REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie firmowego sprzętu

Monika Pązik

REKLAMA

Pracownik, który korzysta z firmowego sprzętu zobowiązany jest do szanowania go i wykorzystywania zgodne z przeznaczeniem w należyty sposób. W przypadku jego uszkodzenia, pracownik ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie z tego tytułu nie może jednak przewyższać wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

REKLAMA

Powszechną praktyką wśród pracodawców jest powierzanie pracownikowi sprzętu firmowego w celu wykonywania przez niego określonych obowiązków. Zdarzają się sytuacje losowe, kiedy pracownik np. zaleje komputer czy zniszczy telefon w wyniku upadku. Pracownik powinien jednak mieć na względzie, że przekazane mu przedmioty są własnością pracodawcy co wiąże się z koniecznością stosownego poszanowania przekazanego mienia. Wobec czego kodeks pracy przewiduje istnienie po stronie pracownika odpowiedzialności za mienie powierzone, czyli takie, które zostało mu przekazane do dyspozycji z obowiązkiem zwrotu lub rozliczenia się. Ustawodawca przewiduje zatem dwa rodzaje odpowiedzialności pracownika, czyli odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz odpowiedzialność za mienie powierzone. Należy pamiętać, że pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy, która musi zostać mu udowodniona przez pracodawcę.


Obowiązek dbałości o mienie pracodawcy


Art. 114 k.p. wskazuje, że pracownik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych. Należy do nich zaliczyć również dbałość o dobro pracodawcy, które bezpośrednio może wynikać z obowiązku poszanowania mienia. W tym zakresie chodzi zarówno o działanie, jak i zaniechanie obowiązków pracowniczych. W obrębie wykonywanych przez pracownika obowiązków pracowniczych pozostają nie tylko czynności mieszczące się w zakresie obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska (pełnionej funkcji) czy też podejmowane w wyniku polecenia służbowego, ale również czynności wykraczające poza obowiązek pracowniczy wynikający z umowy o pracę, lecz podejmowane w interesie i na rzecz pracodawcy (wyr. SN, IV PR 123/79).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odpowiedzialność materialna pracownika

REKLAMA


Pracownik ponosi odpowiedzialność materialną za powierzone mu mienie, w tym przypadku za firmowy sprzęt. Ponadto odpowiada również na zasadzie art. 124 k.p. za szkodę w mieniu powierzonym, także wówczas, gdy nie stanowiło ono własności pracodawcy (wyr. SN, II PK 307/09). Nienależyte użytkowanie sprzętu wiąże się z powstałą szkodą w mieniu pracodawcy. W takiej sytuacji pracownik odpowiada do pełnej wysokości wartości mienia, czyli za rzeczywistą stratę oraz za utracone ewentualne korzyści. W zbiegu z bezpodstawnym wzbogaceniem z reguły nie jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania (wyr. SN, II PK 174/11). Wówczas pracownik odpowiada na postawie przepisów kodeksu cywilnego o odpowiedzialności kontraktowej. Natomiast pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w mieniu powierzonym wskutek kradzieży przez nieznanych sprawców w zakresie, w jakim można mu zarzucić niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku pieczy nad tym mieniem (wyr. SN, II PK 286/08).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W zakresie stwierdzenia istnienia odpowiedzialności po stronie pracownika konieczne jest prawidłowe powierzenie mienia, a nie jedynie złożenie oświadczenia o jego przyjęciu. Wobec tego pracownik ponosi odpowiedzialność za sprzęt firmowy, chociażby nie złożył pisemnego oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności. Jednakże pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, iż szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, bowiem ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy.


Zobacz również:
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA