REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Monika Pązik

REKLAMA

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Regulacja dotycząca przyznawania urlopu bezpłatnego znajduje się w art. 174 kodeksu pracy. Charakterystyczną cechą tego urlopu jest jego fakultatywność co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku jego udzielania. Ponadto nie jest to urlop celowy, ma on za zadanie jedynie wspomóc pracodawcę podczas załatwiania istotnych spraw bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

REKLAMA


Pisemny wniosek


Pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika, który nie wymaga uzasadnienia. Wobec tego to od woli pracodawcy zależy jego przyznanie. W przypadku odmowy udzielenia, pracownikowi nie przysługują żadne roszczenia z tytułu nieudzielenia urlopu i wyegzekwowania jakichkolwiek świadczeń z tego tytułu. Wobec tego udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 kodeksu pracy oraz z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne (wyr. SA w Łodzi, III AUa 34/96). Należy jednak pamiętać, że udzielenie zgody na urlop bezpłatny nie wymaga podpisania odrębnej umowy. Jednakże pracodawca, który ma obowiązek prowadzić akta osobowe jest zobowiązany do zaznaczenia, że urlop tego rodzaju został pracownikowi udzielony. Wobec tego zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda wyrażona przez pracodawcę powinny znaleźć się w dokumentacji ubiegającego się o urlop pracownika. Warto zaznaczyć, że urlop bezpłatny może być udzielany jedynie na czas określony ze względu na fakt, iż podczas tego okresu następuje zawieszenie praw i obowiązków pracownika. W takiej sytuacji wniosek pracownika pozostawiony jest bez rozpatrzenia. Wymiar urlopu określony zostaje we wniosku, natomiast udzielenie urlopu bezpłatnego na podstawie art. 174 § 1 k.p. po rozwiązaniu stosunku pracy jest nieważne (wyr. SN, III PK 12/05).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Urlop bezpłatny na wykonywanie pracy


Zgodnie z art. 1741 k.p. pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego o charakterze celowym w związku ze świadczeniem pracy na rzecz innego pracodawcy w okresie niewykonywania obowiązków pracowniczych u pierwszego z pracodawców. Taki zabieg ma służyć odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami ludzkimi i jest wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcami. Wobec czego w przeciwieństwie do podstawowego rodzaju urlopu bezpłatnego jest on udzielany na wniosek pracodawcy, a pracownik wyraża jedynie zgodę na jego udzielenie.


Ochrona przed wypowiedzeniem


Istotnym elementem związanym z korzystaniem z bezpłatnego urlopu jest szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy w tym okresie na podstawie art. 41 k.p. Oznacza to, że pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu (wraz z wypowiedzeniem zmieniającym) w okresie urlopu, gdyż jest to okres ochronny. Jednakże umowę można rozwiązać na skutek wypowiedzenia złożonego przed przyznaniem bezpłatnego urlopu. Ponadto możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w okresie urlopu. Ochrona wskazana w regulacji art. 1741 k.p. jest wyłączona w wyniku likwidacji bądź upadłości pracodawcy Na podstawie art. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w razie zwolnień grupowych możliwe jest wypowiedzenie definitywne pracownikom na urlopach bezpłatnych trwających nie krócej niż 3 miesiące, zaś niezależnie od czasu trwania tych urlopów dopuszczalne jest wypowiedzenie zmieniające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA