REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński będzie trwał nawet 45 tygodni

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy będą chronieni przed zwolnieniem przez 12 miesięcy, a nie trzy lata. Ojcowie uzyskają prawo do dwóch tygodni tzw. urlopu ojcowskiego.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Posłowie chcą, aby wymiar urlopu macierzyńskiego był zróżnicowany i zależał od liczby urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. W przypadku narodzin jednego dziecka urlop ten będzie wynosił maksymalnie 26 tygodni. Jeśli jednak kobieta urodzi np. pięcioraczki, otrzyma 45 tygodni urlopu. Zmiany takie przewidują poselskie poprawki do rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy (tzw. ustawa prorodzinna), które przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

- Opieka nad kilkorgiem dzieci wymaga od rodziców większego wysiłku. Powinni więc mieć prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego - tłumaczy Stanisław Chmielewski, poseł PO, zastępca przewodniczącego komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Poprawki poselskie przewidują też wprowadzenie urlopu ojcowskiego. Posłowie PO proponują, aby wynosił on docelowo (od 2011 r.) dwa tygodnie. Natomiast w 2010 roku ma on trwać jeden tydzień.

REKLAMA

Ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Za okres przebywania na takim urlopie otrzyma zasiłek macierzyński. Rodzice będą mogli w tym samym czasie przebywać na urlopach z tytułu narodzin potomka. Zdaniem posłów PO to korzystne rozwiązanie, gdyż w trudnych sytuacjach (np. choroby niemowlęcia) młodzi rodzice będą mogli wspólnie opiekować się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wprowadzenie urlopu ojcowskiego pozytywnie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy. Pracodawcy będą wiedzieć, że nie tylko matki mogą korzystać z wolnego z tytułu narodzin dziecka - mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Posłowie PiS proponują, aby urlop ojcowski wyniósł nie dwa, lecz cztery tygodnie. Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, była minister pracy i polityki społecznej, deklaruje, że jej ugrupowanie będzie domagać się wprowadzenia tego urlopu już od 2009 roku.

W porównaniu z pierwotną wersją projektu zmniejszyć się ma okres ochrony rodziców przed zwolnieniem z pracy. Poprawka PO w tej sprawie zakłada, że pracownicy uprawnieni do korzystania z urlopu wychowawczego, którzy obniżą w tym czasie wymiar czasu pracy (np. o pół etatu), będą mogli być zwolnieni tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy oraz na podstawie zwolnienia dyscyplinarnego. Obecnie projekt przewiduje, że taki okres ochronny ma wynieść 36 miesięcy.

- Tak długi czas ochrony mógłby działać na niekorzyść pracowników. Pracodawcy mogliby rzadziej zatrudniać rodziców lub podejmować próby omijania zakazu zwalniania - mówi Stanisław Chmielewski.

Posłowie nadal chcą zachęcać firmy do zatrudniania młodych ojców i matek. Nie zgłosili żadnych poprawek do propozycji zwolnienia pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pierwsze 36 miesięcy po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA