REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 0,5 mln zł dla małej firmy z funduszu pożyczkowego

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Z funduszy pożyczkowych najczęściej korzystają mikrofirmy i osoby zaczynające działalność. Udzielane przez fundusze pożyczki mają niższe oprocentowanie niż kredyty bankowe. Kapitalizacja funduszy może się podwoić, jeśli MRR zdecyduje o przekazaniu im 800 mln zł z UE.

Coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych uzyskaniem kapitału na inwestycje od funduszy pożyczkowych. Widzą to przedstawiciele funduszy.

REKLAMA

- Przybywa firm kontaktujących się z nami i zainteresowanych wzięciem pożyczki na inwestycje - mówi Małgorzata Obuchowska, dyrektor Regionalnego Funduszu Pożyczkowego w Funduszu Górnośląskim.

Dodaje, że nie chodzi tylko o mikroprzedsiębiorców, którzy są naturalnymi klientami funduszy. Coraz częściej zgłaszają się firmy średniej wielkości.

Pytają o warunki

Widać, że przedsiębiorcy poszukują alternatywnych możliwości zdobycia środków na inwestycje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pytają o warunki, ale jeszcze nie powoduje to wzrostu liczby złożonych wniosków o pożyczki - mówi Paweł Jodko, zastępca dyrektora funduszu pożyczkowego przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze pożyczkowe opierają się głównie na środkach publicznych. Większość pochodzi ze środków unijnych, budżetu państwa oraz zagranicznych programów pomocowych.

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych wynika, że w Polsce działają 73 fundusze. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt instytucji, głównie o zasięgu lokalnym, które udzielają pożyczek na założenie działalności gospodarczej i inwestycje.

Zazwyczaj maksymalna wysokość pożyczki nie przekracza 120 tys. zł, ale część funduszy oferuje wyższe kwoty - do 250 tys., a nawet 500 tys. zł.

REKLAMA

Zdaniem Radosława Stryjewskiego, dyrektora Departamentu Instrumentów Finansowych w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, okres powakacyjny zawsze charakteryzował się zwiększonym zapotrzebowaniem firm na środki. Jeśli ten trend się utrzyma, będzie można mówić, że zainteresowanie małych firm skupia się coraz bardziej na funduszach pożyczkowych. Na razie niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że istnieje taka możliwość finansowania.

- Szacuję, że jest to mniej niż 5 proc. firm. Usługami funduszy interesują się głównie przedsiębiorcy, którzy desperacko poszukują pieniędzy - uważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Lista funduszy jest dostępna w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze finansują nie tylko już istniejące firmy (aż 80 proc. środków trafia do przedsiębiorców, którzy działają co najmniej 12 miesięcy), ale także osoby chcące założyć działalność gospodarczą.

- Liczy się dobry pomysł na biznes oraz zabezpieczenia, które trzeba przedstawić - mówi Paweł Jodko.

Dodaje, że zabezpieczeniem może być zastaw na samochód rodziców albo hipoteka na mieszkanie babci.

To nie podoba się Jerzemu Bartnikowi, który uważa, że konieczność stosowania zabezpieczeń ogranicza najmniejszym firmom dostęp do kapitału. Dodatkowo przy pożyczaniu małych kwot (średnia pożyczka to 16 tys. zł) opłaty za ustanowienie hipoteki czy zastawu stanowią znaczący koszt.

Atrakcyjne oprocentowanie

Przedsiębiorców kusi jednak korzystne oprocentowanie, niższe niż w bankach.

- Oprocentowanie naszych pożyczek wynosi z marżą ok. 8 proc. - mówi Małgorzata Obuchowska.

REKLAMA

Według Marcina Kulety, odpowiadającego w firmie doradztwa finansowego Expander za sektor małych i średnich firm, przeciętne oprocentowanie bankowego kredytu inwestycyjnego dla małej firmy wynosi obecnie 9 proc. Do tego trzeba doliczyć jeszcze prowizję, która wynosi od 1 do 3 pkt proc.

Oprocentowanie pożyczki zależy od tego, skąd fundusz ma kapitał. W lipcu Komisja Europejska zmieniła warunki udzielania pożyczek z kapitałów pochodzących z funduszy unijnych (ogółem z tego źródła fundusze dostały blisko 300 mln zł), przez co stały się one droższe. W Wielkopolsce działa mały fundusz, w którym oprocentowanie wynosi ok. 4 proc. plus 1-4 proc. jednorazowej prowizji. Dysponuje on środkami z budżetu państwa i Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju w ramach projektu TOR 10.

Potrzebne dokapitalizowanie

- Pożyczki cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku musieliśmy na cztery miesiące zawiesić akcję pożyczkową z powodu braku środków. Dlatego będziemy się starali o dokapitalizowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub z regionalnego programu operacyjnego - mówi Antoni Odzimek z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości przy Cechu Rzemiosł Różnych w Śremie.

Szansą na podniesienie kapitalizacji mogą być fundusze unijne na lata 2007-2013. Łącznie w regionalnych programach operacyjnych na wsparcie funduszy poręczeniowych i pożyczkowych jest ok. 1,6 mld zł. Gdyby połowa tej kwoty trafiła do funduszy, ich kapitalizacja wzrosłaby dwukrotnie. Na razie te pieniądze są zamrożone.

- Resort rozwoju regionalnego stara się wyjaśnić, czy przekazanie środków unijnych do funduszy jest pomocą publiczną czy też nie - mówi Barbara Bartkowiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych.

Sytuację komplikują dwie sprawy. Po pierwsze część funduszy działa jako spółki, a część jako agencje. Po drugie KE chciałaby, aby środki z UE dla funduszy pożyczkowych i doręczeniowych trafiły do inicjatywy Jeremi (przy Europejskim Banku Inwestycyjnym), który odgrywałby rolę funduszu funduszy. Jeremi pożyczałby pieniądze funduszom, które następnie pożyczałby je przedsiębiorcom.

- Wolelibyśmy, aby unijne dotacje posłużyły dokapitalizowaniu funduszów, a nie ich dofinansowaniu - mówi Barbara Bartkowiak.

Nie wiadomo, kiedy sporne środki mogą zostać przekazane funduszom.

WARUNKI UDZIELANIA POŻYCZEK

O pożyczkę z funduszu prowadzonego przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Regionalnego mogą ubiegać się mali przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę lub realizują inwestycje na terenie Wielkopolski. Dodatkowo na pożyczki mogą liczyć absolwenci i osoby bezrobotne rozpoczynające działalność gospodarczą. Pożyczka ma stanowić uzupełnienie środków własnych, dlatego fundusz nie udziela ich w wysokości 100 proc. wartości inwestycji. Minimalny wkład własny to 25 proc. Maksymalna wysokość pożyczki to 120 tys. zł, a okres spłaty - 60 miesięcy. Firma może skorzystać z sześciomiesięcznej karencji w spłacie kapitału pożyczki. Oprocentowanie pożyczki wynosi od 7,42 proc. w skali roku. Do tego fundusz dolicza swoją marżę - od 0,1 proc. dla pożyczki w wysokości do 60 tys. zł i okresie spłaty do sześciu miesięcy, do 2 proc. dla pożyczki na 24-60 miesięcy i w kwocie do 120 tys. zł. Opłata za rozpatrzenie wniosku to 100 zł (pożyczka poniżej 60 tys. zł) i 150 zł (pożyczka powyżej 60 tys. zł).

Fundusze pożyczkowe w Polsce 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA