REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Im mniej swobody umów, tym większe koszty partnerskich inwestycji

Krzysztof Polak

REKLAMA

• Czy przyjęta przez rząd ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) będzie przełomem w relacjach biznesu z podmiotami publicznymi?

- Projekt nowej ustawy odchodzi od sztywnej i skomplikowanej definicji partnerów biorących udział w przedsięwzięciach inwestycyjnych PPP. To z pewnością dobry sygnał dla przedsiębiorców. Kluczową zmianą jest objęcie definicją partnera publicznego także firm państwowych, banków państwowych oraz państwowych i samorządowych spółek prawa handlowego. Zmiana ta umożliwi wykorzystywanie przez parterów publicznych w projektach PPP celowych spółek komunalnych lub państwowych. W tego typu przedsięwzięciach stanowią one często najbardziej bezpieczne i efektywne narzędzie realizacji przedsięwzięcia.

REKLAMA

• Jak nowa ustawa powinna określić warunki umowy publiczno-prywatnej, aby zachęcić potencjalnych partnerów do współpracy?

- Partnerstwo publiczno-prywatne to raczej pewna idea, a nie konkretna instytucja prawna. Pod pojęciem PPP kryje się bowiem olbrzymia liczba różnych modeli przedsięwzięć. Nowa ustawa powinna unikać tworzenia rygorystycznego katalogu elementów koniecznych. Powinny one koncentrować się na kluczowych warunkach, których nie można wywieść z innych ustaw, np. z ustawy o finansach publicznych. Ustawowa ingerencja w zasadę swobody umów ma zawsze swoją cenę. Nałożenie na strony umowy nadmiernych obowiązków zawsze skutkuje zwyżką kosztów realizacji przedsięwzięcia, a w skrajnych przypadkach stanowi przeszkodę w jego realizacji. Zmiany powinny iść w kierunku wykorzystania istniejących narzędzi kontroli gospodarowania zasobami publicznymi i dostosowania ich do specyfiki przedsięwzięć PPP, a nie w kierunku tworzenia nowych obciążeń dla stron umowy.

• Głównym założeniem nowej ustawy jest eliminacja zbędnych obciążeń administracyjnych. O jakie bariery wynikające z obowiązującego prawa chodzi?

- Chodzi o ograniczenie obowiązku sporządzania osławionych analiz prawnych i ekonomicznych, a także o ograniczenie liczby przedsięwzięć, których realizacja zależy od zgody ministra finansów na ich finansowanie z budżetu. Sporządzenie wspomnianych analiz jest dziś największą i niestety skuteczną przeszkodą do wykorzystania formuły PPP w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Problem polega jednak nie na samym obowiązku sporządzania analiz przez partnera publicznego, lecz na szerokim zakresie tych analiz i ich koszcie. Decyzja o rozpoczęciu projektu PPP musi oczywiście wiązać się z przeprowadzeniem analizy jego opłacalności i warunków prawnych jego realizacji. W praktyce jednak okazuje się, że szczegółowa analiza prawna czy ekonomiczna na etapie planistycznym jest pułapką. Przecież struktura prawna i finansowa przedsięwzięcia nie są na tym etapie znane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TOMASZ JANASZCZYK

radca prawny, wspólnik Kancelarii Piszcz i Wspólnicy

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA