Czy warto odbywać praktyki?
REKLAMA
Są one popularne wśród uczniów i studentów, którzy najczęściej biorą w nich udział ze względu na skierowanie ze szkoły lub uczelni. Świadomość roli praktyk wzrasta wśród wielu pracodawców, nadal są jednak i tacy, którzy w praktykantach widzą osoby przydatne do nadrobienia zaległości w archiwach lub zaparzenia kawy.
REKLAMA
Praktyka a doświadczenie zawodowe
REKLAMA
Wielu absolwentów po ukończeniu szkoły styka się z trudną sytuacją na rynku pracy. Nawet jeśli dana osoba ma gruntowne wykształcenie, jest absolwentem dobrej uczelni, nie mając doświadczenia zawodowego, może mieć spory problem ze znalezieniem zatrudnienia. W związku z tym, aby zapobiec takiej sytuacji, warto postarać się o zdobycie praktyki jeszcze w trakcie nauki. Najlepiej jest samodzielnie wyszukać firmy, które mogłyby być potencjalnymi pracodawcami w przyszłości. Warto wybrać te, na których najbardziej nam zależy, a następnie zgłosić się do nich z CV na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy zazwyczaj chętnie podchodzą do tematu przyjęcia osób na praktyki. Świadomie lub nie, zyskują w ten sposób pomoc w wykonywaniu obowiązków przez etatowych pracowników.
Młodzi ludzie, którzy odbywają dodatkowe, dobrowolne praktyki, nie tylko uczą się jak zastosować nabytą wiedzę w praktyce, ale przede wszystkim zyskują także swego rodzaju obycie z miejscem pracy. Zazwyczaj bowiem życie pracownika wygląda inaczej niż np. studenta. W trakcie praktyk, osoby, które w nich uczestniczą, uczą się regularnego trybu wykonywania obowiązków służbowych, nabywają dodatkowe umiejętności współpracy w zespole, zyskują świadomość jak wygląda praca w poszczególnych firmach. Takie doświadczenia są bardzo pomocne przy poszukiwaniu wymarzonej pracy.
Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS
Korzyści dla firmy
Pracodawcy, którzy chętnie poszukują praktykantów do swoich firm, zwykle są świadomi olbrzymiej roli, jaką mogą oni odegrać. Przede wszystkim młodzi ludzie wnoszą do organizacji wiele nowych, świeżych pomysłów. Zazwyczaj są twórczy, otwarci na nowe propozycje, potrafią przełamać stereotypy i mają odwagę wskazywać niekonwencjonalne ścieżki np. promocji firmy. Ich potencjał jest więc olbrzymi.
Ponadto bardzo często reprezentują grupę docelową wielu produktów, w związku z czym ich zdanie może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi np. o strategie promocyjne.
REKLAMA
Praktykanci, którym zostają powierzone, w miarę możliwości, poważne zadania, czuje się odpowiedzialni za to, co robię. Wpływa to znacząco na ich poziom motywacji, a tym samym na jakość ich pracy. Innowacyjne lub po prostu odrębne podejście do tematu, którym dotychczas zajmowali się etatowi pracownicy, może przynieść wymierne korzyści firmie.
Warto dodać, że praktyki to doskonały sposób na rekrutację nowych pracowników. Istnieją firmy, które od lat wspomagają się procesem praktyk, wyszukując najlepszych pracowników. Zjawisko to ma miejsce zarówno w przypadku absolwentów prestiżowych uczelni jak również w sytuacji szkół zawodowych, z którymi współpracują konkretni pracodawcy, „wyłapując” najlepiej zapowiadających się absolwentów, których umiejętności poznali już wcześniej.
Dzięki praktykom pracodawca ma czas na to, aby sprawdzić konkretną osobę. Kilka miesięcy wspólnej pracy pozwala ocenić nie tylko umiejętności zawodowe, ale również społeczne, takie jak chociażby umiejętność pracy w zespole. Ta metoda jest znacznie tańsza i skuteczniejsza niż nawet najlepiej przeprowadzona rekrutacja. HR-owcy bardzo sobie cenią rolę praktyk i to oni właśnie najczęściej wspominają o ich bezcennej roli.
Kreowanie wizerunku pracodawcy
Praktykanci, którzy przychodzą do firm, mają szansę poznać od wewnątrz pracę w danej organizacji. Pozwala to im skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością. Z drugiej struny ich opinia może wpłynąć znacząco na pozycję pracodawcy na rynku pracy. Z czego to wynika? W dobie Internetu młodzi ludzie wymieniają się opiniami na temat pracodawców na różnych forach branżowych, w serwisach społecznościowych. Jeżeli więc uważają, że dana firma jest warta uwagi, mogą się tym podzielić z innymi. Z drugiej strony, w sytuacji, gdy zauważyli nieprawidłowości w organizacjach, chętnie podzielą się tą wiedzą z innymi. Firmie, która została negatywnie oceniona, z pewnością trudniej będzie znaleźć nowych pracowników, jeżeli zależy jej np. na ściśle określonym gronie specjalistów, którzy kończą określoną uczelnię.
Rola praktyk z pewnością jest nie do przecenienia. Warto mieć to na uwadze, niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy przyszłym pracownikiem.
Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA