| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy skazane na rolę podwykonawców

Małe firmy skazane na rolę podwykonawców

Rośnie wartość rodzimego rynku zamówień udzielanych przez instytucje publiczne, w tym roku wzrost ma wynieść 10 proc. Długoterminowe kontrakty realizowane na zlecenie różnych resortów odgrywają coraz większą rolę w działalności firm. Przedsiębiorcy narzekają na błędy w dokumentacji przetargowej i brak woli urzędników do rozwiązywania problemów.


Wzrasta wartość rodzimego rynku zamówień publicznych. W 2007 r. firmy wygrały kontrakty o wartości 103 mld zł. To o 30 proc. więcej niż w 2006 r. (79 mld). W tym roku wartość rynku wzrośnie o co najmniej 10 proc.

Największe zamówienia trafiają do doświadczonych firm. To dlatego, że wymagania przetargowe są tak ustalane, że mogą je spełnić tylko przedsiębiorcy, którzy zrealizowali porównywalne kontrakty. Mali i średni gracze są skazani na rolę podwykonawców, czasem mogą liczyć na udział w konsorcjach.

Od lat najbardziej zacięta walka toczy się o kontrakty z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Najbardziej intratne kontrakty trafiają do takich firm, jak Budimex Dromex, Strabag, Mostostal Warszawa, Warbud, Skanska, Drogbud, Podkarpacki Holding Budowy Dróg, Dragados czy Polimex-Mostostal.

- W I półroczu tego roku Budimex Dromex SA zrealizował w sektorze publicznym 52 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem. Ze względu na realizację kontraktów związanych z Euro 2012 udział tego sektora w sprzedaży spółki będzie wzrastał - ocenia Krzysztof Kozioł z Budimeksu.

- Nasz ostatni sukces to kontrakt na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie o wartości 1,76 mld zł podpisany z GDDKiA przez konsorcjum, którego liderem jest Budimex Dromex SA oraz kontrakt na budowę drogi ekspresowej S3 Szczecin-Gorzów Wielkopolski na odcinku Myślibórz-Pyrzyce o wartości 554,7 mln zł podpisany przez Budimex Dromex z GDDKiA w Szczecinie - dodaje Krzysztof Kozioł.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też kontrakty informatyczne. W 2007 roku i I półroczu 2008 r. największe z zamówień trafiły do takich firm jak: Wasko, Aram, Biuro Informatyczno-Wdrożeniowe Koncept, Sygnity, ComArch czy Betacom. Najdroższy kontrakt z Ministerstwa Edukacji Narodowej o wartości 272 mln zł uzyskały: konsorcjum Betacom i MCSI Ltd, konsorcjum ABG Spin i Integrit, oraz Wasko i Biuro Informatyczno-Wdrożeniowego Koncept (dostawa i instalacja 5 tys. pracowni komputerowych w szkołach).

- Zamówienia publiczne stanowią 20 proc. przychodów ComArch - przyznaje Paweł Prokop, wiceprezes firmy. - Ostatnio największym pozyskanym kontraktem było zamówienie dla policji na System Elektronicznego Wspomagania Nauczania dla Centrum Szkoleniowego Schengen - dodaje.

- Rynek publiczny to dla nas największy sektor pod względem zamówień. Realizujemy projekty na zlecenie resortów finansów, pracy i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, policji, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Poczty Polskiej oraz samorządów - wskazuje Wojciech Dziewolski, dyrektor generalny w Sygnity.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »