reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy serwisujące kasy mogą bankrutować

Firmy serwisujące kasy mogą bankrutować

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy będą musieli serwisować kasy fiskalne co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Wiele firm dealerskich może więc stanąć na skraju bankructwa.


Zmiana prawa

• Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia, określającego m.in. warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne. Jedną ze zmian jest wydłużenie okresu na przeprowadzanie przeglądów technicznych. Podatnicy będą musieli serwisować kasę co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Jak branża ocenia ten pomysł?

- Nowe rozporządzenie techniczne w kwestii przeglądów okresowych zuboży branżę o jedną usługę przeglądu ustawowego na dwa lata. Wiele firm dealerskich może stanąć na skraju bankructwa. Przy poprzedniej zmianie częstotliwości wykonywania przeglądów z dwóch na jeden w ciągu roku liczba firm serwisujących kasy fiskalne w Polsce zmalała o połowę. Tym razem zapewne będzie tak samo.

• Co może oznaczać zmniejszenie liczby firm serwisujących?

- Spadek jakości wykonywanego serwisu, odpływ fachowców do innych branż, emigrację zarobkową, a w efekcie mniejszą kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem zainstalowanych w Polsce urządzeń.

• Czy resort finansów nie zna tych zagrożeń?

- Producenci wielokrotnie występowali w tej sprawie do ministerstwa, wskazując na krytyczne aspekty projektu w tej kwestii. Trzeba przyznać, że wiele spraw zasygnalizowanych przez producentów zostało uwzględnionych w nowym projekcie. Przeglądy - niestety, nie. Uznanie większości innych argumentów stawianych przez producentów i tak jest w pewnym sensie zaskakujące, gdyż stało się to pierwszy raz w historii kas fiskalnych w Polsce.

• Czy to rozporządzenie ma jakieś dobre rozwiązania?

- Tak. Trzeba przyznać, że rozporządzenie jest znaczące, przełomowe - wnosi świeże spojrzenie, uwzględnia postęp techniczny i zakłada większą swobodę co do rodzajów urządzeń mogących służyć do rejestracji obrotów przez podatnika. Pozwala też na częściowe przekazanie kompetencji co do oceny sposobu zabezpieczeń urządzeń na rzecz np. placówek naukowych, które będą władne do wystawienia oceny bezpieczeństwa stosowania np. pamięci flash w miejsce dotychczasowych pamięci jednokrotnego zapisu.

• Projekt rozporządzenia zawiera też regulacje dotyczące ewidencji obrotów po ewentualnym wprowadzeniu euro jako waluty obowiązującej.

- To prawda. Nowe rozporządzenie wskazuje wyraźnie, że na przestrzeni najbliższych trzech lat, licząc od końca czerwca 2009 r., w Polsce zaistnieje potrzeba wymiany wszystkich 1,2 mln urządzeń fiskalnych. Dzieje się to za sprawą wymogu rozdzielnego raportowania sprzedaży wykonanej przez wejściem i po wejściu Polski do strefy euro i konieczności zapisu tej daty z wyprzedzeniem do pamięci fiskalnej. Tego dziś nie wykonuje żadna kasa fiskalna.

• Od 1 grudnia 2008 r. - bo wtedy rozporządzenie ma wejść w życie - pojawią się elektroniczne zapisy paragonów. To zmiana, na którą czeka wielu przedsiębiorców.

- Rzeczywiście pojawia się kopia elektroniczna, która wydaje się być przyszłością dla kas fiskalnych. Skróceniu uległ obowiązek przechowywania kopii papierowych w starszych urządzeniach do dwóch lat (wcześniej było pięć lat) oraz wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich poważnych uszkodzeń w całej historii eksploatacji urządzeń. To powinno podnieść jakość oferowanych na rynku urządzeń.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Firma GMTR - polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama