REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Równo 15 mld euro - tyle środków Europejski Bank Inwestycyjny wpompuje w europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. To kwota rośnie dwukrotnie - do 30 mld euro - jeśli weźmie się pod uwagę wkład banków komercyjnych. Jest to część, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu, planu ratunkowego dla unijnej gospodarki. Ze środków tych będą mogły skorzystać także polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.

REKLAMA

Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.

- Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza - uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.

- Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. - mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.

Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.

Taką transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu podpisał umowę z EBI o wartości 100 mln euro. Z tych pieniędzy korzystają głównie samorządy.

- Choć naszymi klientami są głównie samorządy, to w ostatnim czasie coraz więcej firm dopytuje się o kredyty z EBI - mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy BGK.

REKLAMA

Katarzyna Milewska z banku Pekao podkreśla, że EBI w swoim pakiecie pomocowym zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów. Wcześniej miały one opinie dosyć trudnych. Została m.in. wydłużona lista inwestycji, na które można będzie dostać kredyt oraz skrócono minimalny okres spłaty z czterech do dwóch lat. Jednak podstawowe zasady nie zostały zmienione: kredyt może wziąć mały lub średni przedsiębiorca (zatrudniający do 250 pracowników), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 40 tys. euro i większa niż 25 mln euro.

W przyszłym roku EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne, których ryzyko będzie brał na siebie. W tym przypadku bank w kraju będzie przyznawał kredyt (dofinansowywany przez EBI), ale EBI będzie zatwierdzał każdą decyzje kredytową. Dzięki temu banki komercyjne mogłyby szerszej grupie firm pożyczać środki na inwestycje. Udało nam się dowiedzieć, że tylko dwa polskie banki są zainteresowane wprowadzeniem u siebie takich usług. Obecnie rozmawiają o tym z unijnym bankiem.

Kredyty pomocowe z EBI

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej:eib.europa.eu/about/ news/eib-loan-for-smes.htm

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

Program pożyczek dla małych i średnich firm uruchomiony przez Europejski Bank Inwestycyjny to dobra informacja dla sektora MŚP w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, którzy chcą realizować plany rozwojowo-inwestycyjne przy dużym współudziale finansowania zewnętrznego i mają trudności z uzyskaniem kredytu. Są wśród nich także spółki oczekujące na środki unijne. Należy pamiętać, że fundusze UE pokrywają tylko część wartości inwestycji - w przypadku średnich i małych firm maksymalnie do 70 proc. Jak dotychczas polskie banki komercyjne wykazują duże zainteresowanie pośredniczeniem w udzielaniu kredytów wspieranych przez EBI. Pierwsze kredyty EBI są dostępne w wielu krajach od października. W Polsce, w bankach, w których kredyty EBI zostały uruchomione, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, bowiem kredyty EBI dla MŚP mogą wspierać wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA