REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Równo 15 mld euro - tyle środków Europejski Bank Inwestycyjny wpompuje w europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. To kwota rośnie dwukrotnie - do 30 mld euro - jeśli weźmie się pod uwagę wkład banków komercyjnych. Jest to część, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu, planu ratunkowego dla unijnej gospodarki. Ze środków tych będą mogły skorzystać także polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.

REKLAMA

Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.

- Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza - uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.

- Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. - mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.

Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.

Taką transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu podpisał umowę z EBI o wartości 100 mln euro. Z tych pieniędzy korzystają głównie samorządy.

- Choć naszymi klientami są głównie samorządy, to w ostatnim czasie coraz więcej firm dopytuje się o kredyty z EBI - mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy BGK.

REKLAMA

Katarzyna Milewska z banku Pekao podkreśla, że EBI w swoim pakiecie pomocowym zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów. Wcześniej miały one opinie dosyć trudnych. Została m.in. wydłużona lista inwestycji, na które można będzie dostać kredyt oraz skrócono minimalny okres spłaty z czterech do dwóch lat. Jednak podstawowe zasady nie zostały zmienione: kredyt może wziąć mały lub średni przedsiębiorca (zatrudniający do 250 pracowników), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 40 tys. euro i większa niż 25 mln euro.

W przyszłym roku EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne, których ryzyko będzie brał na siebie. W tym przypadku bank w kraju będzie przyznawał kredyt (dofinansowywany przez EBI), ale EBI będzie zatwierdzał każdą decyzje kredytową. Dzięki temu banki komercyjne mogłyby szerszej grupie firm pożyczać środki na inwestycje. Udało nam się dowiedzieć, że tylko dwa polskie banki są zainteresowane wprowadzeniem u siebie takich usług. Obecnie rozmawiają o tym z unijnym bankiem.

Kredyty pomocowe z EBI

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej:eib.europa.eu/about/ news/eib-loan-for-smes.htm

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

Program pożyczek dla małych i średnich firm uruchomiony przez Europejski Bank Inwestycyjny to dobra informacja dla sektora MŚP w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, którzy chcą realizować plany rozwojowo-inwestycyjne przy dużym współudziale finansowania zewnętrznego i mają trudności z uzyskaniem kredytu. Są wśród nich także spółki oczekujące na środki unijne. Należy pamiętać, że fundusze UE pokrywają tylko część wartości inwestycji - w przypadku średnich i małych firm maksymalnie do 70 proc. Jak dotychczas polskie banki komercyjne wykazują duże zainteresowanie pośredniczeniem w udzielaniu kredytów wspieranych przez EBI. Pierwsze kredyty EBI są dostępne w wielu krajach od października. W Polsce, w bankach, w których kredyty EBI zostały uruchomione, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, bowiem kredyty EBI dla MŚP mogą wspierać wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA