REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać zjawisku mobbingu, który wynika bezpośrednio z nawiązania stosunku pracy z pracownikiem. Za niedopełnienie obowiązku pracodawca może liczyć się z koniecznością przekazania pracownikowi odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.

Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu pracy (art. 943). Mobbingiem jest działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi. Cechą mobbingu jest długotrwałe nękanie i zastraszanie pracownika, które ma na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go bądź eliminacja z zespołu współpracowników. Długotrwałość nękania lub zastraszania pracownika w rozumieniu art. 943 § 2 k.p. musi być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest zatem możliwe sztywne wskazanie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Z art. 943 § 2 i 3 k.p., wynika jednak, że dla oceny długotrwałości istotny jest moment wystąpienia wskazanych w tych przepisach skutków nękania lub zastraszania pracownika oraz uporczywość i stopień nasilenia tego rodzaju działań (wyr. SN, I PK 176/06).  Należy jednak zaznaczyć, że izolacja pracownika w grupie współpracowników nie stanowi autonomicznej cechy mobbingu. Tylko izolacja w grupie pracowniczej będąca następstwem działań polegających na negatywnych zachowaniach objętych dyspozycją tej normy (nękanie, zastraszanie, poniżanie, ośmieszanie) uzasadnia przyjęcie zaistnienia mobbingu (wyr. SN, II PK 88/08). Podstawowym skutkiem mobbingu jest natomiast zaniżona ocena przydatności zawodowej pracownika. Zaniechanie obowiązku przeciwdziałania mobbingowi rodzi po stronie pracowników prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

REKLAMA


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Roszczenie o odszkodowanie

REKLAMA


Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi jest rodzajem obowiązku starannego działania, bowiem mobbing jest kwalifikowanym deliktem prawa pracy, a sankcje za jego stosowanie są zdarzeniami prawa pracy (wyr. SN, II PK 228/06). Jeżeli zatem działania mobbingowe wywołają u pracownika rozstrój zdrowia, wówczas może on dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z tym, że wskazane roszczenie ofiary mobbingu wymaga udowodnienia przez poszkodowanego skutku mobbingu (wyr. SN, III PK 2/09). Pracownik, który doznał krzywdy wynikającej z działań mobbingowych i zaniechania obowiązku przeciwdziałania mobbingowi może dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnoprawnej w związku z naruszeniem dóbr osobistych. Mogą to być roszczenia niemajątkowe, polegające na zaniechaniu działania zagrażającemu dobrom osobistym pracownika bądź roszczenia majątkowe, mające na celu możliwość domagania się stosownego odszkodowania bądź zadośćuczynienia.


W przepisach prawa wskazana została „odpowiednia” suma tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Oznacza to, że powinna mieć charakter kompensacyjny, wobec czego jego wysokość nie może stanowić zapłaty symbolicznej, lecz musi przedstawiać jakąś ekonomicznie odczuwalną wartość (wyr. SN, II CR 94/85). Obowiązek zapłaty stosownej kwoty leży po stronie pracodawcy w związku z niedopełnieniem przez niego obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. Na pracowniku natomiast spoczywa obowiązek udowodnienia zaistnienia tego zjawiska i jego konsekwencji w postaci doznanej krzywdy.


Rozwiązanie umowy


Zgodnie z art. 943 § 4 k.p. pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Przepis ten wskazuje na nieregulowaną wysokość odszkodowania, jeżeli mobbing był rzeczywistą przyczyną rozwiązania stosunku pracy. Ponadto istotne jest, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie z podaniem przyczyny. Jednakże niezachowanie formy pisemnej nie skutkuje nieważnością rozwiązania umowy, stanowi bowiem tylko znaczne ułatwienie dowodowe. W takiej sytuacji pracownik, który doznał krzywdy z powodu działań mobbingowych może ważnie rozwiązać umowę w innej formie niż pisemna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
  Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA