reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już prawie 5 tys. firm zawiesiło działalność

Już prawie 5 tys. firm zawiesiło działalność

Właściciele firm chętnie korzystają z zawieszenia działalności. Niewielu natomiast ubiega się o wiążące interpretacje przepisów.


Firmy mogą od 20 września zawieszać działalność gospodarczą i składać do ZUS wnioski o interpretację przepisów ubezpieczeniowych. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z Centrali ZUS, wynika, że zdecydowanie większą popularnością cieszy się pierwsza z tych możliwości.

- 4,7 tys. przedsiębiorców zawiesiło już działalność gospodarczą. Za to niespełna 200 osób złożyło wnioski o interpretację przepisów - mówi Agnieszka Orłowska z Centrali ZUS.

Dorota Twardo, specjalista do spraw kadr i płac, twierdzi, że działalność zawieszają przede wszystkim firmy prowadzące działalność sezonową.

- Prawie 5 tys. wniosków to dużo, biorąc pod uwagę, że firmy mogą je składać od 20 września - mówi.

Na przykład w Szczecinie zawieszają działalność głównie osoby prowadzące działalność sezonową.

- Są to handlowcy, przedstawiciele branży transportowej, budowlanej czy gastronomicznej - mówi Piotr Tolko z oddziału ZUS w Szczecinie.

Eksperci nie są zaskoczeni niewielką liczbą wniosków o interpretację. Zdaniem Doroty Twardo firmom dano taką możliwość o wiele za późno.

- Po dziewięciu latach funkcjonowania systemu emerytalnego wielu przedsiębiorców nauczyło się, jak stosować przepisy - mówi.

Ponadto, jak wskazuje, napisanie wniosku wymaga pewnej wiedzy prawniczej. Także to może mieć wpływ na niewielką liczbę wniosków.

Zdaniem Ireny Grochowicz, naczelnika wydziału ubezpieczeń i składek oddziału ZUS w Wałbrzychu, zainteresowanie przedsiębiorców składaniem wniosków o interpretację może jednak wzrosnąć.

- Firmy mogą przecież korzystać z tego uprawnienia od niespełna półtora miesiąca - mówi Irena Grochowicz.

ZUS wydaje interpretacje m.in. w sprawach podlegania ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia i na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przedsiębiorca musi przedstawić we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, a także własne stanowisko w sprawie. Za wniosek musi zapłacić 40 zł. ZUS ma 30 dni na wydanie interpretacji. Przedsiębiorca nie jest nią związany. Jeśli jednak zastosuje się do niej, to nie będzie mógł być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami. Interpretacja jest wiążąca dla ZUS, jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.

Przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na okres od jednego do 24 miesięcy. Musi złożyć do ewidencji działalności gospodarczej wniosek na piśmie w tej sprawie. O zawieszeniu musi też poinformować ZUS. Przepisy wskazują, że zawieszenie będzie wywierało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności. W tym czasie właściciel firmy nie musi opłacać składek do ZUS, NFZ i Funduszu Pracy. Może dobrowolnie opłacać składki emerytalno-rentowe i zdrowotne, a nie wolno mu płacić składek chorobowych i wypadkowych.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama