REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Równo 15 mld euro - tyle środków Europejski Bank Inwestycyjny wpompuje w europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. To kwota rośnie dwukrotnie - do 30 mld euro - jeśli weźmie się pod uwagę wkład banków komercyjnych. Jest to część, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu, planu ratunkowego dla unijnej gospodarki. Ze środków tych będą mogły skorzystać także polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.

REKLAMA

Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.

- Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza - uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.

- Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. - mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.

Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.

Taką transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu podpisał umowę z EBI o wartości 100 mln euro. Z tych pieniędzy korzystają głównie samorządy.

- Choć naszymi klientami są głównie samorządy, to w ostatnim czasie coraz więcej firm dopytuje się o kredyty z EBI - mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy BGK.

REKLAMA

Katarzyna Milewska z banku Pekao podkreśla, że EBI w swoim pakiecie pomocowym zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów. Wcześniej miały one opinie dosyć trudnych. Została m.in. wydłużona lista inwestycji, na które można będzie dostać kredyt oraz skrócono minimalny okres spłaty z czterech do dwóch lat. Jednak podstawowe zasady nie zostały zmienione: kredyt może wziąć mały lub średni przedsiębiorca (zatrudniający do 250 pracowników), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 40 tys. euro i większa niż 25 mln euro.

W przyszłym roku EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne, których ryzyko będzie brał na siebie. W tym przypadku bank w kraju będzie przyznawał kredyt (dofinansowywany przez EBI), ale EBI będzie zatwierdzał każdą decyzje kredytową. Dzięki temu banki komercyjne mogłyby szerszej grupie firm pożyczać środki na inwestycje. Udało nam się dowiedzieć, że tylko dwa polskie banki są zainteresowane wprowadzeniem u siebie takich usług. Obecnie rozmawiają o tym z unijnym bankiem.

Kredyty pomocowe z EBI

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej:eib.europa.eu/about/ news/eib-loan-for-smes.htm

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

Program pożyczek dla małych i średnich firm uruchomiony przez Europejski Bank Inwestycyjny to dobra informacja dla sektora MŚP w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, którzy chcą realizować plany rozwojowo-inwestycyjne przy dużym współudziale finansowania zewnętrznego i mają trudności z uzyskaniem kredytu. Są wśród nich także spółki oczekujące na środki unijne. Należy pamiętać, że fundusze UE pokrywają tylko część wartości inwestycji - w przypadku średnich i małych firm maksymalnie do 70 proc. Jak dotychczas polskie banki komercyjne wykazują duże zainteresowanie pośredniczeniem w udzielaniu kredytów wspieranych przez EBI. Pierwsze kredyty EBI są dostępne w wielu krajach od października. W Polsce, w bankach, w których kredyty EBI zostały uruchomione, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, bowiem kredyty EBI dla MŚP mogą wspierać wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA