| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odwołanie wstrzyma decyzję

Odwołanie wstrzyma decyzję

Nieostateczne decyzje podatkowe nie będą podlegały wykonaniu. Wyjątkiem są te, którym zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności.


ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2009 r. całkowicie zmienią się zasady wykonywania decyzji podatkowych. Decyzja podatkowa, mająca charakter nieostateczny, nie będzie podlegać wykonaniu. Dziś wniesienie odwołania do organu wyższej instancji nie powoduje wstrzymania wykonalności decyzji podatkowej.

Zmiany w tym zakresie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą przyjął Senat.

Wyjątkiem od zasady wstrzymania wykonalności decyzji będą sytuacje, kiedy organ podatkowy pierwszej instancji nada jej rygor natychmiastowej wykonalności. Będzie to możliwe m.in. w przypadku, gdy podatnik dokona zbycia majątku znacznej wartości, a okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie krótszy niż trzy miesiące, bądź w sytuacji, gdy organ podatkowy dowie się, że wobec podatnika jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych. Do wykonywania decyzji podatkowych doręczonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji bę- dą miały zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej w brzmieniu dotychczasowym.

Istotnie zmiany dotyczą przeprowadzania kontroli podatkowej. Po pierwsze, wprowadzono instytucję zawiadamiania podatnika o planowanej kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Podatnicy będą mogli także wyznaczyć więcej niż jedną osobę do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Ponadto kontrola lub poszczególne czynności kontrolne, za zgodą kontrolowanego, będą mogły być przeprowadzone również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli usprawni to przeprowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnuje z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.

W nowelizacji uregulowano także zasady zwrotu nienależnie pobranej opłaty skarbowej, której wysokość od 20 września tego roku wynosi 40 zł. Zwrot nienależnej opłaty będzie następował nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zakończenia postępowania w sprawie wydania interpretacji.

Nowelizacja wróci do Sejmu, który rozpatrzy senackie poprawki.

Ważne!

Kontrola podatkowa będzie mogła się rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli

GRAŻYNA LUBERDA

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK