REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy w ostatniej chwili poznają termin zakupu kas

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Tylko do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie o kasach rejestrujących. Resort finansów nadal nie przedstawił projektu kolejnego rozporządzenia. Przedsiębiorcy po raz kolejny w ostatniej chwili dowiedzą się o nowych obowiązkach.

Już 31 grudnia 2008 r. przestanie obowiązywać rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

- Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas będzie opublikowany w październiku. Trwają analizy nad tym, czy nowe grupy podatników zostaną objęte obowiązkiem posiadania kas. Na razie żadne decyzje nie zostały podjęte - zapewniał we wrześniu Ludwik Kotecki, wiceminister finansów. Niestety, obietnica ministra nie została spełniona.

Mimo że został tylko miesiąc, Ministerstwo Finansów nie przedstawiło nowego projektu rozporządzenia w tym zakresie i milczy co do terminu jego publikacji. Wiadomo tylko tyle, że prace nad nim trwają.

Niechlubną tradycją stało się, że resort finansów nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych publikuje tuż przed utratą mocy obowiązujących przepisów. To powoduje, że przedsiębiorcy praktycznie za pięć dwunasta dowiadują się, że np. za dwa dni muszą w swojej firmie stosować kasę fiskalną i ewidencjonować na niej każdą sprzedaż. A jak wiadomo, przedsiębiorca, który nie zainstaluje na czas kasy fiskalnej, może narazić się na sankcję VAT za nieterminową instalację tego urządzenia. To nie koniec. Podatnik za opóźnienia zostanie też pozbawiony ulgi związanej z zakupem kasy. I czyja to będzie wina?

Oczywiście przedsiębiorcy. To przecież on nie zdąży na czas kupić kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów - mimo że w ostatniej chwili - projekt rozporządzenia ujawni.

- Mam dość ciągłej niepewności i czekania do ostatniego momentu na informację, czy powinienem kupić kasę, czy jeszcze nie - żali się pan Krzysztof, przedsiębiorca z Lublina.

Zdaniem ekspertów publikacja projektów rozporządzeń w sprawie kas fiskalnych w ostatnim momencie jest kompromitacją resortu finansów.

Zaklęty termin...

Ministerstwo Finansów nie podaje, na jakim etapie prac jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych i kiedy zostanie on opublikowany.

Zdaniem Doriana Liszcza, eksperta z firmy GMTR, producenta nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych, zawsze lepiej jest wiedzieć wcześniej, jakiego rodzaju zmiany nas czekają.

- Konsultacje społeczne i korekty nad projektem z całą pewnością pozwoliłyby na uniknięcie nieporozumień czy pomyłek. Taki tryb wprowadzania rozporządzenia jest poprawny. Żaden z producentów kas nie powinien mieć poczucia, że został zaskoczony - podkreśla Dorian Liszcz.

Według Jacka Pyssy, radcy prawnego współpracującego z Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, zasady prawidłowej legislacji wymagają od prawodawcy, którym jest tu minister finansów, wprowadzania przepisów określających prawa i obowiązki obywateli - zwłaszcza w sprawach podatkowych - ze stosownym wyprzedzeniem (tak, aby każdy mógł z należytą starannością przygotować się do wypełniania nałożonych na niego obowiązków). Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas jednak praktyką ostatnich lat, że przepisy określające aktualny katalog zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych pojawiają się w ostatnim momencie.

- Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poznamy pod koniec grudnia tego roku - stwierdza Jacek Pyssa.

...kiedyś był dłuższy...

Eksperci są zgodni: nowe rozporządzenie o kasach rejestrujących ukaże się w ostatniej chwili. Henryk Półtorak, ekspert z firmy PUH SOFTEL Dział Urządzeń Fiskalnych, przypomina sobie dobre czasy, gdy nowe rozporządzenie publikowane było z wyprzedzeniem. Zarówno serwisy, jak i podatnicy mieli czas na wybranie optymalnego modelu kasy, przeszkolenie i rozplanowanie sobie czasu. Ostatnio jednak Ministerstwo Finansów nauczyło nas, że nowe rozporządzenie pojawia się zaledwie kilka dni przed wygaśnięciem zwolnień z poprzedniego.

- Pojawiały się nawet poważne błędy, które trzeba było naprawiać, że wspomnę rozporządzenie ministra finansów z 20 lutego 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, obowiązujące z datą wsteczną - od 1 stycznia 2006 r. Podatnikom zależy na ukazaniu się rozporządzenia z odpowiednim wyprzedzeniem, by mogli się przygotować na zakup kas - zauważa Henryk Półtorak.

...bo ważny dla podatników...

Zgodnie z ustawą o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na ten aspekt zwraca uwagę Bartosz Małkiewicz, menedżer, Doradztwo Podatkowe KPMG, który wyjaśnia, że oznacza to, że co do zasady na podstawie ustawy o VAT każda sprzedaż na rzecz wymienionych podmiotów powinna być rejestrowana za pomocą kasy. Jednak na podstawie upoważnienia ustawowego zostało wydane rozporządzenie, które zwalnia wiele podmiotów z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

- Zwolnienia obowiązują generalnie do 31 grudnia 2008 r. W rezultacie, jeżeli minister finansów nie wyda nowego rozporządzenia, które przedłuży termin obowiązywania zwolnień, podatnicy zgodnie z wymogiem ustawowym będą musieli zainstalować kasy fiskalne - ostrzega Bartosz Małkiewicz.

Dodaje, że w związku z tym wskazane byłoby niezwłoczne wydanie rozporządzenia, aby rozwiać wątpliwości podatników co do poprawnego ewidencjonowania obrotu od 1 stycznia 2009 r. Jest to istotne, zwłaszcza jeżeli minister finansów planuje zawęzić zakres zwolnień.

Jacek Pyssa przypomina, że aktualny zakres zwolnień wynika z rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. obowiązującego od 1 lipca 2008 r. Zwolnienia przewidziane tym rozporządzeniem obowiązują do 31 grudnia 2008 r.

- Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych na mocy przepisów tego rozporządzenia będą musieli zacząć stosować kasy od początku przyszłego roku - mówi nasz rozmówca współpracujący z Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.

...i serwisów kas...

Poznanie projektu nowego rozporządzenia o kasach jest również kluczowe dla serwisów i producentów urządzeń fiskalnych.

- Jeśli pod koniec roku nie będę wiedział, czy od początku stycznia w obowiązek posiadania kas wejdą lekarze, korepetytorzy, to trudno będzie zareagować odpowiednio dużym zamówieniem, a przecież nie zakupię kilkudziesięciu kas bez pewności, że sprzedadzą się dostatecznie szybko. Magazynowanie większej liczby sprzętu jest nieopłacalne. Producenci i importerzy kas, myśląc o zysku, nie mogą sobie pozwolić na zamrażanie pieniędzy - argumentuje Henryk Półtorak.

Stwierdza też, że wiedza o tym, którzy podatnicy i kiedy będą musieli się sfiskalizować, ma dla producentów duże znaczenie. Dobrze byłoby przynajmniej, gdyby obowiązek wprowadzenia kas przez nowych podatników odsunięto w czasie jak w ostatnim rozporządzeniu. Obowiązywało od lipca, ale likwidowała zwolnienia dla sprzedawców wyrobów akcyzowych od listopada.

- Dzięki temu był czas na odpowiednie przygotowanie się - podsumowuje Henryk Półtorak.

Kasy fiskalne w praktyce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Najpopularniejsze kasy na rynku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

31 grudnia 2008 r. do tego dnia obowiązuje rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA