REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża LPG może stracić 61 mln zł

Michał Duszczyk

REKLAMA

Ustawą o zapasach obowiązkowych paliw zajmie się prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny. Chce ją zaskarżyć Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Przepisy obligujące producentów i firmy handlujące gazem płynnym do utrzymywania rezerw strategicznych miały poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tymczasem - zdaniem przedstawicieli Polskiej Organizacji Gazu Płynnego - wprowadzenie obowiązku utrzymywania tak wysokich zapasów LPG może doprowadzić do zamknięcia wielu przedsiębiorstw, a nawet do likwidacji branży.

REKLAMA

- Po prostu nie mamy możliwości wypełnienia nałożonych przez państwo obowiązków - alarmuje Andrzej Olechowski, pełnomocnik POGP.

Jak się dowiedzieliśmy, członkowie organizacji rozważają możliwość zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym posiedzeniu prezydium POGP, 13 listopada - dodaje.

Firmom grożą gigantyczne kary

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawa o zapasach obowiązkowych obliguje producentów i importerów gazu płynnego do tworzenia rezerw w postaci LPG lub benzyny i corocznego ich powiększania. Na koniec br. wielkość tych zapasów ma odpowiadać 7 dniom konsumpcji gazu w Polsce. Docelowo, za trzy lata, zapasy mają pokryć 30-dniowe zapotrzebowanie na to paliwo. Problem w tym, że baza magazynowa na LPG w Polsce jest zupełnie niewspółmierna do wymagań ustawowych.

- Już teraz 70-80 proc. pojemności magazynowych jest wykorzystane na zapasy obowiązkowe. Na dodatek, nawet gdyby firmy z branży wszystkie zyski przeznaczały na budowę nowych magazynów, nie mają szans spełnić wymagań - przekonuje pełnomocnik POGP.

Obecne firmy handlujące gazem płynnym mogą zmagazynować 40 tys. ton.

- Już na koniec roku zatem zabraknie miejsca na 8 tys. ton gazu - mówi Andrzej Olechowski.

Za trzy lata deficyt pojemności magazynowych w branży LPG może sięgnąć 165 tys. ton.

Niespełnienie wymogów ustawy wiązać się będzie jednak z wysoką karą. Zgodnie z przepisami może ona wynieść nawet 250 proc. wartości niedoboru zapasów obowiązkowych. Oznaczałoby to, że branża LPG w przyszłym roku będzie musiała zapłacić ponad 61 mln zł. W 2011 roku kary mogłyby sięgnąć już astronomicznej kwoty 1,27 mld zł!

Autogaz droższy nawet o 20 gr/l

Obecnie koszty związane z utrzymywaniem zapasów firmy handlujące LPG przerzucają na tankujących autogaz. Już w tej chwili w litrze paliwa jest ok. 2,5 gr opłaty za przechowywanie gazu. Gdyby firmy w pełni spełniły wymogi ustawowe, dotyczące tego roku, byłoby to 5 gr.

- W 2011 roku będzie to już 20 gr/l, co stanowi niemal 10 proc. aktualnej ceny tego paliwa - podkreśla Sylwester Śmigiel, prezes firmy Gaspol.

Jego zdaniem problem z rezerwami w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, że polskie władze wyszły przed szereg obejmując gaz płynny obowiązkowymi zapasami. W krajach ościennych nikt nie zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania. A to dlatego, że Dyrektywa Rady nr 2006/67/WE nie przewiduje obowiązku tworzenia takich rezerw. Problemem jest także to, że obowiązek tworzenia zapasów dotyczy całego zużycia LPG w Polsce. Nie tylko gazu do celów napędowych, ale również grzewczych czy przemysłowych. Wedle opinii Biura Analiz Sejmowych obowiązek tworzenia zapasów z sektorze LPG powinien zostać ograniczony do wielkości zużycia tego paliwa przez transport samochodowy.

- To by już niewątpliwie ulżyło branży - mówi Andrzej Olechowski.

Wielkość zapasów obowiązkowych dla branży LPG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ DUSZCZYK

michal.duszczyk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA