REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wystarczy, że polisa dotyczy wykonywanej działalności

Ubezpieczenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsame z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co druga firma zatrudnia na czarno

Połowa pracodawców kontrolowanych przez inspektorów pracy nielegalnie zatrudnia pracowników, a co szósty nie płaci lub płaci nieterminowo składki do Funduszu Pracy.

Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

zmiana prawa - Firmy skupujące złom będą prowadzić rejestrację zużytego sprzętu AGD, a sklepy w cenie towaru będą musiały podawać koszty jego późniejszego recyklingu.

Właściciele małych firm będą musieli płacić składkę chorobową

Od stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Mimo to prawo do świadczeń zyskają dopiero po 180 dniach ubezpieczenia.

REKLAMA

Polisy AC: umowa na kilka lat daje gwarancję niezmiennej składki

Kupując umowę AC na kilka lat, mamy gwarancję tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. To na razie mało popularne rozwiązanie.

Wspólnik powiadomi urząd skarbowy

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego będą zwolnieni z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, pod warunkiem zawiadomienia urzędu skarbowego.

Bez zakładu nie ma działalności

Aby uznać, że polska spółka posiada zakład w Holandii, organ podatkowy musi udowodnić, że polski podatnik posiada tam przynajmniej stałą siedzibę.

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

ZMIANA PRAWA - Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

REKLAMA

Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.

Rodziny ofiar wypadków dostaną zadośćuczynienia

 Od 3 sierpnia najbliżsi członkowie rodzin osób zmarłych w wyniku wypadków komunikacyjnych, przy pracy czy ofiar błędów medycznych mają prawo do zadośćuczynienia finansowego.

Będzie można zrezygnować z ksiąg

Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Bezrobotni zdobędą kwalifikacje w zakładzie pracy

Dorosłe osoby bezrobotne od stycznia 2009 r. będą mogły nabyć nowe kwalifikacje u pracodawców. Szkolenie będzie trwać co najmniej 12 miesięcy.

Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.

Wystawianie faktur na obszarze UE ma być wkrótce prostsze

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie fakturowania. Nowe propozycje mają ograniczyć formalności związane z wystawianiem faktur w UE.

Zwrócone pracownikowi wydatki na zakup żywności podlegają PIT

Zwrot kosztów ponoszonych przez pracowników na zakup artykułów spożywczych wykorzystanych do przygotowania posiłków profilaktycznych nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Hotelarze łamią prawo pracy

Podczas kontroli branży gastronomicznej i hotelarskiej przez PIP okazało się, że prawie 800 pracowników nie miało przeszkolenia z zakresu bhp, a ponad 500 nie przedstawiło badań lekarskich.

Cena musi się zgadzać z systemem płatniczym

Cena przedstawiona w ofercie musi być wyrażona w setnych częściach złotego, tj. do drugiego miejsca po przecinku

Wspólnik odpowie jedynie za spółkę

Od 2009 roku wspólnicy nie będą już odpowiadali za zaległości podatkowe pozostałych wspólników, a jedynie za zaległości spółki.

Opłatę środowiskową można wliczyć w koszty

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności opłatę środowiskową.

Jesienią możliwa kolejna podwyżka stóp procentowych

RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na podwyżkę może zdecydować się jesienią.

Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie

Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

Zamiast przywrócenia do pracy wyższe odszkodowanie

Ministerstwo Pracy przygotowuje nowelizację kodeksu pracy, likwidującą instytucję przywrócenia do pracy. Pracownicy będą mieć prawo co najmniej do sześciu pensji odszkodowania za wadliwe zwolnienie. Związki zawodowe zgodzą się na proponowane przez rząd rozwiązanie, ale chcą, aby odszkodowanie było wyższe.

Pomoc dla emigrantów zakładających firmy

Osoby, które wracają z zagranicy i chcą założyć własną firmę w kraju, mogą zwrócić się do doradcy podatkowego o bezpłatną poradę.

Rząd podejmuje walkę z fałszerzami żywności

Producenci żywności zapłacą kary nawet do 10 proc. rocznego przychodu za fałszowanie swoich produktów. Nie będą też już mogli bezkarnie uchylać się od kontroli inspektorów jakości handlowej.

ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

Firma nieopłacająca składek może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu. ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej lub ustanowić zastaw.

Firmy złożyły wnioski na projekty ekologiczne

Ponad 220 przedsiębiorstw stara się o unijne dotacje na ekologiczne inwestycje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Firmy zatrudniają na czas określony

Związki zawodowe uważają, że pensja minimalna powinna wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca po zakończeniu przerwy musi obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego ryczałt

Podatnik po wznowieniu działalności będzie zobowiązany obliczyć i wpłacić ryczałt od przychodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Pracodawca musi zapewnić napoje podczas upałów

Jeśli pracodawca nie dostarczy pracownikom podczas upału zimnych napojów, może narazić się na karę grzywny.

Referendarze przedłużają postępowanie rejestrowe

Wymaganie tajnego głosowania w spółkach jednoosobowych jest urzędniczą nadgorliwością, która nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

Firmom trudno oszczędzać na transporcie

Wysokie ceny paliw wyraźnie podniosły koszty działania przedsiębiorstw. Tymczasem słabo rozwinięta i relatywnie droga komunikacja publiczna nie stanowi alternatywy dla własnej floty.

Będzie przerwa w opłacaniu ryczałtu

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik będzie zwolniony z obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przewoźnicy dopłacą za emisję zanieczyszczeń

Przewoźnicy będą musieli kupić bardziej ekologiczne ciężarówki i zmienić szlaki transportowe. Opłaty za przejazd zostaną uzależnione od poziomu powodowanych zanieczyszczeń i hałasu oraz natężenia ruchu w godzinach szczytu.

Tylko co piąta firma otrzyma dotację na szkolenia

Aż 839 wniosków o dotacje na szkolenia na łączną wartość 2,1 mld zł złożyli przedsiębiorcy w PARP. W puli jest tylko 400 mln zł.

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przewiduje ona możliwość zawieszenia działalności do 2 lat oraz rozszerza zakres wiążących interpretacji podatkowych.

Wkrótce protesty i odwołania z e-podpisem

Senatorowie chcą, aby od 1 listopada 2009 r. firmy mogły wnosić protesty i odwołania także w formie elektronicznej.

Eksporterzy muszą uważać na upadłości kontrahentów

Ubezpieczyciele kredytu mają większe problemy z należnościami zagranicznymi niż z krajowymi. To efekt spowolnienia światowej wymiany gospodarczej.

Zostanie określony termin zwrotu opłaty

Najpóźniej po siedmiu dniach od rozpatrzenia wniosku o interpretację przepisów zwracana będzie nadpłacona opłata za wydanie interpretacji.

Zwolnienie z zapłaty karty podatkowej

Podatnik karty podatkowej w okresie zawieszenia działalności będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

W tym roku 100 spółek na rynku NewConnect

Prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie rynek NewConnect zachęca kolejne firmy do wejścia na parkiet.

Nie będzie dwóch kar za zaniżenie podatku

W stosunku do osób fizycznych, ponoszących odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie zobowiązania podatkowego, nie będzie można ustalić 30-proc. sankcji VAT.

Niezrozumienie ustawy rodziło problemy z kredytem technologicznym

 Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza nową definicję pojęcia nowa technologia. Czy to oznacza, że było ono źle rozumiane przez przedsiębiorców?

Mniejsza opłata za wyjaśnienie przepisów

Za wydanie indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych fiskus pobierze od podatników 40 zł od każdego stanu faktycznego.

Firma dofinansuje czesne za przedszkole z funduszu socjalnego

Pracodawcy będą swobodniej dysponować środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zyskają m.in. prawo do finansowania czesnego za przedszkola dla dzieci pracowników.

Pracodawca wcześniej zaliczy w koszty wynagrodzenia i składki pracowników

Wynagrodzenia oraz składki ZUS pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym koszty te powstały.

Wymagania wobec firm muszą być precyzyjne

Unieważnienie przetargu wymaga wykazania, że doszło do takiego naruszenia prawa zamówień publicznych, które miało wpływ na wynik postępowania.

Fiskus będzie mógł korygować dochody przedsiębiorców

Jeżeli dochody polskiego podatnika zostaną uznane za dochody powiązanego z podatnikiem podmiotu zagranicznego, będzie dokonywana korekta dochodów tej firmy.

Trudno o pomoc z PFRON

Renciści prowadzący firmę będą od 1 sierpnia składać jeden formularz, aby otrzymać zwrot opłaconych składek ZUS. Od stycznia zmieni się system pomocy firmom, które zatrudniają niepełnosprawnych.

W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji za okres, którego to zawieszenie dotyczy.

REKLAMA