REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Płace menedżerów niższe niż w Unii

Polski menedżer średnio zarabia 1340 euro, szeregowy pracownik w UE 1970 euro, a zarządzający w Unii 4 tys. euro. U nas awans ze stanowiska starszego specjalisty na menedżera to wzrost płacy o 74 proc., przy średniej w UE o 20-40 proc. Wynagrodzenia specjalistów będą w Polsce rosnąć szybciej niż menedżerów.

Firma ze stratami też może brać udział w przetargu

Zamawiający nie może wymagać, aby o kontrakt ubiegały się tylko firmy, które prowadzą działalność gospodarczą bez strat finansowych.

ZUS będzie interpretował przepisy dla przedsiębiorców

 W drugiej połowie września firmy będą miały możliwość ubiegania się o urzędowe interpretacje przepisów z ZUS i NFZ.

Upoważniony przedsiębiorca łatwiej uzyska świadectwo

ZMIANA PRAWA - Zmiany w prawie celnym, które na ostatnim posiedzeniu przyjął rząd, ułatwią uzyskanie świadectwa upoważnionego przedsiębiorcy.

REKLAMA

Firmy dopłacą do wakacji obojgu małżonkom

Pracownik może wystąpić do pracodawcy tworzącego fundusz socjalny z wnioskiem o dofinansowanie wczasów dla siebie i dzieci, nawet gdy takie świadczenie otrzymał w innym zakładzie pracy jego małżonek.

500 firm chce 1,4 mld zł dotacji

Projekty o łącznej wartości ponad 15,3 mld zł zgłosili przedsiębiorcy w konkursie o unijne dotacje na innowacyjne inwestycje.

Wyższe kary za bezprawną gospodarkę odpadami

zmiana prawa - Nawet 10 tys. zł zapłaci przedsiębiorca, który bez zezwolenia będzie odbierał lub transportował odpady albo składował je na nieczynnym wysypisku.

Kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnego leczenia

NOWE PRAWO - NFZ pokryje koszty świadczeń udzielonych kobietom w ciąży oraz dzieciom, nawet jeśli nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia ze środków pochodzących z budżetu.

REKLAMA

Zakup diesla zwraca się coraz częściej dopiero po przejechaniu 100 tys. km

Sprzedawcy aut będą oferowali opusty lub niższe ceny na auta z silnikiem Diesla. Droższy olej napędowy sprawił, że większy wydatek na samochód zwraca się dopiero po przejechaniu ponad 100 tys. km.

Cudzoziemiec wybierze sposób opodatkowania

ZMIANA PRAWA - Podatnicy mający miejsce zamieszkania za granicą, ale zarabiający w Polsce, będą mogli wybrać opodatkowanie według polskiej skali PIT.

Zamiast spółki odpowie wspólnik

Po rozwiązaniu spółki odpowiedzialność za jej zobowiązania podatkowe przechodzi na wspólników.

Utrata ryczałtu dopiero po roku

ZMIANA PRAWA - Podatnicy, którzy w 2009 roku przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu dopiero od następnego roku podatkowego.

Firmy mogą mieć kłopot w rozliczeniach z ZUS

Certyfikaty wydane firmom przez ZUS w sierpniu 2007 r. i służące im dotychczas do rozliczeń stracą niedługo ważność. Pracodawcy powinni już składać zamówienie na zakup nowego e-podpisu.

Łatwiej będzie można przesyłać e-deklaracje podatkowe

Przedsiębiorcy będą mogli wysyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Wystarczy, że polisa dotyczy wykonywanej działalności

Ubezpieczenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsame z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co druga firma zatrudnia na czarno

Połowa pracodawców kontrolowanych przez inspektorów pracy nielegalnie zatrudnia pracowników, a co szósty nie płaci lub płaci nieterminowo składki do Funduszu Pracy.

Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

zmiana prawa - Firmy skupujące złom będą prowadzić rejestrację zużytego sprzętu AGD, a sklepy w cenie towaru będą musiały podawać koszty jego późniejszego recyklingu.

Właściciele małych firm będą musieli płacić składkę chorobową

Od stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Mimo to prawo do świadczeń zyskają dopiero po 180 dniach ubezpieczenia.

Polisy AC: umowa na kilka lat daje gwarancję niezmiennej składki

Kupując umowę AC na kilka lat, mamy gwarancję tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. To na razie mało popularne rozwiązanie.

Wspólnik powiadomi urząd skarbowy

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego będą zwolnieni z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, pod warunkiem zawiadomienia urzędu skarbowego.

Bez zakładu nie ma działalności

Aby uznać, że polska spółka posiada zakład w Holandii, organ podatkowy musi udowodnić, że polski podatnik posiada tam przynajmniej stałą siedzibę.

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

ZMIANA PRAWA - Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.

Rodziny ofiar wypadków dostaną zadośćuczynienia

 Od 3 sierpnia najbliżsi członkowie rodzin osób zmarłych w wyniku wypadków komunikacyjnych, przy pracy czy ofiar błędów medycznych mają prawo do zadośćuczynienia finansowego.

Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.

Zwrócone pracownikowi wydatki na zakup żywności podlegają PIT

Zwrot kosztów ponoszonych przez pracowników na zakup artykułów spożywczych wykorzystanych do przygotowania posiłków profilaktycznych nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bezrobotni zdobędą kwalifikacje w zakładzie pracy

Dorosłe osoby bezrobotne od stycznia 2009 r. będą mogły nabyć nowe kwalifikacje u pracodawców. Szkolenie będzie trwać co najmniej 12 miesięcy.

Wystawianie faktur na obszarze UE ma być wkrótce prostsze

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie fakturowania. Nowe propozycje mają ograniczyć formalności związane z wystawianiem faktur w UE.

Będzie można zrezygnować z ksiąg

Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Hotelarze łamią prawo pracy

Podczas kontroli branży gastronomicznej i hotelarskiej przez PIP okazało się, że prawie 800 pracowników nie miało przeszkolenia z zakresu bhp, a ponad 500 nie przedstawiło badań lekarskich.

Cena musi się zgadzać z systemem płatniczym

Cena przedstawiona w ofercie musi być wyrażona w setnych częściach złotego, tj. do drugiego miejsca po przecinku

Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie

Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

Wspólnik odpowie jedynie za spółkę

Od 2009 roku wspólnicy nie będą już odpowiadali za zaległości podatkowe pozostałych wspólników, a jedynie za zaległości spółki.

Jesienią możliwa kolejna podwyżka stóp procentowych

RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na podwyżkę może zdecydować się jesienią.

Opłatę środowiskową można wliczyć w koszty

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności opłatę środowiskową.

Zamiast przywrócenia do pracy wyższe odszkodowanie

Ministerstwo Pracy przygotowuje nowelizację kodeksu pracy, likwidującą instytucję przywrócenia do pracy. Pracownicy będą mieć prawo co najmniej do sześciu pensji odszkodowania za wadliwe zwolnienie. Związki zawodowe zgodzą się na proponowane przez rząd rozwiązanie, ale chcą, aby odszkodowanie było wyższe.

ZUS za długi zajmuje firmowe nieruchomości

Firma nieopłacająca składek może nie otrzymać kredytu w banku. Nie zostanie też dopuszczona do przetargu. ZUS ma prawo przeprowadzić egzekucję administracyjną, dokonać wpisu hipoteki przymusowej lub ustanowić zastaw.

Pomoc dla emigrantów zakładających firmy

Osoby, które wracają z zagranicy i chcą założyć własną firmę w kraju, mogą zwrócić się do doradcy podatkowego o bezpłatną poradę.

Rząd podejmuje walkę z fałszerzami żywności

Producenci żywności zapłacą kary nawet do 10 proc. rocznego przychodu za fałszowanie swoich produktów. Nie będą też już mogli bezkarnie uchylać się od kontroli inspektorów jakości handlowej.

Firmy zatrudniają na czas określony

Związki zawodowe uważają, że pensja minimalna powinna wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Firmy złożyły wnioski na projekty ekologiczne

Ponad 220 przedsiębiorstw stara się o unijne dotacje na ekologiczne inwestycje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedsiębiorca po zakończeniu przerwy musi obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego ryczałt

Podatnik po wznowieniu działalności będzie zobowiązany obliczyć i wpłacić ryczałt od przychodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Tylko co piąta firma otrzyma dotację na szkolenia

Aż 839 wniosków o dotacje na szkolenia na łączną wartość 2,1 mld zł złożyli przedsiębiorcy w PARP. W puli jest tylko 400 mln zł.

Firmom trudno oszczędzać na transporcie

Wysokie ceny paliw wyraźnie podniosły koszty działania przedsiębiorstw. Tymczasem słabo rozwinięta i relatywnie droga komunikacja publiczna nie stanowi alternatywy dla własnej floty.

Referendarze przedłużają postępowanie rejestrowe

Wymaganie tajnego głosowania w spółkach jednoosobowych jest urzędniczą nadgorliwością, która nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

Przewoźnicy dopłacą za emisję zanieczyszczeń

Przewoźnicy będą musieli kupić bardziej ekologiczne ciężarówki i zmienić szlaki transportowe. Opłaty za przejazd zostaną uzależnione od poziomu powodowanych zanieczyszczeń i hałasu oraz natężenia ruchu w godzinach szczytu.

Pracodawca musi zapewnić napoje podczas upałów

Jeśli pracodawca nie dostarczy pracownikom podczas upału zimnych napojów, może narazić się na karę grzywny.

Będzie przerwa w opłacaniu ryczałtu

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik będzie zwolniony z obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przewiduje ona możliwość zawieszenia działalności do 2 lat oraz rozszerza zakres wiążących interpretacji podatkowych.

REKLAMA