REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Równo 15 mld euro - tyle środków Europejski Bank Inwestycyjny wpompuje w europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. To kwota rośnie dwukrotnie - do 30 mld euro - jeśli weźmie się pod uwagę wkład banków komercyjnych. Jest to część, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu, planu ratunkowego dla unijnej gospodarki. Ze środków tych będą mogły skorzystać także polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.

REKLAMA

Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.

- Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza - uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.

- Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. - mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.

Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.

Taką transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu podpisał umowę z EBI o wartości 100 mln euro. Z tych pieniędzy korzystają głównie samorządy.

- Choć naszymi klientami są głównie samorządy, to w ostatnim czasie coraz więcej firm dopytuje się o kredyty z EBI - mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy BGK.

REKLAMA

Katarzyna Milewska z banku Pekao podkreśla, że EBI w swoim pakiecie pomocowym zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów. Wcześniej miały one opinie dosyć trudnych. Została m.in. wydłużona lista inwestycji, na które można będzie dostać kredyt oraz skrócono minimalny okres spłaty z czterech do dwóch lat. Jednak podstawowe zasady nie zostały zmienione: kredyt może wziąć mały lub średni przedsiębiorca (zatrudniający do 250 pracowników), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 40 tys. euro i większa niż 25 mln euro.

W przyszłym roku EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne, których ryzyko będzie brał na siebie. W tym przypadku bank w kraju będzie przyznawał kredyt (dofinansowywany przez EBI), ale EBI będzie zatwierdzał każdą decyzje kredytową. Dzięki temu banki komercyjne mogłyby szerszej grupie firm pożyczać środki na inwestycje. Udało nam się dowiedzieć, że tylko dwa polskie banki są zainteresowane wprowadzeniem u siebie takich usług. Obecnie rozmawiają o tym z unijnym bankiem.

Kredyty pomocowe z EBI

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej:eib.europa.eu/about/ news/eib-loan-for-smes.htm

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

Program pożyczek dla małych i średnich firm uruchomiony przez Europejski Bank Inwestycyjny to dobra informacja dla sektora MŚP w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, którzy chcą realizować plany rozwojowo-inwestycyjne przy dużym współudziale finansowania zewnętrznego i mają trudności z uzyskaniem kredytu. Są wśród nich także spółki oczekujące na środki unijne. Należy pamiętać, że fundusze UE pokrywają tylko część wartości inwestycji - w przypadku średnich i małych firm maksymalnie do 70 proc. Jak dotychczas polskie banki komercyjne wykazują duże zainteresowanie pośredniczeniem w udzielaniu kredytów wspieranych przez EBI. Pierwsze kredyty EBI są dostępne w wielu krajach od października. W Polsce, w bankach, w których kredyty EBI zostały uruchomione, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, bowiem kredyty EBI dla MŚP mogą wspierać wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA