Kategorie

Zasada walutowości nie wpływa na rozliczenie podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Nowelizacja kodeksu cywilnego i prawa dewizowego zniesie zasadę walutowości. W konsekwencji zobowiązania pieniężne będą określane w walutach obcych, a nie tylko w złotych. Nie wpłynie to na rozliczenia z fiskusem, bo cała dokumentacja podatkowa musi być prowadzona w złotych.

ZMIANA PRAWA

Dzięki zniesieniu zasady walutowości nowelizacją kodeksu cywilnego oraz prawa dewizowego, która czeka na podpis prezydenta, możliwe będzie określanie zobowiązań pieniężnych na terytorium kraju w walucie obcej. Jednocześnie dłużnik będzie miał prawo spełnienia świadczenia w walucie krajowej, o ile ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna nie zastrzeże spełnienia świadczenia w walucie obcej.

- Jest to zmiana korzystna dla polskich przedsiębiorców, umożliwiająca większą elastyczność w kształtowaniu cen, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne wahania kursów walut - ocenia Marek Wojda, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie.

Pojawia się pytanie, jak zmiany w prawie cywilnym i dewizowym wpłyną na rozliczenia podatkowe. Eksperci odpowiadają, że nie wpłyną, bo dokumentacja podatkowa i tak musi być prowadzona w walucie polskiej.

Zasada walutowości...

Reklama

Zasada walutowości zawarta jest w dotychczasowym art. 358 kodeksu cywilnego. Jak tłumaczy Ewelina Lelito, konsultant podatkowy w BDO Numerica, zasada ta stanowi o konieczności wyrażania zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski w walucie polskiej. Wyjątki od zasady walutowości były uregulowane w art. 9 pkt 15 prawa dewizowego.

- Z przepisów tych wynika konieczność uzyskania zezwolenia dla płatności w walutach obcych wyłącznie w zakresie krajowego obrotu profesjonalnego. W praktyce jednak kontrahenci w wewnętrznym obrocie profesjonalnym stosowali klauzule waloryzacyjne - podkreśla Ewelina Lelito.

Również Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Prawniczej Magnusson twierdzi, że zniesienie zasady walutowości ma na celu zdjęcie z przedsiębiorców każdorazowego obowiązku uzyskiwania zezwolenia od prezesa NBP na zawarcie umowy przewidującej rozliczenie w walucie obcej.

...będzie zniesiona...

Zniesienie zasady walutowości będzie dotyczyć transakcji pomiędzy przedsiębiorcami będącymi rezydentami polskimi.

Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, wyjaśnia, że omawiana nowelizacja jest zmianą sensowną i bardzo pożądaną. Już od dawna był podnoszony postulat takiej zmiany, a stał się on szczególnie palący po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i w kontekście planowanego przyjęcia euro.

Zmiana przepisów oznacza, że zobowiązania pieniężne będą mogły być wyrażane i wykonywane w walutach obcych bez konieczności uzyskiwania zezwolenia dewizowego.

Reklama

- Zasadą będzie, że zobowiązanie pieniężne wyrażone w walucie obcej jest wykonywane w walucie polskiej. Jednak strony umowy mogą w umowie postanowić inaczej, tzn. jeżeli zamierzają wykonać zobowiązanie w walucie obcej, powinny to wyraźnie w umowie uregulować - tłumaczy Maciej Hadas, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak.

Dodaje, że nowelizacja kodeksu cywilnego i prawa dewizowego jest krokiem w kierunku znoszenia ostatnich ograniczeń, które w warunkach realnej wymienialności złotówki nie mają już uzasadnienia.

...ale nie wpłynie na podatki...

Eksperci są zgodni - zniesienie zasady walutowości będzie miało efekt jedynie w stosunku do zobowiązań cywilnoprawnych.

- Zmiany w przepisach podatkowych związane z tą nowelizacją nie są konieczne - podkreśla dr Janusz Fiszer. Podobnie uważa Maciej Hadas, który twierdzi, że brak jakichkolwiek zmian w prawie podatkowym w relacji do zmian w kodeksie cywilnym nie jest błędem ustawodawcy.

Tym samym - jak podkreśla Tomasz Rysiak - należności publicznoprawne, takie jak m.in. podatki, będą nadal regulowane jedynie w walucie polskiej.

- Wszelkie rozliczenia, w tym rozliczenia ustalone i dokonane w walucie obcej, będą musiały - tak jak obecnie - być księgowane w złotych, analogicznie do rozliczeń dokonywanych w walucie obcej z podmiotami zagranicznymi, gdyż nadal księgowość polskich podmiotów musi być prowadzona w walucie polskiej - mówi dr Fiszer.

Także Ewelina Lelito zwraca uwagę, że z art. 9 ustawy o rachunkowości wynika obowiązek prowadzenia ksiąg w języku polskim oraz w walucie polskiej. Ponadto podatnik jest zobowiązany do przeliczania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych zgodnie z zasadami ogólnymi.

- Do przeliczania wartości przychodów i kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych należy stosować nadal przepisy ustaw podatkowych - podpowiada nasza rozmówczyni z BDO Numerica.

Według Macieja Hadasa poprzez zniesienie zasady walutowości wyeliminowane zostanie ryzyko kwestionowania kosztów ponoszonych przez podatników przy transakcjach walutowych z naruszeniem zasady walutowości, jako kosztów.

Umowy wyrażone i wykonywane w walutach obcych będą podatkowo rozliczane dokładnie tak samo, jak przed zmianą przepisów.

- W podatku dochodowym wydatek będzie kosztem dłużnika, a należność wierzyciela będzie jego przychodem. Zmiana przepisów nie będzie miała żadnego wpływu na ustalanie różnic kursowych - podsumowuje Maciej Hadas.

Obrót dewizowy w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?