REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki: firmy będą zwalniać, unikając składek na emerytury pomostowe

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Związki zawodowe ostrzegają, że firmy będą zwalniać pracowników mających prawo do emerytur pomostowych. Będą w ten sposób ograniczać koszty prowadzenia działalności.

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do emerytur pomostowych mają zyskiwać pierwsze osoby, spośród 244 tys. uprawnionych. Ale dopiero od 2010 roku pracodawcy będą musieli płacić składki za pracownika, który będzie mieć prawo do takiego świadczenia. Ma wynosić 1,5 proc. jego pensji. Składki będą więc opłacane wyłącznie za osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., przed 1 stycznia 1999 r., pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały prace o szczególnym charakterze, a po 1 stycznia 2009 r. nadal wykonują pracę uprawniającą do emerytury pomostowej.

REKLAMA

REKLAMA

- Docierają do nas sygnały, że już teraz w niektórych firmach kadrowe na polecenie właścicieli przygotowują wykazy osób mających uprawnienia do emerytur pomostowych. W praktyce może to oznaczać, że wszędzie tam, gdzie to będzie możliwe, przedsiębiorcy zwolnią osoby uprawnione do nowych świadczeń, aby nie płacić za nich składek - mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Związkowcy zwracają uwagę, że firma, zatrudniając w miejsce osoby uprawnionej do emerytury pomostowej nowego pracownika, będzie zwolniona z obowiązku opłacenia tych składek. Takie postępowanie, jako nieetyczne, krytykuje prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

- Nie możemy jednak w ustawie wprowadzić zasady, że pracodawcy zapłacą składki od każdego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznaczałoby to wprowadzenie niewygasających emerytur pomostowych, a na to nie ma zgody rządu - mówi prof. Danuta Koradecka.

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, argumentuje, że pracodawca zatrudniający osoby mające prawo do emerytur pomostowych będzie ponosić dodatkowe koszty. Nie tylko musi znaleźć zastępstwo na miejsce odchodzącej z pracy osoby, ale także musi ją wyszkolić. Według niego żaden przedsiębiorca nie zwolni wyszkolonego pracownika tylko dlatego, żeby na jego miejsce znaleźć osobę niemającą prawa do emerytur pomostowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z rachunku ekonomicznego wynika, że lepiej jest zatrudniać doświadczonego pracownika - dodaje Andrzej Malinowski.

Jan Guz zwraca dodatkowo uwagę, że składki na emerytury pomostowe w tak niskiej jak proponuje rząd wysokości spowodują, że właściciele firm nie będą mieli wyraźnej zachęty do poprawiania warunków pracy pracowników. Pracodawcy nie kupią nowych maszyn, gdyż praca człowieka będzie tańsza niż koszt opłacania składki.

- Przedsiębiorcy muszą dbać o miejsca pracy. Od liczby wypadków zależy bowiem wysokość składki wypadkowej obowiązkowo płaconej do ZUS - przypomina jednak prof. Danuta Koradecka.

Rząd zwraca uwagę, że nie można podnosić wysokości składek na emerytury pomostowe w czasie, kiedy są prowadzone prace nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50. roku życia.

- Dotychczas łatwiej było wysłać pracownika na wcześniejszą emeryturę, niż poprawić jego warunki pracy. Teraz tworzymy system, który ma zachęcać pracodawców do eliminowania szczególnych warunków pracy. Zależy nam, aby pracownicy z dużym stażem pracy byli aktywni zawodowo - dodaje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA