reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału, takie jak opłaty notarialne i sądowe, obsługa księgowa i prawna, stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.


Organy podatkowe zakwestionowały zaliczenie przez podatnika w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Powołały się przy tym na art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się środków otrzymanych na podwyższenie kapitału zakładowego.

Podatnik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, argumentując, że poniesione wydatki miały bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu, dlatego należy im przyznać status kosztów jego uzyskania. Ponieważ organy nie uwzględniły tej argumentacji, spółka złożyła skargę do WSA.

Sąd uchylił decyzję. Jego zdaniem wydatki, które są ponoszone w uzasadnionym interesie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Wartości pieniężne bądź składniki majątkowe uzyskane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego mogą służyć prowadzonej działalności gospodarczej; wpływają one nie tylko na zwiększenie możliwości spółki w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, lecz także na możliwość jej prowadzenia. Fakt podwyższenia kapitału wpływa na ocenę zdolności kredytowej spółki, pozwala na ocenę ofert - w tym w przetargach, poprawia płynność finansową. Pozwala również na pozyskanie nowych kontraktów, a co za tym idzie - zwiększenie przychodów.

Sygn. akt I SA/Gd 396/08

ALEKSANDRA BEMBNISTA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama