REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie wstrzyma decyzję

Grażyna Luberda

REKLAMA

Nieostateczne decyzje podatkowe nie będą podlegały wykonaniu. Wyjątkiem są te, którym zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. całkowicie zmienią się zasady wykonywania decyzji podatkowych. Decyzja podatkowa, mająca charakter nieostateczny, nie będzie podlegać wykonaniu. Dziś wniesienie odwołania do organu wyższej instancji nie powoduje wstrzymania wykonalności decyzji podatkowej.

Zmiany w tym zakresie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą przyjął Senat.

REKLAMA

Wyjątkiem od zasady wstrzymania wykonalności decyzji będą sytuacje, kiedy organ podatkowy pierwszej instancji nada jej rygor natychmiastowej wykonalności. Będzie to możliwe m.in. w przypadku, gdy podatnik dokona zbycia majątku znacznej wartości, a okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie krótszy niż trzy miesiące, bądź w sytuacji, gdy organ podatkowy dowie się, że wobec podatnika jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych. Do wykonywania decyzji podatkowych doręczonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji bę- dą miały zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej w brzmieniu dotychczasowym.

Istotnie zmiany dotyczą przeprowadzania kontroli podatkowej. Po pierwsze, wprowadzono instytucję zawiadamiania podatnika o planowanej kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Podatnicy będą mogli także wyznaczyć więcej niż jedną osobę do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Ponadto kontrola lub poszczególne czynności kontrolne, za zgodą kontrolowanego, będą mogły być przeprowadzone również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli usprawni to przeprowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnuje z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowelizacji uregulowano także zasady zwrotu nienależnie pobranej opłaty skarbowej, której wysokość od 20 września tego roku wynosi 40 zł. Zwrot nienależnej opłaty będzie następował nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zakończenia postępowania w sprawie wydania interpretacji.

Nowelizacja wróci do Sejmu, który rozpatrzy senackie poprawki.

Ważne!

Kontrola podatkowa będzie mogła się rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli

GRAŻYNA LUBERDA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA