| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odbiór korekty upoważnia do odliczenia

Odbiór korekty upoważnia do odliczenia

Od grudnia przepisy ustawy o VAT przyznają odliczenie VAT, gdy podatnik będzie posiadał potwierdzenie otrzymania korekty faktury. Już teraz podnoszone są zarzuty, że jest to niezgodne z przepisami UE.


ZMIANA PRAWA

Podatnik VAT, który dokonuje zakupów towarów lub usług, ma możliwość pomniejszenia podatku należnego. Jest to jedno z ważniejszych uprawnień, które przysługuje podatnikowi w systemie rozliczania VAT. Od grudnia wejdą nowe przepisy do ustawy o VAT, które określają zasady dokonywania odliczeń podatku naliczonego.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przepis stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna. Takie zasady rozliczania faktur korygujących znajdą się od 1 grudnia w ustawie o VAT.

Nie jest to jednak nowe rozwiązanie, gdyż obecnie taki sposób rozliczania VAT z faktur korygujących wynika z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Co ważniejsze, ograniczenie prawa podatnika do odliczenia VAT w postaci potwierdzenia odbioru korekty faktury jest niezgodne z przepisami unijnymi. Na ten aspekt niejednokrotnie zwracały uwagę sądy administracyjne, które twierdzą, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT (np. wyrok WSA w Warszawie z 5 lutego 2007 r., sygn. akt SA/WA 2297/06, niepublikowany). Przeniesienie spornego przepisu z rozporządzenia do ustawy nie spowoduje automatycznie jego zgodności z prawem wspólnotowym.

Opisywane przepisy wejdą w życie 1 grudnia 2008 roku.

ODLICZENIE BEZWARUNKOWE

Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę nie będzie się stosowało:

• w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

• wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego oraz usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, w zakresie rozprowadzania wody i gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów sanitarnych i pokrewnych.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »