REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński będzie trwał nawet 45 tygodni

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy będą chronieni przed zwolnieniem przez 12 miesięcy, a nie trzy lata. Ojcowie uzyskają prawo do dwóch tygodni tzw. urlopu ojcowskiego.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Posłowie chcą, aby wymiar urlopu macierzyńskiego był zróżnicowany i zależał od liczby urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. W przypadku narodzin jednego dziecka urlop ten będzie wynosił maksymalnie 26 tygodni. Jeśli jednak kobieta urodzi np. pięcioraczki, otrzyma 45 tygodni urlopu. Zmiany takie przewidują poselskie poprawki do rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy (tzw. ustawa prorodzinna), które przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

- Opieka nad kilkorgiem dzieci wymaga od rodziców większego wysiłku. Powinni więc mieć prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego - tłumaczy Stanisław Chmielewski, poseł PO, zastępca przewodniczącego komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Poprawki poselskie przewidują też wprowadzenie urlopu ojcowskiego. Posłowie PO proponują, aby wynosił on docelowo (od 2011 r.) dwa tygodnie. Natomiast w 2010 roku ma on trwać jeden tydzień.

REKLAMA

Ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Za okres przebywania na takim urlopie otrzyma zasiłek macierzyński. Rodzice będą mogli w tym samym czasie przebywać na urlopach z tytułu narodzin potomka. Zdaniem posłów PO to korzystne rozwiązanie, gdyż w trudnych sytuacjach (np. choroby niemowlęcia) młodzi rodzice będą mogli wspólnie opiekować się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wprowadzenie urlopu ojcowskiego pozytywnie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy. Pracodawcy będą wiedzieć, że nie tylko matki mogą korzystać z wolnego z tytułu narodzin dziecka - mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Posłowie PiS proponują, aby urlop ojcowski wyniósł nie dwa, lecz cztery tygodnie. Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, była minister pracy i polityki społecznej, deklaruje, że jej ugrupowanie będzie domagać się wprowadzenia tego urlopu już od 2009 roku.

W porównaniu z pierwotną wersją projektu zmniejszyć się ma okres ochrony rodziców przed zwolnieniem z pracy. Poprawka PO w tej sprawie zakłada, że pracownicy uprawnieni do korzystania z urlopu wychowawczego, którzy obniżą w tym czasie wymiar czasu pracy (np. o pół etatu), będą mogli być zwolnieni tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy oraz na podstawie zwolnienia dyscyplinarnego. Obecnie projekt przewiduje, że taki okres ochronny ma wynieść 36 miesięcy.

- Tak długi czas ochrony mógłby działać na niekorzyść pracowników. Pracodawcy mogliby rzadziej zatrudniać rodziców lub podejmować próby omijania zakazu zwalniania - mówi Stanisław Chmielewski.

Posłowie nadal chcą zachęcać firmy do zatrudniania młodych ojców i matek. Nie zgłosili żadnych poprawek do propozycji zwolnienia pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pierwsze 36 miesięcy po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA