REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny rachunek skoncentruje pieniądze

Małgorzta Piasecka-Sobkiewicz

REKLAMA

Wspólny rachunek bankowy będą mogli prowadzić przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne razem z przedsiębiorcami. Ograniczy to opłaty za przelewy bankowe, zmniejszy koszty transakcji.

zmiana prawa

REKLAMA

Zniesienie ograniczeń dotyczących osób, dla których bank może prowadzić wspólny rachunek, przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, którą wkrótce zajmie się rząd. Przewiduje ona znowelizowanie prawa bankowego i zmianę zasady, że wspólne rachunki bankowe prowadzone są wyłącznie dla osób fizycznych lub jednostek samorządu terytorialnego.

W razie zawarcia umowy wspólnego rachunku bankowego każdy ze współposiadaczy będzie swobodnie dysponował środkami, które zostały na nim zgromadzone. Wzywając bank do spełnienia świadczenia nie trzeba będzie uzyskiwać zgody innych współposiadaczy. Bank nie będzie też mógł domagać się od przedsiębiorcy udowodnienia, że przy-sługuje mu określony udział w środkach zgromadzonych na rachunku.

Każdemu współposiadaczowi przysługiwać ma prawo do wypowiedzenia umowy wspólnego rachunku w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.

REKLAMA

Natomiast w przypadku śmierci współposiadacza, który jest osobą fizyczną, lub likwidacji, gdy jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną umowa rachunku bankowego wspólnego wygaśnie. Dlatego każde ogłoszenie upadłości będzie prowadziło do wygaśnięcia umowy rachunku bankowego. Autorzy projektu ustawy uzasadniają to tym, że w razie postawienia przedsiębiorcy w stan upadłości zniknie cel, dla którego rachunek jest prowadzony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wspólne rachunki bankowe dla przedsiębiorców potrzebne są po to, aby mogła rozwinąć się usługa zwana cash pooling - wyjaśnia radca prawny Helena Markowska z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Polega ona na skoncentrowaniu środków z rachunków przedsiębiorców na wspólnym rachunku i na zarządzaniu zgromadzoną kwotą przez jednego uczestnika - pool leadera - tłumaczy Helena Markowska.

Wspólny rachunek bankowy kilku przedsiębiorców umożliwi więc koncentrację ich środków oraz kompensowanie przejściowych strat, które wystąpią u niektórych przedsiębiorców, nadwyżkami finansowymi, które wystąpią u innych. Zdaniem radcy prawnego Piotra Olczyka z Kancelarii Olczyk & Kubicki pozwoli to ograniczyć kosz- ty kredytowania przedsię- biorców.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA