REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma potwierdzi prawo do emerytury pomostowej

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od stycznia pracodawcy będą musieli wystawiać pracownikom mającym prawo do emerytur pomostowych zaświadczenia potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub charakterze.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W przyszłym roku po raz pierwszy około 5 tys. pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, którzy spełnią warunki wiekowe i stażowe, będzie mogło otrzymać emerytury pomostowe. Jednak dopiero w 2010 roku pracodawcy będą przekazywać do ZUS informacje o pracownikach mających prawo do nowych świadczeń, za które będą odprowadzać dodatkowe składki. Aby nie doszło do sytuacji, że pracownicy przez rok - z powodu braku danych w ZUS - nie będą mogli przechodzić na emerytury pomostowe, na prośbę pracodawców rząd wprowadził przepisy przejściowe.

REKLAMA

- To dobre rozwiązanie. Jeśli firmy już w styczniu 2009 r. miały tworzyć listy pracowników mających prawo do emerytur pomostowych, to w dużych przedsiębiorstwach, jak huty czy koleje, mogłoby to doprowadzić do paraliżu działów kadr - wyjaśniała Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Każdy pracownik spełniający warunki do emerytury pomostowej zwróci się więc do swojego pracodawcy, aby ten wystawił mu zaświadczenie o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przypadających przed 1 stycznia 2009 r. Osoby mające prawo do emerytury pomostowej muszą też pamiętać, że postępowanie w sprawie przyznania tego świadczenia będzie wszczynane dopiero na ich wniosek, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek do ZUS.

- Dopiero za 2010 rok pracodawcy przekażą do ZUS informacje dotyczące osób mających prawo do emerytur pomostowych. To pozwoli na stworzenie centralnego rejestru i ewidencji wszystkich pracowników uprawnionych do tych świadczeń - dodaje Bogna Nowak-Turowiecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy opłacający składki za osoby zatrudnione w szczególnych warunkach lub charakterze będą musieli przekazać do ZUS nazwisko i imię pracownika, jego datę urodzenia, numery PESEL i NIP oraz okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dodatkowo będą też musiały podać kod tej pracy. Firma będzie musiała przekazać te dane do 31 marca danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Ustawa o emeryturach pomostowych czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r

PRAWO DO EMERYTURY POMOSTOWEJ NABĘDZIE OSOBA

• która urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,

• ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,

• osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 50 lat dla kobiet i co najmniej 55 lat dla mężczyzn,

• ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,

• przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub pracę w szczególnym charakterze,

• po 31 grudnia 2008 r. będzie wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która została uwzględniona w wykazie załączonym do ustawy o emeryturach pomostowych,

• rozwiązała stosunek pracy z pracodawcą.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA