REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Monika Pązik

REKLAMA

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Regulacja dotycząca przyznawania urlopu bezpłatnego znajduje się w art. 174 kodeksu pracy. Charakterystyczną cechą tego urlopu jest jego fakultatywność co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku jego udzielania. Ponadto nie jest to urlop celowy, ma on za zadanie jedynie wspomóc pracodawcę podczas załatwiania istotnych spraw bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

REKLAMA


Pisemny wniosek


Pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika, który nie wymaga uzasadnienia. Wobec tego to od woli pracodawcy zależy jego przyznanie. W przypadku odmowy udzielenia, pracownikowi nie przysługują żadne roszczenia z tytułu nieudzielenia urlopu i wyegzekwowania jakichkolwiek świadczeń z tego tytułu. Wobec tego udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 kodeksu pracy oraz z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne (wyr. SA w Łodzi, III AUa 34/96). Należy jednak pamiętać, że udzielenie zgody na urlop bezpłatny nie wymaga podpisania odrębnej umowy. Jednakże pracodawca, który ma obowiązek prowadzić akta osobowe jest zobowiązany do zaznaczenia, że urlop tego rodzaju został pracownikowi udzielony. Wobec tego zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda wyrażona przez pracodawcę powinny znaleźć się w dokumentacji ubiegającego się o urlop pracownika. Warto zaznaczyć, że urlop bezpłatny może być udzielany jedynie na czas określony ze względu na fakt, iż podczas tego okresu następuje zawieszenie praw i obowiązków pracownika. W takiej sytuacji wniosek pracownika pozostawiony jest bez rozpatrzenia. Wymiar urlopu określony zostaje we wniosku, natomiast udzielenie urlopu bezpłatnego na podstawie art. 174 § 1 k.p. po rozwiązaniu stosunku pracy jest nieważne (wyr. SN, III PK 12/05).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Urlop bezpłatny na wykonywanie pracy


Zgodnie z art. 1741 k.p. pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego o charakterze celowym w związku ze świadczeniem pracy na rzecz innego pracodawcy w okresie niewykonywania obowiązków pracowniczych u pierwszego z pracodawców. Taki zabieg ma służyć odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami ludzkimi i jest wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcami. Wobec czego w przeciwieństwie do podstawowego rodzaju urlopu bezpłatnego jest on udzielany na wniosek pracodawcy, a pracownik wyraża jedynie zgodę na jego udzielenie.


Ochrona przed wypowiedzeniem


Istotnym elementem związanym z korzystaniem z bezpłatnego urlopu jest szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy w tym okresie na podstawie art. 41 k.p. Oznacza to, że pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu (wraz z wypowiedzeniem zmieniającym) w okresie urlopu, gdyż jest to okres ochronny. Jednakże umowę można rozwiązać na skutek wypowiedzenia złożonego przed przyznaniem bezpłatnego urlopu. Ponadto możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w okresie urlopu. Ochrona wskazana w regulacji art. 1741 k.p. jest wyłączona w wyniku likwidacji bądź upadłości pracodawcy Na podstawie art. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w razie zwolnień grupowych możliwe jest wypowiedzenie definitywne pracownikom na urlopach bezpłatnych trwających nie krócej niż 3 miesiące, zaś niezależnie od czasu trwania tych urlopów dopuszczalne jest wypowiedzenie zmieniające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA