REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy serwisujące kasy mogą bankrutować

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy będą musieli serwisować kasy fiskalne co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Wiele firm dealerskich może więc stanąć na skraju bankructwa.

Zmiana prawa

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia, określającego m.in. warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne. Jedną ze zmian jest wydłużenie okresu na przeprowadzanie przeglądów technicznych. Podatnicy będą musieli serwisować kasę co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Jak branża ocenia ten pomysł?

- Nowe rozporządzenie techniczne w kwestii przeglądów okresowych zuboży branżę o jedną usługę przeglądu ustawowego na dwa lata. Wiele firm dealerskich może stanąć na skraju bankructwa. Przy poprzedniej zmianie częstotliwości wykonywania przeglądów z dwóch na jeden w ciągu roku liczba firm serwisujących kasy fiskalne w Polsce zmalała o połowę. Tym razem zapewne będzie tak samo.

• Co może oznaczać zmniejszenie liczby firm serwisujących?

- Spadek jakości wykonywanego serwisu, odpływ fachowców do innych branż, emigrację zarobkową, a w efekcie mniejszą kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem zainstalowanych w Polsce urządzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czy resort finansów nie zna tych zagrożeń?

- Producenci wielokrotnie występowali w tej sprawie do ministerstwa, wskazując na krytyczne aspekty projektu w tej kwestii. Trzeba przyznać, że wiele spraw zasygnalizowanych przez producentów zostało uwzględnionych w nowym projekcie. Przeglądy - niestety, nie. Uznanie większości innych argumentów stawianych przez producentów i tak jest w pewnym sensie zaskakujące, gdyż stało się to pierwszy raz w historii kas fiskalnych w Polsce.

• Czy to rozporządzenie ma jakieś dobre rozwiązania?

- Tak. Trzeba przyznać, że rozporządzenie jest znaczące, przełomowe - wnosi świeże spojrzenie, uwzględnia postęp techniczny i zakłada większą swobodę co do rodzajów urządzeń mogących służyć do rejestracji obrotów przez podatnika. Pozwala też na częściowe przekazanie kompetencji co do oceny sposobu zabezpieczeń urządzeń na rzecz np. placówek naukowych, które będą władne do wystawienia oceny bezpieczeństwa stosowania np. pamięci flash w miejsce dotychczasowych pamięci jednokrotnego zapisu.

• Projekt rozporządzenia zawiera też regulacje dotyczące ewidencji obrotów po ewentualnym wprowadzeniu euro jako waluty obowiązującej.

- To prawda. Nowe rozporządzenie wskazuje wyraźnie, że na przestrzeni najbliższych trzech lat, licząc od końca czerwca 2009 r., w Polsce zaistnieje potrzeba wymiany wszystkich 1,2 mln urządzeń fiskalnych. Dzieje się to za sprawą wymogu rozdzielnego raportowania sprzedaży wykonanej przez wejściem i po wejściu Polski do strefy euro i konieczności zapisu tej daty z wyprzedzeniem do pamięci fiskalnej. Tego dziś nie wykonuje żadna kasa fiskalna.

• Od 1 grudnia 2008 r. - bo wtedy rozporządzenie ma wejść w życie - pojawią się elektroniczne zapisy paragonów. To zmiana, na którą czeka wielu przedsiębiorców.

- Rzeczywiście pojawia się kopia elektroniczna, która wydaje się być przyszłością dla kas fiskalnych. Skróceniu uległ obowiązek przechowywania kopii papierowych w starszych urządzeniach do dwóch lat (wcześniej było pięć lat) oraz wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich poważnych uszkodzeń w całej historii eksploatacji urządzeń. To powinno podnieść jakość oferowanych na rynku urządzeń.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Firma GMTR - polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA