REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy serwisujące kasy mogą bankrutować

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy będą musieli serwisować kasy fiskalne co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Wiele firm dealerskich może więc stanąć na skraju bankructwa.

Zmiana prawa

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia, określającego m.in. warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne. Jedną ze zmian jest wydłużenie okresu na przeprowadzanie przeglądów technicznych. Podatnicy będą musieli serwisować kasę co 24 miesiące, a nie jak dziś co 12 miesięcy. Jak branża ocenia ten pomysł?

- Nowe rozporządzenie techniczne w kwestii przeglądów okresowych zuboży branżę o jedną usługę przeglądu ustawowego na dwa lata. Wiele firm dealerskich może stanąć na skraju bankructwa. Przy poprzedniej zmianie częstotliwości wykonywania przeglądów z dwóch na jeden w ciągu roku liczba firm serwisujących kasy fiskalne w Polsce zmalała o połowę. Tym razem zapewne będzie tak samo.

• Co może oznaczać zmniejszenie liczby firm serwisujących?

- Spadek jakości wykonywanego serwisu, odpływ fachowców do innych branż, emigrację zarobkową, a w efekcie mniejszą kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem zainstalowanych w Polsce urządzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czy resort finansów nie zna tych zagrożeń?

- Producenci wielokrotnie występowali w tej sprawie do ministerstwa, wskazując na krytyczne aspekty projektu w tej kwestii. Trzeba przyznać, że wiele spraw zasygnalizowanych przez producentów zostało uwzględnionych w nowym projekcie. Przeglądy - niestety, nie. Uznanie większości innych argumentów stawianych przez producentów i tak jest w pewnym sensie zaskakujące, gdyż stało się to pierwszy raz w historii kas fiskalnych w Polsce.

• Czy to rozporządzenie ma jakieś dobre rozwiązania?

- Tak. Trzeba przyznać, że rozporządzenie jest znaczące, przełomowe - wnosi świeże spojrzenie, uwzględnia postęp techniczny i zakłada większą swobodę co do rodzajów urządzeń mogących służyć do rejestracji obrotów przez podatnika. Pozwala też na częściowe przekazanie kompetencji co do oceny sposobu zabezpieczeń urządzeń na rzecz np. placówek naukowych, które będą władne do wystawienia oceny bezpieczeństwa stosowania np. pamięci flash w miejsce dotychczasowych pamięci jednokrotnego zapisu.

• Projekt rozporządzenia zawiera też regulacje dotyczące ewidencji obrotów po ewentualnym wprowadzeniu euro jako waluty obowiązującej.

- To prawda. Nowe rozporządzenie wskazuje wyraźnie, że na przestrzeni najbliższych trzech lat, licząc od końca czerwca 2009 r., w Polsce zaistnieje potrzeba wymiany wszystkich 1,2 mln urządzeń fiskalnych. Dzieje się to za sprawą wymogu rozdzielnego raportowania sprzedaży wykonanej przez wejściem i po wejściu Polski do strefy euro i konieczności zapisu tej daty z wyprzedzeniem do pamięci fiskalnej. Tego dziś nie wykonuje żadna kasa fiskalna.

• Od 1 grudnia 2008 r. - bo wtedy rozporządzenie ma wejść w życie - pojawią się elektroniczne zapisy paragonów. To zmiana, na którą czeka wielu przedsiębiorców.

- Rzeczywiście pojawia się kopia elektroniczna, która wydaje się być przyszłością dla kas fiskalnych. Skróceniu uległ obowiązek przechowywania kopii papierowych w starszych urządzeniach do dwóch lat (wcześniej było pięć lat) oraz wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich poważnych uszkodzeń w całej historii eksploatacji urządzeń. To powinno podnieść jakość oferowanych na rynku urządzeń.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Firma GMTR - polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA