reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Są szanse na dodatkowe pieniądze na dotacje dla firm

Są szanse na dodatkowe pieniądze na dotacje dla firm

Coraz bliżej finału największego w historii konkursu o unijne dotacje dla firm. PARP przekazał listę przedsiębiorców, którzy dostaną wsparcie, resortowi gospodarki do zatwierdzenia.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zakończyła ocenę projektów złożonych w konkursie o unijne dotacje w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. To największy konkurs o wsparcie dla przedsiębiorców, jego budżet przekracza 1,4 mld zł. Jest duża szansa, że ta pula zostanie zwiększona.

- Przekazaliśmy listę rekomendowanych inwestycji Ministerstwu Gospodarki. Mamy umowę, że szybko ją zatwierdzi i będziemy mogli podpisywać umowy z przedsiębiorcami - mówi GP Danuta Jabłońska, szefowa PARP.

Spodziewa się ona, że pierwsze umowy zostaną podpisane jeszcze w tym miesiącu.

Lista ta trafiła także do regionalnych instytucji finansujących, które pośredniczą w kontaktach z firmami. Jak relacjonują przedsiębiorcy, RIF-y nie udzielają na razie informacji, które firmy dostaną dotacje.

Zainteresowanie konkursem było ogromne. Do PARP zgłoszono 493 inwestycje - każda o wartości powyżej 8 mln zł. Pierwszy etap oceny zaliczyły 472 projekty o łącznej wartości ponad 6 mld zł, czyli cztery razy więcej niż budżet konkursu.

Z informacji GP wynika, że Ministerstwo Gospodarki zastanawia się nad zwiększeniem budżetu konkursu. Dodatkowe środki miałyby pochodzić z pozostałej puli przeznaczonej na Działanie 4.4.

- Dostaliśmy już listę rankingową, jeszcze za wcześnie mówić o tym, czy zdecydujemy się na taki krok. Decyzja zapadnie po przeanalizowaniu wyników oceny - powiedziała nam Anna Kacprzyk, zastępca dyrektora w resorcie gospodarki.

Resort chce uniknąć sytuacji podobnej do tej, która miała miejsce w 2007 roku w ostatnim konkursie na dotacje inwestycyjne w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Wówczas zainteresowanie było olbrzymie, ale pieniędzy starczyło dla małej grupy firm.

Przedsiębiorcy, którym nie uda się uzyskać dotacji i którzy dopiero myślą o staraniu się o nią, będą mieli szansę w przyszłym roku. Nabór wniosków w Działaniu 4.4 odbędzie się na przełomie stycznia i lutego oraz czerwca i lipca. Nie wiadomo, jaki będzie budżet tych konkursów.

mld zł cztery razy więcej niż budżet konkursu wynosi pula pieniędzy, po które zgłosili się przedsiębiorcy w Działaniu 4.4

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama