REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Im mniej swobody umów, tym większe koszty partnerskich inwestycji

Krzysztof Polak

REKLAMA

• Czy przyjęta przez rząd ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) będzie przełomem w relacjach biznesu z podmiotami publicznymi?

- Projekt nowej ustawy odchodzi od sztywnej i skomplikowanej definicji partnerów biorących udział w przedsięwzięciach inwestycyjnych PPP. To z pewnością dobry sygnał dla przedsiębiorców. Kluczową zmianą jest objęcie definicją partnera publicznego także firm państwowych, banków państwowych oraz państwowych i samorządowych spółek prawa handlowego. Zmiana ta umożliwi wykorzystywanie przez parterów publicznych w projektach PPP celowych spółek komunalnych lub państwowych. W tego typu przedsięwzięciach stanowią one często najbardziej bezpieczne i efektywne narzędzie realizacji przedsięwzięcia.

REKLAMA

• Jak nowa ustawa powinna określić warunki umowy publiczno-prywatnej, aby zachęcić potencjalnych partnerów do współpracy?

- Partnerstwo publiczno-prywatne to raczej pewna idea, a nie konkretna instytucja prawna. Pod pojęciem PPP kryje się bowiem olbrzymia liczba różnych modeli przedsięwzięć. Nowa ustawa powinna unikać tworzenia rygorystycznego katalogu elementów koniecznych. Powinny one koncentrować się na kluczowych warunkach, których nie można wywieść z innych ustaw, np. z ustawy o finansach publicznych. Ustawowa ingerencja w zasadę swobody umów ma zawsze swoją cenę. Nałożenie na strony umowy nadmiernych obowiązków zawsze skutkuje zwyżką kosztów realizacji przedsięwzięcia, a w skrajnych przypadkach stanowi przeszkodę w jego realizacji. Zmiany powinny iść w kierunku wykorzystania istniejących narzędzi kontroli gospodarowania zasobami publicznymi i dostosowania ich do specyfiki przedsięwzięć PPP, a nie w kierunku tworzenia nowych obciążeń dla stron umowy.

• Głównym założeniem nowej ustawy jest eliminacja zbędnych obciążeń administracyjnych. O jakie bariery wynikające z obowiązującego prawa chodzi?

- Chodzi o ograniczenie obowiązku sporządzania osławionych analiz prawnych i ekonomicznych, a także o ograniczenie liczby przedsięwzięć, których realizacja zależy od zgody ministra finansów na ich finansowanie z budżetu. Sporządzenie wspomnianych analiz jest dziś największą i niestety skuteczną przeszkodą do wykorzystania formuły PPP w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Problem polega jednak nie na samym obowiązku sporządzania analiz przez partnera publicznego, lecz na szerokim zakresie tych analiz i ich koszcie. Decyzja o rozpoczęciu projektu PPP musi oczywiście wiązać się z przeprowadzeniem analizy jego opłacalności i warunków prawnych jego realizacji. W praktyce jednak okazuje się, że szczegółowa analiza prawna czy ekonomiczna na etapie planistycznym jest pułapką. Przecież struktura prawna i finansowa przedsięwzięcia nie są na tym etapie znane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TOMASZ JANASZCZYK

radca prawny, wspólnik Kancelarii Piszcz i Wspólnicy

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA