Kategorie

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Monika Pązik
Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Regulacja dotycząca przyznawania urlopu bezpłatnego znajduje się w art. 174 kodeksu pracy. Charakterystyczną cechą tego urlopu jest jego fakultatywność co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku jego udzielania. Ponadto nie jest to urlop celowy, ma on za zadanie jedynie wspomóc pracodawcę podczas załatwiania istotnych spraw bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.


Pisemny wniosek


Pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika, który nie wymaga uzasadnienia. Wobec tego to od woli pracodawcy zależy jego przyznanie. W przypadku odmowy udzielenia, pracownikowi nie przysługują żadne roszczenia z tytułu nieudzielenia urlopu i wyegzekwowania jakichkolwiek świadczeń z tego tytułu. Wobec tego udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 kodeksu pracy oraz z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne (wyr. SA w Łodzi, III AUa 34/96). Należy jednak pamiętać, że udzielenie zgody na urlop bezpłatny nie wymaga podpisania odrębnej umowy. Jednakże pracodawca, który ma obowiązek prowadzić akta osobowe jest zobowiązany do zaznaczenia, że urlop tego rodzaju został pracownikowi udzielony. Wobec tego zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda wyrażona przez pracodawcę powinny znaleźć się w dokumentacji ubiegającego się o urlop pracownika. Warto zaznaczyć, że urlop bezpłatny może być udzielany jedynie na czas określony ze względu na fakt, iż podczas tego okresu następuje zawieszenie praw i obowiązków pracownika. W takiej sytuacji wniosek pracownika pozostawiony jest bez rozpatrzenia. Wymiar urlopu określony zostaje we wniosku, natomiast udzielenie urlopu bezpłatnego na podstawie art. 174 § 1 k.p. po rozwiązaniu stosunku pracy jest nieważne (wyr. SN, III PK 12/05).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Urlop bezpłatny na wykonywanie pracy


Zgodnie z art. 1741 k.p. pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego o charakterze celowym w związku ze świadczeniem pracy na rzecz innego pracodawcy w okresie niewykonywania obowiązków pracowniczych u pierwszego z pracodawców. Taki zabieg ma służyć odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami ludzkimi i jest wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcami. Wobec czego w przeciwieństwie do podstawowego rodzaju urlopu bezpłatnego jest on udzielany na wniosek pracodawcy, a pracownik wyraża jedynie zgodę na jego udzielenie.


Ochrona przed wypowiedzeniem


Istotnym elementem związanym z korzystaniem z bezpłatnego urlopu jest szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy w tym okresie na podstawie art. 41 k.p. Oznacza to, że pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu (wraz z wypowiedzeniem zmieniającym) w okresie urlopu, gdyż jest to okres ochronny. Jednakże umowę można rozwiązać na skutek wypowiedzenia złożonego przed przyznaniem bezpłatnego urlopu. Ponadto możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w okresie urlopu. Ochrona wskazana w regulacji art. 1741 k.p. jest wyłączona w wyniku likwidacji bądź upadłości pracodawcy Na podstawie art. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w razie zwolnień grupowych możliwe jest wypowiedzenie definitywne pracownikom na urlopach bezpłatnych trwających nie krócej niż 3 miesiące, zaś niezależnie od czasu trwania tych urlopów dopuszczalne jest wypowiedzenie zmieniające.


Zobacz również:
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

 

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?