reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą wypłacać więcej odszkodowań pracownikom

Firmy mogą wypłacać więcej odszkodowań pracownikom

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy firma musi podać przyczynę zwolnienia osób zatrudnionych na czas określony. Przedsiębiorcy mogą coraz rzadziej zatrudniać pracowników na podstawie umów terminowych. Pracodawcy powinni podawać prawdziwą przyczynę zwolnienia, jeśli nie chcą płacić pracownikom odszkodowań cywilnych.


W najbliższy wtorek Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie, które może spowodować lepszą ochronę przed zwolnieniem ponad 3,2 mln pracowników zatrudnionych na czas określony. Zyskają m.in. prawo do odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony. Wczoraj przed TK odbyła się rozprawa dotycząca pracownika spawacza zatrudnionego na umowę terminową, którego zwolniono bez podania przyczyny, choć wcześniej pracodawca nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do jego pracy. Pytanie o zasadność jego zwolnienia zadał toruński sąd pracy. Wiele wskazuje, że 2 grudnia sędziowie przychylą się do jego powództwa i orzekną, że brak konieczności uzasadnienia wypowiedzeń umów na czas określony, jest niezgodny z konstytucyjntymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej.

Jeżeli tak się stanie, polscy pracodawcy nie będą już tak często zawierać terminowych umów o pracę. Obecnie w Polsce na podstawie umów na czas określony zatrudnionych jest aż 27 proc. wszystkich pracowników, czyli dwukrotnie więcej niż średnia dla krajów UE.

W trakcie rozprawy sędziowie TK zwrócili przede wszystkim uwagę na fakt, że obowiązujące przepisy umożliwiają pracodawcom omijanie prawa. Obecnie muszą oni bowiem uzasadniać wypowiedzenie wyłącznie umów o pracę na czas nieokreślony. Nie jest to natomiast konieczne w przypadku wypowiadania umów terminowych. Jeśli więc taka umowa została zawarta na co najmniej sześć miesięcy i przewiduje możliwość dwutygodniowego wypowiedzenia, pracodawcy mogą w szybki sposób zwolnić pracownika.

- Dodatkowo kodeks pracy nie ogranicza terminu, na jaki zawierane są takie umowy o pracę. Sama słyszałam o przypadku zawarcia takiej umowy na 20 lat - mówiła w trakcie rozprawy Teresa Liszcz, sędzia TK.

Podkreśliła, że w praktyce wielu pracodawców w ten sposób chce uniknąć podpisania umów na czas nieokreślony, które są dla nich mniej korzystne, m.in. ze względu na dłuższe okresy wypowiedzenia i konieczność ich uzasadnienia.

- Może się zdarzyć, że po kilku latach pracy na podstawie umowy na czas określony, pracodawca zwolni pracownika za dwutygodniowym wypowiedzeniem - tłumaczy Teresa Liszcz.

Dodaje, że jeśli w takiej sytuacji nie naruszy on formalnych wymogów związanych z rozwiązywaniem stosunku pracy, to pracownikowi nie będzie przysługiwać żadne odszkodowanie.

- Jeśli TK orzeknie, że pracodawcy muszą podać przyczynę wypowiedzenia umowy na czas określony, pracodawcy na pewno rzadziej będą je zawierać - mówi prof. Jerzy Wratny z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama