REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada nadzorcza zweryfikuje sprawozdanie

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Organy nadzorcze będą odpowiedzialne za prawidłowość sprawozdań finansowych za 2008 rok.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Członkowie organów nadzorczych muszą uzupełnić swoją wiedzę z rachunkowości. Wkrótce będą musieli ocenić sprawozdanie spółki w zakresie zgodności z księgami rachunkowymi. Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. nakłada na nich (obok kierownika jednostki) obowiązek zapewnienia, że sprawozdanie spełnia wymagania tej ustawy.

Jak podkreśla Tomasz Starczyk, biegły rewident, dyrektor w dziale audytu Mazars, wprowadzenie odpowiedzialności organów nadzorczych będzie bodźcem do większego zaangażowania się ich członków w analizę transakcji gospodarczych, które mają w efekcie przełożenie na sporządzone przez zarząd sprawozdanie.

- Konieczna będzie systematyczna ocena sprawozdania spółki w zakresie zgodności z księgami i dokumentami równolegle połączona ze współpracą z zarządem - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje, że ma to na celu lepsze zrozumienie zrealizowanych przez spółkę zdarzeń gospodarczych. Według eksperta wskazane jest, aby członek rady nadzorczej lub organu rewizyjnego legitymował się odpowiednim doświadczeniem zawodowym i wykształceniem, pomocnym przy pracach rewizyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas prac członkowie organów rewizyjnych będą musieli sprawdzić kompletność i prawidłowość sprawozdania względem przepisów.

- Elementami tej pracy będzie m.in. weryfikacja sporządzonego sprawozdania ze stosowaną w spółce polityką rachunkowości - podkreśla Tomasz Starczyk.

REKLAMA

Konieczna będzie również analiza kompletności sprawozdania pod względem wymogów informacyjnych zawartych w ustawie o rachunkowości. Biegły rewident z firmy Mazars wskazuje również, że nie jest to zamknięty zakres prac, a jedynie są to pewne ramy. Oznacza to zwiększenie czasu, który każdy z członków organu nadzorującego będzie musiał poświęcić w związku z pełnieniem funkcji w organach nadzoru, ponieważ w jego interesie będzie sporządzanie sprawozdania finansowego zgodnego ze stanem faktycznym.

Z kolei według Anny Kuzy, biegłego rewidenta z firmy Auxilium, członkowie rad nadzorczych odpowiedzialni za bezpieczeństwo informacyjne (obok kierownika jednostki) muszą dokonywać przeglądu i oceny zgodnie z prawem bilansowym zakwalifikowania wydatku do aktywu.

- Do najbardziej istotnych należy kontrola aktywów i prawdopodobieństwa osiągnięcia w przyszłości korzyści ekonomicznych wynikających z posiadania tych aktywów - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje, że wymagać to będzie od członków organów nadzorczych określenia istotnych wymagań identyfikujących zagrożenia dla aktywów w celu szacowania tego ryzyka. Anna Kuza podkreśla, że w tym wypadku kontrola aktywów oznacza kontrolę ekonomiczną. Przykładem może być tutaj umowa leasingu finansowego, gdzie ryzyka i korzyści ekonomiczne związane z kontrolowanym aktywem są po stronie korzystającego, a finansujący zachowuje prawo własności.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA