REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki: firmy będą zwalniać, unikając składek na emerytury pomostowe

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Związki zawodowe ostrzegają, że firmy będą zwalniać pracowników mających prawo do emerytur pomostowych. Będą w ten sposób ograniczać koszty prowadzenia działalności.

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do emerytur pomostowych mają zyskiwać pierwsze osoby, spośród 244 tys. uprawnionych. Ale dopiero od 2010 roku pracodawcy będą musieli płacić składki za pracownika, który będzie mieć prawo do takiego świadczenia. Ma wynosić 1,5 proc. jego pensji. Składki będą więc opłacane wyłącznie za osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., przed 1 stycznia 1999 r., pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały prace o szczególnym charakterze, a po 1 stycznia 2009 r. nadal wykonują pracę uprawniającą do emerytury pomostowej.

REKLAMA

REKLAMA

- Docierają do nas sygnały, że już teraz w niektórych firmach kadrowe na polecenie właścicieli przygotowują wykazy osób mających uprawnienia do emerytur pomostowych. W praktyce może to oznaczać, że wszędzie tam, gdzie to będzie możliwe, przedsiębiorcy zwolnią osoby uprawnione do nowych świadczeń, aby nie płacić za nich składek - mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Związkowcy zwracają uwagę, że firma, zatrudniając w miejsce osoby uprawnionej do emerytury pomostowej nowego pracownika, będzie zwolniona z obowiązku opłacenia tych składek. Takie postępowanie, jako nieetyczne, krytykuje prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

- Nie możemy jednak w ustawie wprowadzić zasady, że pracodawcy zapłacą składki od każdego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznaczałoby to wprowadzenie niewygasających emerytur pomostowych, a na to nie ma zgody rządu - mówi prof. Danuta Koradecka.

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, argumentuje, że pracodawca zatrudniający osoby mające prawo do emerytur pomostowych będzie ponosić dodatkowe koszty. Nie tylko musi znaleźć zastępstwo na miejsce odchodzącej z pracy osoby, ale także musi ją wyszkolić. Według niego żaden przedsiębiorca nie zwolni wyszkolonego pracownika tylko dlatego, żeby na jego miejsce znaleźć osobę niemającą prawa do emerytur pomostowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z rachunku ekonomicznego wynika, że lepiej jest zatrudniać doświadczonego pracownika - dodaje Andrzej Malinowski.

Jan Guz zwraca dodatkowo uwagę, że składki na emerytury pomostowe w tak niskiej jak proponuje rząd wysokości spowodują, że właściciele firm nie będą mieli wyraźnej zachęty do poprawiania warunków pracy pracowników. Pracodawcy nie kupią nowych maszyn, gdyż praca człowieka będzie tańsza niż koszt opłacania składki.

- Przedsiębiorcy muszą dbać o miejsca pracy. Od liczby wypadków zależy bowiem wysokość składki wypadkowej obowiązkowo płaconej do ZUS - przypomina jednak prof. Danuta Koradecka.

Rząd zwraca uwagę, że nie można podnosić wysokości składek na emerytury pomostowe w czasie, kiedy są prowadzone prace nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50. roku życia.

- Dotychczas łatwiej było wysłać pracownika na wcześniejszą emeryturę, niż poprawić jego warunki pracy. Teraz tworzymy system, który ma zachęcać pracodawców do eliminowania szczególnych warunków pracy. Zależy nam, aby pracownicy z dużym stażem pracy byli aktywni zawodowo - dodaje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA