REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Wydatki na e-learning stanowią koszt firmy

Wydatki związane z e-learningiem są kosztem podatkowym, gdy pracodawca umożliwia pracownikom dokształcanie w tej formie.

By otrzymać dotację, firma musi zatrudniać dwóch doktorów

Firma myśląca o unijnej dotacji na tworzenie centrum badawczo-rozwojowego musi przed rozpoczęciem inwestycji zatrudniać dwóch pracowników z tytułem doktora. To bezsensowny przepis - oburzają się przedsiębiorcy.

Szanse na podwyżkę stóp w maju mniejsze niż 50 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu okazał się prawie zgodny z prognozami GP - 14,6 proc. rok do roku i wyniósł 14,9 proc.

REKLAMA

Duże sieci wchłoną niezależny handel

Na zakazie handlu w święta najwięcej mogą stracić małe sklepy, które nie są w stanie zrekompensować sobie przerw w pracy. Konkurencja ze strony dużych sieci jeszcze wzrośnie.

Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Do wniosku o zgodę na utworzenie hipermarketu przedsiębiorca musi dołączyć analizę lub opinię dotyczącą skutków utworzenia obiektu.

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

REKLAMA

W święta mogą pracować osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

W święta nie mogą pracować w handlu osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę. Sklepy mogą jednak otwierać ich właściciele.

Budynki amortyzuje się liniowo

Podatnik nie może amortyzować zakupionej nieruchomości, dokonując jednorazowego odpisu, ani korzystać z metody degresywnej.

W 2008 roku firmy wydadzą 250 mln zł na e-learning

Aby skorzystać ze szkoleń pracowników za pośrednictwem sieci, można już dziś wykorzystać nie tylko komputer, ale np. telefon komórkowy czy iPoda.

Produkcja znów wyraźnie przyspieszyła

Dynamika produkcji w kwietniu mogła sięgnąć 14,6 proc. - wynika z prognoz GP.

Alkohole tylko w standardowych butelkach

Alkohole nie będą mogły być sprzedawane w dowolnych opakowaniach.

W kwietniu płace wzrosły o 12,6 proc.

Po niższej dynamice wzrostu płac w marcu według GUS średnia płaca w kwietniu wzrosła do 3138 zł brutto.

Spółki ujawnią więcej informacji

Spółki będą musiały ujawniać informacje o poszczególnych produktach, obszarach geograficznych i kluczowych klientach.

Zyski spółek lepsze od oczekiwań

Większość dużych spółek, dla których GP opublikowała prognozy wyników za I kwartał, miała przychody oraz zysk operacyjny i zysk netto zgodne lub lepsze od oczekiwań analityków.

Ułatwienia dla firm dotyczące opakowań

Producenci aerozoli będą sami decydowali o pojemności opakowań swoich produktów - zakłada przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji ustawy o towarach paczkowanych.

Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

W przypadku ustania bytu prawnego spółki osobowej roszczenie o zwrot VAT przejdzie na byłych wspólników.

Prognoza GP: płace wzrosły o 11,2 proc.

Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu ponownie przekroczył 10 proc. Ekonomiści uspokajają, że to nie musi jeszcze oznaczać, że w maju wzrosną stopy procentowe.

Firma, która jest dłużnikiem ZUS, sama zapłaci za wykreślenie hipoteki

ZUS nie zapłaci za wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości swojego dłużnika. Nie ma nawet obowiązku złożyć go w sądzie.

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

90 mln zł na aktywizację bezrobotnych powyżej 45 roku życia

Do 30 czerwca marszałkowie województw mogą składać w resorcie pracy wnioski o sfinansowanie programów aktywizacji osób, które ukończyły 45 lat.

Przedsiębiorcy poczekają na tańsze patenty

Porozumienie londyńskie w sprawie kosztów tłumaczeń patentów, obowiązujące od 1 maja 2008 r., obniża koszty wdrażania nowych technologii. Polska dotychczas nie podpisała tego porozumienia.

Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Każdy niepełnosprawny przedsiębiorca otrzyma instrukcję jak ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Będzie też mógł skorzystać ze specjalnej infolinii.

Łatwiej będzie poprawić omyłkę

Nowelizacja przepisów o poprawianiu oczywistych omyłek ma przyczynić się do wyeliminowania z praktyki zjawiska odrzucania o wiele tańszych ofert.

Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Niska dynamika produkcji przemysłowej i mocny złoty miały spowolnić eksport. Jego wzrost o 19 proc. w marcu zaskoczył ekonomistów.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą skorzystają z okresowego zwolnienia z VAT ze sprzedaży towarów.

Firmy sieciowe zapłacą mniej za recykling

Firmy, które rozbudują swoją sieć demontażu aut, będą miały zmniejszane opłaty recyklingowe.

Wzrosną limity dla elektrośmieci

Ministerstwo Środowiska chce, by nie tylko sklepy, ale również punkty skupu złomu zbierały zużyte telewizory, komputery, pralki, lodówki, odkurzacze i inny sprzęt elektryczny. Będą one musiały ewidencjonować przyjmowane elektroodpady.

Inflacja w kwietniu wyhamowała

Tempo wzrostu cen spada i RPP może wstrzymać się z kolejną podwyżką stóp procentowych do czerwca.

Wyłudzone zwolnienia kosztują 0,5 mld zł rocznie

Zasadność co dziesiątego zwolnienia lekarskiego jest podważana przez ZUS. Lekarzy wystawiających zwolnienia prawie nikt nie kontroluje. Pracodawcy rzadko występują do ZUS o skontrolowanie chorego pracownika.

Za niedopracowane zmiany dla kas fiskalnych zapłaci podatnik

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poza korzyściami dla podatnika wynikającymi z oszczędności w zużyciu drogiego papieru może też przysporzyć podatnikom kłopotów. Resort finansów musi dopracować jego przepisy. Inaczej za błędy Ministerstwa Finansów zapłaci podatnik.

Słabną nastroje w europejskim sektorze usług

Optymizm europejskich firm z sektora usług opadł pod wpływem narastających obaw, że trudniejsze warunki kredytu odbiją się niekorzystnie na zyskach.

Przedsiębiorcy wolą liniowy PIT

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwarcie swojego biznesu, z roku na rok chętniej wybierają opodatkowanie liniowym PIT. Również więcej podatników złożyło PIT-36L za 2007 niż za 2006 rok.

Od czerwca firmom łatwiej będzie przesyłać e-deklaracje

 • 30 kwietnia w systemie e-Deklaracje miała zostać uruchomiona usługa aktualizacji danych rejestracyjnych o podmiocie. Czy podatnicy mogą już z niej korzystać?

Trudniej będzie zmusić firmę do umowy o pracę

Ponad 31 tys. osób pracujących bez umów o pracę uzyskało je po ubiegłorocznych interwencjach Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy coraz częściej dbają o warunki zatrudnienia, bo na rynku brakuje pracowników. Rząd chce ograniczyć uprawnienia inspektorów pracy dotyczące przymuszania firm do zawarcia umowy o pracę.

Wyższe odpisy na fundusz

Pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, muszą do końca maja wpłacić na jego konto nową, wyższą ratę tzw. odpisu podstawowego.

Trudniej o dotacje ponad 1 mln zł

Sam weksel już nie wystarcza, by dostać dotację powyżej 1 mln zł, urząd zażąda innych zabezpieczeń, np. hipoteki. To ogranicza dostęp do unijnych funduszy słabszych finansowo beneficjentów, czyli mniejszych firm. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje jesienią zmienić niefortunne rozporządzenia.

Koniec ze stabilną inflacją, do sierpnia ceny będą rosły szybciej

Od grudnia 2007 r. do kwietnia 2008 r. tempo wzrostu cen oscylowało w okolicach 4 proc., ale już od maja ceny będą rosły szybciej, prawdopodobnie do sierpnia, kiedy to inflacja osiągnie 4,7-4,8 proc.

O inwestycji nie decydują jedynie podatki

Dla bardzo wielu krajów, np. dla USA, takie wyniki, jakie osiąga dziś polska gospodarka, są nieosiągalne. Prowadzący firmy narzekają na wiele absurdów prawnych, w tym i podatkowych. Nie należy jednak demonizować ograniczeń, o jakich często mówi biznes.

Ma być mniej tajemnic w bankach

Banki będą mogły informować prokuratora o kontach osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy oraz banki są przeciwni ograniczeniu tajemnicy bankowej i obawiają się nadużyć. Eksperci uważają zmianę za niecelową i łamiącą konstytucyjne prawa i wolności obywateli.

Mniej formalności w VAT

Komisja Przyjazne Państwo wniosła do Sejmu projekty zmian w VAT. Większość propozycji ma na celu likwidację barier administracyjnych. Zmiany nie mają znacznego wpływu na zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Mocny złoty szkodzi eksporterom żywności

Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że 76 proc. eksporterów nadal deklaruje opłacalność sprzedaży zagranicznej. Nie ma wśród nich firm z sektora spożywczego.

PARP rozpoczęła konkursy na wsparcie przedsiębiorstw

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców. Do podziału jest 1,5 mld zł.

Spółki same będą sporządzać prospekty

Spółki giełdowe będą zobowiązane jednocześnie przekazywać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

Będą wspólne rachunki spółek

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami.

Dostęp do kont bankowych możliwy tylko za zgodą sądu

 • Czy zmiana przepisów prawa bankowego, która umożliwi dostęp prokuratorów do firmowych kont bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą, narusza swobody obywatelskie?

Firmy boją się zatrudniać osoby w wieku przedemerytalnym

 • W ramach programu aktywizacji osób po 50. roku życia rząd rozważa skrócenie z czterech do dwóch lat okresu chroniącego przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy to dobry pomysł?

Jest szansa na rozwój winnic w Polsce

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym zakłada ułatwienia dla małych winiarni. Producenci wytwarzający nie więcej niż 1000 hl wina rocznie nie będą musieli działać w składach podatkowych. Winiarze oczekiwali tej zmiany od wielu lat, a eksperci pochwalają te propozycje resortu finansów.

Województwo małopolskie przyspiesza start dotacji z UE

Do podziału z unijnych dotacji w Małopolsce będzie w tym roku ok. 24 mln euro, a wsparcie może wynieść maksymalnie 40 proc. kosztów inwestycji.

REKLAMA