REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Równo 15 mld euro - tyle środków Europejski Bank Inwestycyjny wpompuje w europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. To kwota rośnie dwukrotnie - do 30 mld euro - jeśli weźmie się pod uwagę wkład banków komercyjnych. Jest to część, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu, planu ratunkowego dla unijnej gospodarki. Ze środków tych będą mogły skorzystać także polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.

REKLAMA

Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.

- Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza - uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.

- Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. - mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.

Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.

Taką transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu podpisał umowę z EBI o wartości 100 mln euro. Z tych pieniędzy korzystają głównie samorządy.

- Choć naszymi klientami są głównie samorządy, to w ostatnim czasie coraz więcej firm dopytuje się o kredyty z EBI - mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy BGK.

REKLAMA

Katarzyna Milewska z banku Pekao podkreśla, że EBI w swoim pakiecie pomocowym zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów. Wcześniej miały one opinie dosyć trudnych. Została m.in. wydłużona lista inwestycji, na które można będzie dostać kredyt oraz skrócono minimalny okres spłaty z czterech do dwóch lat. Jednak podstawowe zasady nie zostały zmienione: kredyt może wziąć mały lub średni przedsiębiorca (zatrudniający do 250 pracowników), a jego wysokość nie może być mniejsza niż 40 tys. euro i większa niż 25 mln euro.

W przyszłym roku EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne, których ryzyko będzie brał na siebie. W tym przypadku bank w kraju będzie przyznawał kredyt (dofinansowywany przez EBI), ale EBI będzie zatwierdzał każdą decyzje kredytową. Dzięki temu banki komercyjne mogłyby szerszej grupie firm pożyczać środki na inwestycje. Udało nam się dowiedzieć, że tylko dwa polskie banki są zainteresowane wprowadzeniem u siebie takich usług. Obecnie rozmawiają o tym z unijnym bankiem.

Kredyty pomocowe z EBI

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej:eib.europa.eu/about/ news/eib-loan-for-smes.htm

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants

Program pożyczek dla małych i średnich firm uruchomiony przez Europejski Bank Inwestycyjny to dobra informacja dla sektora MŚP w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, którzy chcą realizować plany rozwojowo-inwestycyjne przy dużym współudziale finansowania zewnętrznego i mają trudności z uzyskaniem kredytu. Są wśród nich także spółki oczekujące na środki unijne. Należy pamiętać, że fundusze UE pokrywają tylko część wartości inwestycji - w przypadku średnich i małych firm maksymalnie do 70 proc. Jak dotychczas polskie banki komercyjne wykazują duże zainteresowanie pośredniczeniem w udzielaniu kredytów wspieranych przez EBI. Pierwsze kredyty EBI są dostępne w wielu krajach od października. W Polsce, w bankach, w których kredyty EBI zostały uruchomione, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, bowiem kredyty EBI dla MŚP mogą wspierać wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA