| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspólny rachunek skoncentruje pieniądze

Wspólny rachunek skoncentruje pieniądze

Wspólny rachunek bankowy będą mogli prowadzić przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne razem z przedsiębiorcami. Ograniczy to opłaty za przelewy bankowe, zmniejszy koszty transakcji.


zmiana prawa

Zniesienie ograniczeń dotyczących osób, dla których bank może prowadzić wspólny rachunek, przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, którą wkrótce zajmie się rząd. Przewiduje ona znowelizowanie prawa bankowego i zmianę zasady, że wspólne rachunki bankowe prowadzone są wyłącznie dla osób fizycznych lub jednostek samorządu terytorialnego.

W razie zawarcia umowy wspólnego rachunku bankowego każdy ze współposiadaczy będzie swobodnie dysponował środkami, które zostały na nim zgromadzone. Wzywając bank do spełnienia świadczenia nie trzeba będzie uzyskiwać zgody innych współposiadaczy. Bank nie będzie też mógł domagać się od przedsiębiorcy udowodnienia, że przy-sługuje mu określony udział w środkach zgromadzonych na rachunku.

Każdemu współposiadaczowi przysługiwać ma prawo do wypowiedzenia umowy wspólnego rachunku w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.

Natomiast w przypadku śmierci współposiadacza, który jest osobą fizyczną, lub likwidacji, gdy jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną umowa rachunku bankowego wspólnego wygaśnie. Dlatego każde ogłoszenie upadłości będzie prowadziło do wygaśnięcia umowy rachunku bankowego. Autorzy projektu ustawy uzasadniają to tym, że w razie postawienia przedsiębiorcy w stan upadłości zniknie cel, dla którego rachunek jest prowadzony.

- Wspólne rachunki bankowe dla przedsiębiorców potrzebne są po to, aby mogła rozwinąć się usługa zwana cash pooling - wyjaśnia radca prawny Helena Markowska z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Polega ona na skoncentrowaniu środków z rachunków przedsiębiorców na wspólnym rachunku i na zarządzaniu zgromadzoną kwotą przez jednego uczestnika - pool leadera - tłumaczy Helena Markowska.

Wspólny rachunek bankowy kilku przedsiębiorców umożliwi więc koncentrację ich środków oraz kompensowanie przejściowych strat, które wystąpią u niektórych przedsiębiorców, nadwyżkami finansowymi, które wystąpią u innych. Zdaniem radcy prawnego Piotra Olczyka z Kancelarii Olczyk & Kubicki pozwoli to ograniczyć kosz- ty kredytowania przedsię- biorców.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »