REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie ulega przesunięciu

Jeżeli ostatnim dniem na zatwierdzenie sprawozdania jest niedziela, nie można terminu przesunąć na poniedziałek.

Prawie 80 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników

79,4 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem do pracy chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - wynika z ankiety Business Centre Club przeprowadzonej we wrześniu wśród pracodawców-członków BCC.

Niemożliwe oszustwo na kasie

Nowojorscy restauratorzy oszukali fiskusa na 20 mln dol. dzięki programowi ZAPPER. W Polsce instalacja takich programów jest niemożliwa, kasy zabezpieczone są banderolą i plombą. Jakakolwiek ingerencja w kasę byłaby wykryta przez serwis lub fiskusa, co grozi wysoką karą.

Skomplikowane procedury blokują odszkodowania

Obecnie urzędnik za wydanie błędnej decyzji nie ponosi praktycznie odpowiedzialności materialnej. Ma to zmienić ustawa o odpowiedzialności materialnej urzędników za szkody przez nich spowodowane.

REKLAMA

Start inwestycji przyspieszy nawet o trzy miesiące

Przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć inwestycję tuż po złożeniu wniosku o dotację - wynika z nowych przepisów. Zmiany zaczną obowiązywać w Polsce najpóźniej od początku 2009 roku.

Podatnik ma 30 dni na wznowienie firmy

Zanim nastąpi wykreślenie z rejestru przedsiębiorców podmiotu, który zawiesił firmę, organ ewidencyjny lub sąd rejestrowy wezwie do złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie usług czy towarów jest opodatkowane VAT tylko wtedy, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością.

Powstanie lista firm łamiących prawa pracowników

Zamierza pan bardziej niż dotychczas propagować działania profilaktyczne zamiast represyjnych. Czy taka zmiana wizerunku inspektora pracy nie spowoduje, że pracodawcy łamiący prawo będą czuli się bezkarni?

REKLAMA

Płatnik wystawi PIT-11 tylko na prośbę podatnika

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada, że płatnik będzie wystawiał w trakcie roku informację PIT-11 tylko na wniosek podatnika. Ułatwi to rozliczenie i płatnikom, i podatnikom.

Firmy wydadzą nawet 2 mld zł na wynajem aut

Na koniec roku firmy zajmujące się leasingiem operacyjnym mogą zarządzać 125 tys. aut firmowych. Przeciętnie 6,5 roku ma auto firmowe w Polsce; tam, gdzie leasing jest bardziej rozwinięty, to około 4,5 roku. Leasingiem operacyjnym mogą zainteresować się również instytucje rządowe, policja czy wojsko.

Będzie łatwiej o pieniądze z PFRON

Najpóźniej od listopada tego roku niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.

Utrudnienia dla dużych firm starających się o pomoc z UE

Duże przedsiębiorstwa liczące na pomoc finansową ze środków unijnych będą musiały przekonać urzędników, że bez wsparcia nie uda im się zrealizować inwestycji. Eksperci ostrzegają, że to oznacza utrudnienia w uzyskaniu pieniędzy.

Firmy zapłacą wyższe odszkodowania za bezprawne zwolnienia

Pracownicy, którzy zostali bezprawnie lub bez uzasadnienia zwolnieni z pracy, będą mogli żądać od byłego pracodawcy odszkodowania cywilnego za poniesione z tego tytułu szkody.

Mniej błędów we wnioskach o dotacje

Coraz mniej firm odpada z wyścigu po unijne dotacje z powodu drobnych błędów przy wypełnianiu wniosków. Najsłabiej radzą sobie z nimi najmniejsi przedsiębiorcy.

Drobne omyłki nie wyeliminują oferty

Firmy będą mogły kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu przy mniejszych zamówieniach.

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

Nocna podróż skróci czas pracy kierowców

Jeśli kierowcy będą pracować zaledwie kilka minut między godz. 21 a 7 rano, ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 10 godzin w ciągu doby.

Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

Niższa dynamika sprzedaży detalicznej, PKB może spaść poniżej 5 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła tylko o 7,7 proc., znacznie poniżej oczekiwań. Wzrost PKB w II połowie 2008 r. może być niższy niż 5 proc. - ostrzegają ekonomiści.

Rząd chce ograniczyć odliczanie VAT

Rząd: podatnik korygujący fakturę musi mieć potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta. Wymóg taki jest niezgodny z prawem wspólnotowym, co potwierdziły sądy. Aby odliczyć VAT, podatnik będzie musiał uzyskać korzystny wyrok sądu.

Kolejne dotacje dla firm będą dostępne w styczniu

Resort rozwoju regionalnego opublikował harmonogram konkursów na dotacje dla firm w przyszłym roku.

Dotacje na założenie firmy bez podatku

Ministerstwo Finansów pracuje nad zwolnieniem z podatku dochodowego unijnych dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w programie Kapitał Ludzki.

Informacja nie tylko na opakowaniu

Informacje o firmie i adresie przedsiębiorcy mogą być dostarczane konsumentowi w inny sposób niż przez zamieszczenie na etykiecie, instrukcji lub opakowaniu towaru.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

Firma otrzyma unijną pomoc

Firmy dzięki pieniądzom unijnym na szkolenia będą mogły podnosić kwalifikacje swoich pracowników.

Wzrośnie limit obrotów dla małych podatników

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakończyła prace nad obszerną nowelizacją ustawy o VAT.

Na przełomie roku czeka nas megadługi wolny weekend

Jeśli posłowie poprą projekt ustanawiający 6 stycznia dniem wolnym od pracy, pracownik, który na przełomie tego roku skorzysta z pięciu dni urlopu wypoczynkowego, będzie miał 13 dni wolnych.

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?

Firmy bezkarnie zwalniają osoby w wieku emerytalnym

Sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zabraniających dyskryminujących praktyk firm wobec starszych pracowników. Eksperci i pracodawcy postulują skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

Firmy obawiają się utraty wadium

Uzupełniane przez przedsiębiorców dokumenty będą musiały potwierdzać spełnianie wymagań najpóźniej na dzień składania wniosków lub ofert.

Produkcja niespodziewanie spadła

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 3,7 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5,9 proc. w lipcu. Częściowo za słaby wynik odpowiadają różnice w dniach roboczych.

Żadna polska firma nie ma świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy

Do końca sierpnia w całej Wspólnocie wydano 193 świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy, z tego 172 w zaledwie pięciu krajach (Szwecja - 61, Niemcy - 46, Holandia - 24, Austria - 21, Wielka Brytania - 20). Polska należy do grupy 13 krajów, w których do tej pory świadectw nie wydano. Dlaczego?

Czas na zapłatę II raty na fundusz socjalny

Tylko do końca września, pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, mają czas na wpłacenie na jego konto drugiej raty odpisów podstawowych.

Polski nie stać na kolejny wolny dzień

Polski nie stać na kolejny wolny dzień - uważają przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i koła SdPl-NL, które opowiedziały się w piątek w Sejmie za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Pozostałe kluby chcą skierowania go do dalszych prac w komisjach.

Zwolnienie spółek z podatku

 Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządową nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Banki proponują dopłaty do kredytów dla firm na wsi

Część środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powinna pójść na dopłaty do kredytów. Skorzystać z nich miałyby firmy, którym resort rolnictwa chce odebrać połowę unijnych dotacji.

Nie tylko sklepy będą zbierały odpady RTV i AGD

Nie tylko sklepy, ale także punkty skupu złomu i serwisy sprzętu elektrycznego będą zbierały od użytkowników stare pralki, lodówki i telewizory.

Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nie będzie już różnic przy powstaniu nadpłaty w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług.

Za dwa lata ma być składane tylko jedno zgłoszenie

Podatnik nie będzie musiał składać dodatkowego zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Mimo spowolnienia popyt na kredyty wśród małych i średnich firm rośnie

 Gospodarka zwalnia, czy dostrzegacie w banku Millennium zmniejszony popyt na kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP)?

Sklep i hurtownia przyjmie zużytą baterię

Sklepy, hurtownie i serwisy sprzętu RTV będą musiały przyjmować od klientów zużyte baterie i akumulatory.

Zostaną wprowadzone ułatwienia celne

Firmy posiadające oddziały w kilku państwach członkowskich będą mogły uzyskiwać pojedyncze pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

Bez obrotu, bez deklaracji

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji za okresy, w których nie powstał u nich obowiązek podatkowy VAT.

W 2009 roku może zabraknąć pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych

Powiaty otrzymają w 2009 roku o 254 mln zł mniej na zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych. O ponad połowę zmniejszą się też środki na realizację programów PFRON.

Poziom pestycydów w żywności jednakowy w UE

Od 1 września w całej Unii obowiązuje jednakowy poziom dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydów w żywności.

Inflacja i płace sugerują brak podwyżki stóp

Szczytu inflacyjnego w sierpniu nie było. Roczny wskaźnik CPI wyniósł w sierpniu 4,8 proc., czyli tyle samo co lipcu.

Skruszony uczestnik zmowy może liczyć na wyrozumiałość

UOKiK pracuje nad wytycznymi w sprawie metody ustalania grzywien za udział w niedozwolonym porozumieniu. Połączenie nieuchronności sankcji z zagwarantowaniem przewidywalności oraz jednolitości orzecznictwa będzie miało pozytywny wpływ na efektywność walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Tylko niektóre wydatki będą kosztem

Od 2009 roku będą nowe zasady rozliczania odsetek od kredytów na zakup akcji.

REKLAMA