkretną osobę. Kilka miesięcy wspólnej pracy pozwala ocenić nie tylko umiejętności zawodowe, ale również społeczne, takie jak chociażby umiejętność pracy w zespole. Ta metoda jest znacznie tańsza i skuteczniejsza niż nawet najlepiej przeprowadzona rekrutacja. HR-owcy bardzo sobie cenią rolę praktyk i to oni właśnie najczęściej wspominają o ich bezcennej roli.

Kreowanie wizerunku pracodawcy

Praktykanci, którzy przychodzą do firm, mają szansę poznać od wewnątrz pracę w danej organizacji. Pozwala to im skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością. Z drugiej struny ich opinia może wpłynąć znacząco na pozycję pracodawcy na rynku pracy. Z czego to wynika? W dobie Internetu młodzi ludzie wymieniają się opiniami na temat pracodawców na różnych forach branżowych, w serwisach społecznościowych. Jeżeli więc uważają, że dana firma jest warta uwagi, mogą się tym podzielić z innymi. Z drugiej strony, w sytuacji, gdy zauważyli nieprawidłowości w organizacjach, chętnie podzielą się tą wiedzą z innymi. Firmie, która została negatywnie oceniona, z pewnością trudniej będzie znaleźć nowych pracowników, jeżeli zależy jej np. na ściśle określonym gronie specjalistów, którzy kończą określoną uczelnię.

Rola praktyk z pewnością jest nie do przecenienia. Warto mieć to na uwadze, niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy przyszłym pracownikiem.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA