| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału, takie jak opłaty notarialne i sądowe, obsługa księgowa i prawna, stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.


Organy podatkowe zakwestionowały zaliczenie przez podatnika w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Powołały się przy tym na art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się środków otrzymanych na podwyższenie kapitału zakładowego.

Podatnik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, argumentując, że poniesione wydatki miały bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu, dlatego należy im przyznać status kosztów jego uzyskania. Ponieważ organy nie uwzględniły tej argumentacji, spółka złożyła skargę do WSA.

Sąd uchylił decyzję. Jego zdaniem wydatki, które są ponoszone w uzasadnionym interesie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Wartości pieniężne bądź składniki majątkowe uzyskane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego mogą służyć prowadzonej działalności gospodarczej; wpływają one nie tylko na zwiększenie możliwości spółki w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, lecz także na możliwość jej prowadzenia. Fakt podwyższenia kapitału wpływa na ocenę zdolności kredytowej spółki, pozwala na ocenę ofert - w tym w przetargach, poprawia płynność finansową. Pozwala również na pozyskanie nowych kontraktów, a co za tym idzie - zwiększenie przychodów.

Sygn. akt I SA/Gd 396/08

ALEKSANDRA BEMBNISTA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »